Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Twórczość G. Lauro

Rekomendowane odpowiedzi

Włoski artysta Giacomo (Jakub) Lauro (1584-1637) cieszący się mecenatem hetmana Zamoyskiego, był autorem litografii (według własnych miedziorytów?) przedstawiających kampanię 1601-1602 w Inflantach czy bitwę pod Kircholmem w 1605 roku. W pracy prof. H. Wisnera 'Kircholm 1605' znajdujemy kilka z nich, niestety ich jakość jest bardzo niska i nie da się prześledzić szczegółów. Wydają się bardzo ciekawym źródłem, stąd pozwala sobie założyć ów wątek - być może ktoś spośród Forumowiczów ma dostęp do lepszej jakości owych litografii? Jak mi się wydaje, ma je w posiadaniu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, być może zostały one przedstawione w jakieś publikacji Muzeum?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Miedzioryt (jeśli chodzi o Kircholm) został zamówiony u rzymskiego rytownika Antonia Tempesty, a został wykonany wedle rysunków wspomnianego Lauro. Jak podają na stronie www.wilanow-palac.pl: "Miedzioryt Tempesty już w XIX w. należał do ogromnych rzadkości. Skopiował go w tymże stuleciu w Paryżu, w technice akwaforty, działający tamże T. Wieszczycki, artysta polski, o którym praktycznie nic nie wiadomo, nawet imię pozostaje nieznane. Akwafortę wydał w Paryżu F. Chardonainé, właściciel zakładu sztycharskiego przy rue Hautefeuille 30".

A jak można się dowiedzieć z Katalogu Antykwariatu Warszawskiego "Lamus" (XLII Aukcja Książek i Grafik): "Zamówienie na wykonanie grafiki złożono u Giacomo Lauro (czynnego ok. 1584 – 1637), często pracującego dla polskiej arystokracji, m. in. dla kanclerza Jana Zamoyskiego i jego syna Tomasza, dla wojewody krakowskiego i ruskiego Stanisława Lubomirskiego. Ten działający w Rzymie wydawca i grafik współpracował w tym okresie z Antonio Tempestą (1555-1630), malarzem i grafikiem włoskim wczesnego baroku. W kartuszu wzdłuż prawego marginesu opis bitwy oraz sygnatura (częściowo zasłonięta podczas odbijania zapewne przez Giacomo Lauro). Wkrótce po wykonaniu ryciny ukazującej bitwę pod Kircholmem artyści z powodu konfliktu rozstali się – prawdopodobnie z tego powodu Lauro (który stał się właścicielem płyty) podczas odbijania grafiki zasłonił nazwisko współtwórcy – Tempesty. Rycina przycięta do odcisku płyty, po konserwacji. Według ustaleń, poza Muzeum Czartoryskich w Krakowie, żadna polska biblioteka czy muzeum nie posiada tej ryciny. Pierwszy raz w ofercie antykwarycznej. Wielka rzadkość!!!".

Można spróbować poszukać w: J. Talbierska "Grafika XVII wieku w Polsce".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.