Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Qrosava

Zbrojenia w Ameryce Południowej

Rekomendowane odpowiedzi

Qrosava   

Wydatki na zbrojenia krajów Ameryki Łacińskiej w roku 2008 były niemal dwukrotnie większe niż w roku 2003 (2003 - 24 mld USD, 2008 - 47 mld USD).

We wrześniu ub.r. Hugo Chavez obwieścił wszem i wobec kolejny zakup rosyjskiej broni opiewający na sumę 2 mld USD. Hilary Clinton stwierdziła, że Wenezuela prowokuje do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń na kontynencie południowoamerykańskim i stwarza atmosferę niepokoju. Od roku 2005 Wenezuela zaopatruje się w rosyjską broń i z roku na rok zakupuje jej coraz więcej. Dwa lata temu Brazylia na cele zbrojeniowe zwiększyła nań budżet o 53%. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Czy zamach stanu w Hondurasie i nieciekawe relacje Wenezueli z Kolumbią stwarzają podstawy do obaw?

Jeszcze w rok 2004 Chavez podpisał pierwszą umowę o zakupie rosyjskich śmigłowców. Rok później Caracas zdecydowało się na zakup kilkudziesięciu helikopterów i 100 000 sztuk AK 47. Z tego obrotu spraw nieadowolony był Waszyngton, który dotychczas był głównym dostarczycielem uzbrojenia do Wenezueli. 15 maja 2006 roku Amerykanie wprowadzili więc embargo na zakup amerykańskiej broni przez Wenezuelę. W efekcie Wenezuela, wbrew oczekiwaniom USA, zacieśniła współpracę z Moskwą. W lipcu 2006 Chavez podpisał umowę o zakupie 24 Su-30, 53 helikopterów bojowych, 1000 karabinów typu Dragunow i zwieńczył dzieło zakupu AK 47. Umowa z roku 2006 założyła, że do 2010 roku w Wenezueli powstaną conajmniej 2 fabryki produkujące AK-103 i amunicję doń. Jesienią 2006 roku Chavez zdecydował się na podpisanie umowy o zakup dodatkowej ilości helikopterów i samolotów Antonow. W czerwcu 2007 r. podczas swej wizyty w Moskwie Chávez złoŜył zamówienie na 5

rosyjskich łodzi podwodnych Kilo 636, wartych 1-3 miliardów USD.

fali zbrojeń. W połowie września 2009 r. Rosja udzieliła Wenezueli kredytu w wysokości 2,2 miliardów USD na zakup broni.Władze w Caracas zdecydowały się przeznaczyć go na zakup 92 czołgów T-72 oraz

niesprecyzowanej ilości wyrzutni rakietowych ziemia-powietrze typu „Smercz”8. Ponadto chińczycy dostarczyli Wenezueli 10 radarów JYL-1. W latach 2004-09 Wenezuela wydała na zbrojenia mniej-więcej 7 mld USD. Od roku 2006, gdy budżet Caracas na cele zbrojeniowe wzrósł o ok.46 % do dnia dzisiejszego pozostaje juz na tym samym poziomie.

Do 2006 roku w Chile wydatki na zbrojenia to jakieś 3,5% PKB, ostatnimi laty zaś 2,7%. Armia chilijska zakupiła m.in. 12 lekkich samolotów bojowych Super Tucano, 28 samolotów F-16, nad których kolejną partią trwają rozmowy, dwie łodzie podwodne typu “Scorpene” oraz 200 amerykańskich wozów wojskowych typu Hammer 15.

Mimo wszystko jednak w Chile jest dość spokojnie - znajduje się daleko od Amazonii, gdzie troszkę wrze, a rząd utrzymuje dobre stosunki z Waszyngtonem.

Nie wspominając już o Kolumbii, Argentynie i Brazylii.

W gruncie rzeczy te "zbrojenia" nie są zbyt groźne. Trzeba zauważyć, że nie wszystkie kraje regionu ponoszą duże wydatki na zbrojenia, a część robi to od niedawna. Najbardziej w broń zaopatrują się Brazylia i Wenezuela, posiadające największą ilość strategicznych surowców na kontynencie południowoamerykańskim. Zbrojeń tych nie można nazywać raczej wyścigiem zbrojeń. Musimy zauważyć, że zakup spowodowany jest modernizacją przestarzałego sprzętu, walka z patyzantami, czy kartelami narkotykowymi, które też przechwytują broń (latem ub.r. Kolumbijczycy znaleźli u FARC-u wenezuelską broń pochodzącą ze szwedzkich zakładów zbrojeniowych (ciągle toczy się śledztwo w tej sprawie).

http://www.miamiherald.com/news/americas/story/1310373.html

http://www.psz.pl/index.php?option=com_con...ew&id=14681

http://www.venezuelanalysis.com/news/807

http://www.venezuelanalysis.com/news/995

http://www.venezuelanalysis.com/news/1956

http://www.coha.org/south-america-and-its-...nal-geopolitics

Q

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tankfan   
200 amerykańskich wozów wojskowych typu Hammer 15.

A cóż to?!

HMMWV? No to przyjąć sobie do głowy że albo HMMWV albo Humvee, a nie Hammer (takiego czegoś nie ma) ani nawet Hummer.

A dane typy oznaczone są Mxxxx gdzie x to dana cyfra.

(latem ub.r. Kolumbijczycy znaleźli u FARC-u wenezuelską broń pochodzącą ze szwedzkich zakładów zbrojeniowych (ciągle toczy się śledztwo w tej sprawie).

Ano ręczne granatniki przeciwpancerne jednorazowego użytku AT-4 firmy Bofors będące na wyposażeniu armii Wenezueli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.