Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Knight_in_Fire

Zamach stanu Jana Sobieskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Bitwa pod Wiedniem zostaje wygrana. Rośnie w kraju autorytet Jana III jako wodza. Niestety, na skutek kuszenia pazernej żony zostaje obraną doradcą spraw wewnętrzych. Rośnie niezadowolenie króla z powodu nakręcania konfituralizmu przez nią poprzez rozdawanie urzędów. W obliczu tych wydarzeń decyduje się na zamach stanu, tworząc koalicję z Zamojskimi i Czartoryskimi. Następuje on 17 lutego 1686 roku. Żonę decyduje się aresztować i poddać torturom (nie bez bólu serca). Wykorzystując poparcie tych rodów, tworzy stały, czteroletni Sejm w Warszawie konstytucją "Pro Gloria", ogłoszoną we wrześniu. Zezwala mieszczanom na głosowanie i kandydowanie do Senatu, który z czasem przekształca się w Izbę Gmin poprzez kolejne konstytucje, zmniejszając rolę duchowieństwa w niej. Przynajmniej jeden mieszczanin z każdego rejonu RON - u musi znależć się w senacie. Rośnie poziom życia w mieście. Cały parlament zawsze odtąd jest zawiązywany jako konfederacja (znoszone jest też przy okazji liberum veto), a mieszczanie wliczani są odtąd w Naród. Elekcje będą odtąd dynastyczne i za życia króla, a egzaminatorzy będą sprawdzać wiedzę przyszłych potencjalnych królów o Polsce. Wybory dokonywane byłyby przez wyłoniony najwyższy wynik. Artykuły henrykowskie mają odtąd pomagać zapoznawać się krok po kroku z sytuacją w Polsce, a nie tylko zobowiązywać po wybraniu.

Powstaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z wydziałami: I - infrastruktury, II - spraw społecznych, III - gospodarki/finansów/skarbu, IV - antykorupcyjności, V - ds. gry politycznej i eliminacji przeciwników politycznych (tajny, widziany jako Urząd Bezpieczeństwa), Ministerstwo Spraw Zagranicznych z wydziałem wojny (z własnym senatem, składającym się z dyplomatów urzędujących na każdy kraj) oraz Ministerstwo Oświaty. Te trzy ministerstwa zostają wpisane do konstytucji, co uniemożliwia "przemeblowywanie" państwa. Król nominuje resorty co kadencję.

W 1690 roku powstaje Szkoła Narodowa Wojenna Polska (w Warszawie i wydziałach w Poznaniu) i Litewska (w Szawlach, Mińsku i Wilnie). Wraz z przekazywaniem kompetencji skarbowych w dół samorządom rośnie budżet państwa, które inwestuje w przemysł i w wojsko, powiększając je do 90 tysięcy dzięki naborowi powszechnemu.

Zaczęto też likwidować (powoli) przepisy, zezwalające magnatom na inwestowanie we własne wojsko.

Zaczyna się nowy renesans dla I RP. W 1694 roku Sobieski zajmuje Podole i Krym, a rok później zajmuje Kijów i Perejasław.

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Głupota tych dywagacji jest chyba niezamierzona, ale jeden aspekt mnie nurtuje....

chodzi o logikę i następstwo czasu.

Kolega pisze jak to żona zostaje ministrem spraw wewnętrznych, po czym po jej aresztowaniu... tworzy się owe ministerstwo????

Zaiste obrotna kobieta.

A kolega może przytoczyć, jakież to ministerstwo spraw wewnętrznych za czasów Sobieskiego istniało?

A kolega może objaśnić co to jest senat ministerstwa?

Przynajmniej jeden mieszczanin z Rośnie poziom życia w mieście.

Rośnie to jakaś szczególna miejscowość?

Zupełnie nie rozumiem konstrukcji i wydźwięku logicznego zdania.

To jest skonstruowane w polszczyźnie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Spin   

"Żonę decyduje się aresztować i poddać torturom (nie bez bólu serca)" ;)

Drugie fajne : "egzaminatorzy będą sprawdzać wiedzę królów o Polsce"

Przypomina to wszystko "Humor z zeszytów".

Brakuje chyba tylko tego aby Sobieski urodził dziecko, skoro żona została ministrem i wszystko stoi na głowie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomysł zupełnie nierealny i, generalnie rzecz biorąc, bez większego sensu. Historia alternatywna ma to do siebie, że powinna być oparta o jakieś realne przesłanki - których tutaj brak, zważywszy na sytuację w ówczesnym RON.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ta koncepcja nie została nawet dokończona z uwagi na to, że siostra weszła na kompa.

Możecie sformułować własne koncepcje, w końcu te sto lat to jednak jest się przed rozbiorami, a ja wywalę te babole.

Na przykład: Gdyby przenieść tak w przeszłość obóz reformatorski RON - u z projektem K3M do czasów panowania Sobieskiego, to byłyby szanse na naprawę Polski?

Wiedzę o żonie zaczerpnąłem z "Albumu królow polskich", Mikołów/Warszawa 1910.

EDIT: Teraz lepiej?

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zezwala mieszczanom na głosowanie i kandydowanie do Senatu, który z czasem przekształca się w Izbę Gmin poprzez kolejne konstytucje, zmniejszając rolę duchowieństwa w niej. Przynajmniej jeden mieszczanin z każdego rejonu RON - u musi znależć się w senacie.

Sobieski wielkim bohaterem był , to wiadomo. Mniej ludzi zdaje sobie sprawę że jego bohaterstwo po części wynikało z jego narodowej dumy. W tamtych czasach być sarmatą znaczyło być patriotą. Wniosek. Sobieski był sarmatą , a czy Sarmaci rozumieli miasta i ich potrzeby , nie!

jak nie wierzysz to popatrz na całą linie polityki względem miast jaką sarmaci wymusili w formie przywilejów szlacheckich. Oczywiście nie powinienem był przypominać że szlachta sarmacka walczyła o utrzymanie tychże , zażarcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i dzięki nim utonęliśmy. Z czasem wbiliśmy sobie nóż w plecy. Należało z tego konserwatywnego, rozpijaczonego grajdoła wydobyć choćby garstkę liberałów, którzy systematycznie (i za niego, i za Sasów) zmienialiby światopogląd tych ludzi, tak jak pijarzy w latach 40.. Z magnackim betonem można było się uporać, używając jednych przeciwko innym, jak dokonali tego zaborcy. Sobieski mógł sprawdzić, nie tylko on zresztą, kto tak naprawdę stoi za ludźmi wetującymi ustawy w Sejmie i pomyśleć, jak na polityka przystało.

Choćby zafundować biedniejszej szlachcie darmowe wykształcenie (ze szczególnym naciskiem na przedsiębiorczość) i wykorzystać hasła "pójścia w lud" - szkoda, że nie było ich wtedy...

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
zmienialiby światopogląd tych ludzi, tak jak . Sobieski
Ale on był mniej lub bardziej TYPOWYM SARMATĄ- TA POSTAĆ NIE PASUJE DO RESZTY TEMATU

Jesi chodzi o miasta , to w historii polski w ich znaczenie tak naprawdę wierzyło tylko 3 MONARCHÓW:

-HENRYK I

-WACŁAW I CZESKI

-KAZIMIERZ III

Edytowane przez FSO

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ponoć za czasów Zygmunta Augusta stolicą Rzplitej był Knyszyn ;) , który, jakby nie było otrzymał prawa miejskie dopiero 1568 roku. Wcześniej był więc wsią, a ZIIA przebywał w nim stosunkowo często (tam też zmarł). Sobieski też wolał swój cichy Wilanów od gwarnej Warszawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.