Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Zajęcie Gęsiówki - o przyczynach ataku słów parę

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Gdzieś chyba było coś o Gęsiówce już... ale nie widzę żadnego problemu. Główny wątek i tak już jest bliżej końca niż początku ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie jest mi znany żaden fakt organizowania punktu oporu na "Gęsiówce" po niemieckim natarciu 5 sierpnia. Natomiast wykorzystana została do organizacji batalionu zapasowego ( bezbronnych) i wypoczynku (np. baon "Parasol"). Zorganizowano również szpital działający w dniach 6 - 9 sierpnia. Operowany był w nim między innymi mjr "Waligóra" ranny w nogę. Widać nie odczuwano zagrożenia. ;)

Z uwolnionych z "Gęsiówki" i służących w Plutonie Pancernym przyżyli: "Szaber" - Abram Zylberstein oraz "Koper" - przybrane nazwisko Stanisław Siemiński. Przyjmuje się, że około 50 służyło w kwatermistrzostwie "Brody 53" i Plutonie Pancernym. Jeszcze na Czerniakowie widywano 10-15 byłych więżniów "Gęsiówki" w kolumnie transportowej powracającej ze Śródmieścia.

To Żydzi z "Gęsiówki" przenieśli na kocach 1.09. do Śródmieścia ppłk. "Radosława".

W "Parasolu" znalazło się co najmniej czterech: "Bella" - NN żyd węgierski, "Bystry" - Henryk Poznański (to on przeprowadził gen. "Bora" do Śródmieścia), "Dr Turek" - Sołtan Safijew, turecki żyd, obywatel ZSRR i "Bystry" - Peter Forro [drugie o z dwiema kropkami]. Trzej ostatni zginęli w powstaniu.

Powstanie przeżył służący w kwatermistrzostwie "Brody" Jakub Wiśnia - robinson warszawski.

Ze znanych z nazwiska to jeszcze: Bronisław Miodowski (na Pawiaku co najmniej od 1940r. krawiec). Po wojnie w Paryżu jako Bernard Miodon. W Australii znalazła się była więżniarka Hanka Lux.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie jest mi znany żaden fakt organizowania punktu oporu na "Gęsiówce" po niemieckim natarciu 5 sierpnia.

A musiał być organizowany? :) Czy samo to, że Gęsiówka mogła stanowić punkt, gdzie oddziały mogły odpocząć, oraz gdzie można było założyć tymczasowy szpital nie pokazuje, że ten obiekt miał swoje znaczenie? Przecież wówczas na terenie getta nie było zbyt wielu podobnych miejsc. Ale nawet jeśli uznamy, że to nie jest argument, to jest inny. Jak mogli Niemcy wykorzystać Gęsiówkę po 5 sierpnia. Do 5 sierpnia oddziały "Radosława" trzymały się linii Młynarskiej, Gęsiówka znajdowała się na tyłach, nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia. Jednak w momencie, kiedy Niemcy zaczęli się przebijać wzdłuż Wolskiej Powstańcy zaczęli być spychani właśnie na teren getta. Musieli zwijać swoją obronę w stronę Stawek, placu Parysowskiego. I tutaj Gęsiówka nagle zaczęłaby (w moim przekonaniu) stanowić już większe zagrożenie. Nie wiemy jak potoczyłyby się walki od 6-11 sierpnia, gdyby Niemcy mieli w swoich rękach Gęsiówkę. Ale nie zmienia to faktu, że obóz ten był cierniem, który mógł stanowić jakieś tam (większe czy mniejsze, to już rzecz nie do ustalenia) zagrożenie. Tak więc "ważność" Gęsiówki w moim odczuciu polegała nie na tym, co zrobili z nią Powstańcy, ale czego nie mogli zrobić Niemcy.

Podsumowując. Gęsiówka była celem militarnym, ale nie jakimś super ważnym. Gdyby było inaczej "Radosław" zapewne do 4 sierpnia przynajmniej spróbowałby jakoś rozwiązać jej problem. Ja o czymś takim nie słyszałem. Pomysł rozwiązania problemu Gęsiówki pojawił się 5 sierpnia. I jak rozumiem pomysłodawcom chodziło o ratunek uwięzionych tam Żydów. I tutaj mamy "Radosława". Przychodzi do niego grupa oficerów z planem zajęcia obiektu. Początkowo nie widzi szans. Niemcy uderzają na pozycje na Wolskiej i Górczewskiej, i w tej sytuacji obrona tych stanowisk jest ważniejsza. Pojawia się drugi plan, lepszy. Ale sytuacja na zachodzie nie poprawia się ani trochę, wręcz przeciwnie, Niemcy cały czas nacierają. Czy w takiej sytuacji "Radosław" wciągałby swoje siły w walkę o obiekt, który rzekomo miał nie mieć znaczenia militarnego? Wątpię. I tutaj dochodzimy do miejsca, którego rozstrzygnąć się nie da. Nie wiemy, co zaważyło na decyzji "Radosława". Czy to, że chodziło o życie 350 ludzi uwięzionych tam, czy to, że w obliczu niemieckiego natarcia Gęsiówka mogła stać się nagle problemem. A dopóki tego nie uda się rozstrzygnąć, to dla mnie odpowiedź na pytanie "co było ważniejsze" jest niemożliwa. I tyle :)

A co do uwolnionych. Skoro "Broda" i pluton pancerny miały "zgarnąć" 50 osób, a z dokumentów wiemy, że "Czata" 20 sierpnia miała jeszcze 20 Żydów na kwaterach, to wychodzi nam 70 osób. To nie jest nawet 1/4 z tych 350 uwolnionych. Co stało się z resztą? Musieli się gdzieś rozejść, ale w zasadzie jedynym miejscem, gdzie mogli, była Starówka. Mamy jakieś przekazy odnośnie tej kwestii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do części pierwszej to :)

Podobno trochę Żydów było w "Wigrach", "Gozdawie", jest jeszcze AL. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy byli młodymi ludzmi. Dużo było osób starszych, kobiet, nawet z dziećmi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.