Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jasny Rycerz

Jak "wyglądałaby" półkula zachodnia gdyby Aztekowie przyjeli chrzest ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby władzę po Montezumie przejął sprytny organizator i przegnałby Corteza, gdyby po krótkim czasie wpoił współpracownikom, szlachcie że jedyną szansą na uniknięcie kolejnych najazdów i rozlewu azteckiej krwi jest przyjęcie wiary Jezusowej. Aztekowie proszą mnichów z Kuby o pośrednictwo w kontaktach z papiestwem. Papież przysyła kapłanów i biskupa misyjnego. Dolina meksyku i lenna zostają ochrzczone.

Mamy więc taki obraz moim zdaniem Ameryka POŁUDNIOWA podzielona pomiędzy Portugalię i Hiszpanię.

Katoliccy Aztekowie panują nad warownymi misjami na północy-po Missouri, od "San" Francisco po Missisipi.

Nie jest egzotyką w XVII wieku spotkać ambasadora Azteckiego w Londynie, Paryżu czy na dworze Wiedeńsko-Praskim, lub u Ojca Świętego...

Edytowane przez Jasny Rycerz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tworzy się możliwość stworzenia Cesarstwa Panamerykańskiego od Alaski po Ziemię Ognistą.

Dzięki nowoczesnej technice, kupowanej od Anglików i Hiszpanów, staje się ono mocarstwem i pokonuje Sjuksów, Creeków, cywilizując ich, jak Polanie... ...pominąłem coś?

Jak wyglądałaby kwestia Karaibów i kolonii angielskich/holenderskich? Zaasymilowałyby się w takim państwie, czy wprowadziłyby ferment na kształt państwa? Chyba to drugie. Anglicy - jak Czesi - do organizacji państwa zawsze podchodzili pragmatycznie. Nałożenie się azteckiej mocarstwowości na purytańską mentalność spowodowałoby skatalizowanie procesów gospodarczych, politycznych i kulturalnych u Azteków, co nałożyłoby się później na fascynację Aztekami nawet przez Woltera, który tym mocniej będzie agitował za rozbiorami Polski (patrz na hugenotów w Prusach).

Chiny wyswobodzonoby siłą z izolacji kapkę wcześniej, tak jak Japonię. Mandżurów by pokonano albo zmuszono również do współpracy z Aztekami.

I co z I i II wojną światową? Żadne Niemcy nie zadzierałyby z potęgą większą niż USA i CR/ZSRR razem wzięte.

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Katoliccy Aztekowie panują nad warownymi misjami na północy-po Missouri, od "San" Francisco po Missisipi.
Tworzy się możliwość stworzenia Cesarstwa Panamerykańskiego od Alaski po Ziemię Ognistą.

O Posze.

Trochę realizmu.

Dlaczego wszyscy wychodzą z założenia, że po przyjęciu chrześcijaństwa Aztekowie byliby nietykalni?

Wystarczy spojrzeć na historię Europy by zobaczyć, że wojny pomiędzy państwami chrześcijańskimi to nie ewenement, podboje państw chrześcijańskich przez inne chrześcijańskie również.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po to jest właśnie alternatywna historia. Piszesz bo masz świadomość szachisty, że daną rzecz można było rozegrać inaczej. Jestem sobie znakomicie w stanie wyobrazić doskonale funkcjonujące państwo azteckie po przyjęciu w zachodni krąg kulturowy. Z początku - są problemy organizacyjne i pogłębiające je zacofanie cywilizacyjne, ale daje się je pokonać. Byłby to renesans Aztecki, porównywalny do reneansu karolińskiego.

Patrz na dalsze możliwości. Aztekowie zyskują stopniowo wiedzę o otaczającym ich świecie, że Portugalia to, a Hiszpania tamto, Anglia, Włochy...

Edytowane przez Knight_in_Fire

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jestem sobie znakomicie w stanie wyobrazić

A ja jestem w stanie znakomicie sobie wyobrazić Basków pobijających cały świat w XV wieku, tylko gdzie tu realizm?

Nawet alternatywa powinna się opierać na racjonalnych przesłankach a nie własnym widzi mi się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.