Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
elias

Sądecka Kronika Filmowa

Recommended Posts

elias   

W dniach od 3 do 30 września 2010 r. w nowosądeckim kinie „Sokół” odbywać się będą niezwykłe projekcje filmów dokumentalnych, które zostały nakręcone na terenie Nowego Sącza w l. 1935-1939. Można będzie na nich zobaczyć m.in. relacje z parady wojskowej i uroczystości 3 maja 1935 r. na nowosądeckim Rynku, poświęcenie Domu im. gen. Pierackiego, w którym uczestniczył ówczesny premier II RP – gen. Sławoj-Składkowski, przyjazd marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego do Nowego Sącza oraz święto 1 pułku strzelców podhalańskich. Na taśmie filmowej utrwalono ludzi i miejsca, których dzisiaj próżno szukać na terenie zmienionego przez siedemdziesiąt lat miasta.

„Sądeckie Kroniki Filmowe” (taką właśnie nazwę nadał im ich autor) zostały odnalezione przed rokiem przez członków wrocławskiego stowarzyszenia „Media i Kultura”. Po odpowiedniej obróbce technicznej udało się je przystosować do projekcji kinowych, w postaci dwóch kilkunastominutowych etiud. Premiera pierwszej z nich nastąpi w piątek 3 września w sali studyjnej im. Zofii Rysiówny w kinie „Sokół” (będzie to stałe miejsce wyświetlania kronik) – przed pierwszym seansem filmowym tego dnia. Od 4 do 16 września kronika ta będzie pokazywana w ciągu dnia dwukrotnie, przed pierwszym i ostatnim seansem filmowym. 17 września, przed pierwszym seansem filmowym tego dnia, odbędzie się premiera drugiej części „Sądeckiej Kroniki Filmowej”, której będą wyświetlane w kolejnych dniach (18-30 września) codziennie przed pierwszym i ostatnim seansem kinowym. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Organizatorem projekcji są stowarzyszenie „Media i Kultura” oraz Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Partnerami projektu są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu. Przedsięwzięciu patronują „Dziennik Polski” oraz miesięcznik „Sądeczanin”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.