Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Don Pedrosso

Matura 2010

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wszyscy wiemy doskonale dziś rozpoczęła się tegoroczna matura. Dodajmy, że pierwszy raz od 26 lat będzie obowiązkowa matematyka. Wszystkim trzecioklasistom życzę połamania piór i powodzenia :) Czekamy na Wasze wrażenia, sugestie i oceny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tematy wypracowań na poziomie podstawowym dotyczyły charakterystyki Świętoszka Moliera oraz przemyśleń nt. godnej śmierci na podstawie Zdążyć przed Panem Bogiem Hanny Krall, czyli chyba jednak nie było tak źle :) Osobiście, jako przyszłoroczny maturzysta wybrałbym temat pierwszy, głównie ze względu na to, iż drugiej książki nie czytałem, a życia Marka Edelmana nie znam na tyle dobrze. Czekamy na maturę rozszerzoną - zaczynają o 14.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hanna Krall, była do przewidzenia, dzisiaj rano, nie znając jeszcze tematów tak myślałem, że mogą dać Krall ze względu na Edelmana, który bodajże w tamtym roku zmarł. Jutro matematyka i chyba tej matury maturzyści boją się najbardziej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dla mojej koleżanki Krall nie była tak oczywista, myślała o Grudzińskim albo Borowskim. To, że Edelman zmarł rok temu to argument bilateralny Jarpenie. Ponadto podobnież niektóre pytania były sformułowane w sposób nie do końca zrozumiały, podobnież zadanie 13 to nieporozumienie.

Jutro matematyka i chyba tej matury maturzyści boją się najbardziej.

A ja mam wrażenie, że matma będzie naprawdę łatwa, ale zobaczymy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Qrosava   

A bardziej szczegółowo, to ponoć najbardziej "przerażająca" jest geometria, trygonometria. :)

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
A ja mam wrażenie, że matma będzie naprawdę łatwa, ale zobaczymy.

Zobaczę jutro i Ci powiem, czy miałeś racje, czy nie. Bo na chwilę obecną boję się jedynie matematyki.

Ponadto podobnież niektóre pytania były sformułowane w sposób nie do końca zrozumiały, podobnież zadanie 13 to nieporozumienie.

Według mnie cały ten artykuł był troche śmieszne, a pytania też ciekawe.

Dla mojej koleżanki Krall nie była tak oczywista, myślała o Grudzińskim albo Borowskim

Podobnie było w moim przypadku. Przypuszczałem, że może być temat związany z XX wiekiem lub IIWŚ, ale nigdy bym nie przypuszczał, że spotka mnie takie miłe zaskoczenie.

Moim zdaniem arkusz był łatwy, temat bardzo przystępny. Czekam na jutrzejszy dzień i matematykę! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Czytanie było co najmniej dziwne...a Jeśli chodzi o pisanie to nie jest źle :).

Chociaż powiedziałam sobie dzisiaj ,że cudów nie będzie..i mam czas do czerwca ,żeby się z tym pogodzić.

(2010-05-04 14:15)

~Przyszły maturzysta

Mój tata bardzo się zdenerwował jak przeczytał

temat. Uważa , że żydzi opanowali całą Polskę, a

ich propoaganda weszła nawet na maturę. Wyrażnie

tendencyjny temat z postacią Edelmana.

Komentarz pod artykułem na Interii.Wybuchłam śmiechem..ludzie są straszni :)

Edytowane przez Bryśka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
brK'91   

Ja1

21:11:02

achhh

21:11:05

jakbym chcial

21:11:33

a patrz wchodze a Zdazyc przed Panem Bogiem i Prosze Panstwa do Gazu razem zestawione

21:11:36

to bym chycał ze szczescia

Hej :) Jestem rozczarowany trochę tą maturą. Na początku Wam dałem moją wczorajszą rozmowę z kolegą :) jak widać czułem po prostu, że Zdążyć przed Panem Bogiem będzie dzisiaj.

Mało tego na ustnej maturze z polaka mam temat o Kwestii narodu żydowskiego w czasach II w.św. i powojennych. Mimo to popełniłem błąd :)

Na początku powiem, że test był w miarę- 13/20 pkt. liczę, ale niektóre pytania to naprawdę sprawiły trudność np. o subiektywizm i obiektywizm autora...

Przejdźmy do wypracowania... czułem się mega pewny, nawet podawałem rzeczy niestworzone typu dokładna data powstania w getcie warszawskim itd. :D a popełniłem błąd...

Uznałem bowiem, że Edelman krytykuję osoby, które idą na pewną śmierć do wagonów, tym samym pozbywają się honoru.. dla mnie to było oczywiste, bo ja sobie tak to interpretuje: Co to za godność ludzka, skoro nie przeciwstawiamy się totalitaryzmowi ?

