Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
w4w

Prusy w XVIII wieku

Recommended Posts

Anders   

Przede wszystkim jedna postać wybitnego władcy - Fryderyk Wilhelm I - facet, dziękio któremu Pruskie wojsko zaczęło przodować w europie, gospodarka ruszyła a skarbiec napełniły brzęczące monety - w przeciwieństwie do Filipa Macedońskiego miał szczęście spłodzić równie wartościowego następcę tronu.

W obejściu suchy, w obyczajach surowy, nie znał się i nie lubił sztuk pięknych, gardził wszystkim co niepraktyczne, stosował wobec otoczenia wojskowy dryl - nie zawachał się zdecydowanie zareagowac na artystyczne skłonności syna grożąc mu nawet smiercią - to on stworzył nie tylko podstawy dla późniejszych sukcesów Wielkiego Fryca, ale również zahartował jego samego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
wtedy Prusy mieli najlepszą armię w Europie

Tak wiemy to. Zastanawiamy sięw tym temacie jak to małe państewko w stosunkowo szybkim czasie stało sięhegemonem w Europie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z3W   

To dzięki władcom którzy podłożyli podstawę by ten kraj stał się w XVIII w "hegemonem" w Europie.Przykładem tego jest Fryderyk Wilhelm I zwany "wielkim Elektorem".

Share this post


Link to post
Share on other sites
MirMił   

Potwierdzam. Mieli szczęście do władców :) a potencjał był średni, także jest dla nas szansa hehe ;p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.