Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
njczyziu

Królewskie Skarbce - prywatne majątki Piastów

Recommended Posts

njczyziu   

Witam,

jak przedstawiała się sytuacja opłacania władców przez odpowiednie organy państwowe, za czasów Piastów?

Czy wtedy władcy mieli władzę absolutną jeżeli chodzi o to na co mają zostać przeznaczone pobrane przez społeczeństwo podatki?

Czy mogli zarządzić by np. 90% pieniędzy uzbieranych od "podatnika" przeszło na ich prywatne konta?

Jak to wszystko wyglądało, kto zarządzał tym, jak ma być opłacany władca i ile mu się należy, a także jak często był on opłacany, czy co tydzień, miesiąc, rok, oraz ile pieniędzy "dostawali" (o ile są jakieś źródła na ten temat) ci najlepiej opłacani Piastowie?

Który władca (Piast) najbardziej się wzbogacił i tym samym miał najpotężniejszy prywatny skarbiec na przeznaczenie go dla swoich własnych celów?

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Jeszcze raz założysz ten sam temat (po raz piąty), to zostaniesz zbanowany! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
njczyziu   

Szkoda,

bo każdy rządzący w kraju ród sprawiał, że zmieniał się także ustrój polityczny, więc nie rozumiem skąd takie zastraszanie mnie z Twojej strony. Poza tym przeczytaj dokładnie, a dowiesz się, że te tematy nie są takie same. Tak jak pisałem już w innym miejscu, chciałem dowiedzieć się co nieco na ten temat, a to, że w różnych okresach działalności państwa polskiego sposób opłacania władców jak i ich status majątkowy zmieniał się często bardzo znacznie to już nie moja wina. Jest to forum dla osób dociekliwych, lubiących porozmawiać o historii, więc w czym problem?

Myślę, że to ciekawy temat, gdy napisałem o tym wszystkim w dziale ogólnym spotkałem się z opiniami, że jest zbyt uniwersalny i abym go założył w kilku działach, wtedy będzie bardziej przejrzyście, i będzie można skoncentrować się bardziej na jednym danym okresie historycznym. Dostosowałem się do tych wskazówek i myślę, że jest warto, bo temat należy ponoć do tych, które można w mocny sposób rozbudować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.