Edelman uważał jednak, że tutaj też jest godna śmierć, gdyż szli oni tak spokojnie i w milczeniu, a według niego to straszna rzecz... Reasumując, przytoczyłem argument Profesora, który uważał, że Żydzi idą na śmierć jak barany, a Edelman był trochę innego zdania... którego ja osobiście nie pojmuję.

Mam dla siebie trochę żal, że nie doczytałem tego, źle zinterpretowałem, no ale poszedłem na logikę i uznałem, że prawdziwa godność umierania to tylko chwytając broń za rękę i nie poddając się jak to uczynili naiwni ludzie, którym dawno chleb i obiecywano lepsze życie, kiedy wejdą do wagonów.

Rozszerzona miała Lalkę i coś tam jeszcze nie pamiętam... Kurde dlaczego popełniłem ten błąd :) ?

Liczę tak na 54 %, ale wiem, że to nie ma prawa wystarczyć na historię :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   

brK'91 jak dla mnie to nie zrozumiałeś fragmentu, spotkanie z amerykańskim profesorem i jego małżonką, było bardzo wymowne. Można było dojść do pewnych wniosków po samym zachowaniu Edelmana- krzyk.

Godna śmierć? Ludzie z Getta de facto byli skazani na śmierć, jedyne co zostało to nie dać się wepchnąć na beczkę- Edelmanowi się to udało. Jego przesłanie dla mnie było oczywiste. :)

Można by się nad tym tematem rozwodzić całymi dniami.

brK'91 napisał:

Przejdźmy do wypracowania... czułem się mega pewny, nawet podawałem rzeczy niestworzone typu dokładna data powstania w getcie warszawskim itd. a popełniłem błąd...

Też podawałem konkretne daty i wydarzenia pośrednio związane z Edelmanem, aby w pełni przedstawić tło historyczne, jak i wydarzenia, które miały wpływ na życie Marka Edelmana. Wstęp zajął mi około 3/4 strony.

brK'91 napisał:

Na początku powiem, że test był w miarę- 13/20 pkt. liczę, ale niektóre pytania to naprawdę sprawiły trudność np. o subiektywizm i obiektywizm autora...

Według różnych kluczów na pewno będe miał 15 pkt. Z tym pytaniem, miałem podobny problem co Ty. Dlatego 2 pkt. można spisać na straty.

Jutro dzień prawdy. :)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bryśka   

Dzień prawdy :] po rozwiązaniu kilku arkuszy..czuje się jakbym z 3 lata się uczyła :)..przynajmniej ttaka zmęczona jestem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
brK'91   

kalki wiem wiem, zagalopowałem się... po prostu zbyt impulsywnie myślałem, że to o to chodzi i po prostu nie doczytałem do końca, a tym samym utraciłem sedno... Co do tego fragmentu niestety stracę punkty no ale trudno się mówi :] jeszcze w dodatku te przeziębienie grrrr, człowiek od początku roku zdrowy, a tu na matury choroba mnie chwyta :) ech takie to już jest życie :) W każdym bądź razie dałem z siebie tyle ile umiałem, nawet gdybym był w pełni sił to i tak bym chyba popełnił ten błąd z Edelmanem :]

Jutro matma, nie obawiam się tego w ogóle, zdać zdam, tylko chciałbym GODNIE się zaprezentować samemu sobie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
11:38 - Maturzyści, którzy jako pierwsi zakończyli egzamin są zgodni. Ich zdaniem matura była... łatwa.

http://www.edulandia.pl/Edulandia/1,98377,...ki_na_zywo.html

A nie mówiłem? :)

Można było to przewidzieć. Dodam, że moim przypadku cudów nie będzie, ale z założenia miałem osiągnąć te 30%, a z pewnością będzie więcej. Wymarzone studia coraz bliżej :)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
brK'91   

powiem tak :) nikt nie był w stanie tego popsuć :) ja klasa akademicka jestem z nastawieniem na pol,his i wos, a matma nie sprawiła mi żadnej trudności. Na 60 % liczę :) Trudno mi to pojąć, ale w mojej opinii napisałem to lepiej niż polski heh... Po prostu matura była łatwa :-) Zadania zamknięte typowo nastawione na logikę, natomiast otwarte już mogły sprawiać trudność, dlaczego ? odpowiedź prosta :) 15.pkt wystarczyło zdobyć, aby zdać maturę, 15/25 z zamkniętych, które były NAPRAWDĘ bardzo łatwe nie było trudno.

Edytowane przez brK'91

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.