Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
he-man

Najlepsze książki o starożytnej Grecji

Recommended Posts

he-man   

Zakładam nowy temat dotyczący najlepszych Waszym zdaniem książek o starożytnej Grecji.

Mogą to być tytuły przekrojowe lub też dotyczące konkretnej dziedziny (wojskowość, kultura, sztuka itp.) Można również zamieszczać najciekawsze (najlepsze) źródła do tego tematu.

Każdy wybór prosiłbym uzasadnić kilkoma słowami.

Z góry dziękuję za Wasze odpowioedzi.

Zapraszam i pozdrawiam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) "Sztuka egejska" ładna porównawcza praca oparta mocno w archeologii na temat kultur: sesklo, minojskiej, cykladzkiej i mykeńskiej

2) "Jak Grecy tworzyli sztukę" tu bardziej skupiamy sie na okresie, jońsko doryckim i hellenistycznym też praca o sztuce. Bardzo ciekawa.

3) "Starożytna Macedonia" Hammonda, taka biblia Macedonii i epoki hellenistycznej

4) "Homer i epoka heroiczna" to o świecie Achajów , też pozycja mocno oparta o archeologię

Potem stada pozycji o okresie klasycznym czy wojnie peloponeskiej, czy związku morskim czy wojnie korynckiej

tu polecam przeczytać Herodota i Teutykidesa , bo większość publikacji opiera się właśnie na nich. Nawet Rzymscy historycy , się na nich opierają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anna Świderek, "Hellada królów" Wydawnictwa PIW 1967, 431 s. - bardzo ciekawie opowiada o wojnach diadochów i dziejach późniejszych, a jednocześnie zawiera sporo informacji na temat bohaterów tamtych wydarzeń - ich osobowości, charakteru, poczucia humoru itd. Opisuje postacie z krwi i kości, a nie posągowych, bezbarwnych dowódców i władców. Mimo że mocno trzyma się faktów, to jednocześnie mocno fabularyzuje i ubarwia opisy zdarzeń. Czytając tą książkę, np. o wojnach Antygona Jednookiego z Kassandrem i o wyprawach Demetriusza Poliorketesa, trudno nie nabrać osobistych sympatii i antypatii do poszczególnych postaci. Naprawdę ciekawa książka.

Edited by Fingolfin

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja dodam cos z popularyzatorskiego regalu:

"Antyczne miasta" Peter Connoly.Hazel Dodge.Wyd.RTW 1998

Opowiesc o Atenach.Setki kolorowych ilustracji.Przystepny,ale i bardzo szczegolowy opis zycia codziennego mieszkancow ,architektury miasta,wazniejsze zabytki w dokladnych rysunkach przekrojowych.Druga czesc ksiazki stanowi opis Rzymu.

"Armie swiata antycznego" John Warry.Wyd.69.1995.

Historia starozytnej wojskowosci Grecje rowniez obejmujaca(od czasow homeryckich po wojny Diadochow).Duzo ladnych ilustracji,zdjec,schematow,opisow poszczegolnych bitew.Nie brak szczegolowych rysunkow okretow,wojownikow i machin wojennych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.