Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Jak najlepiej odczytywać kamienie?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Jakie receptury macie żeby najskuteczniej, najmilej i najwygodniej odczytywać pismo epigraficzne? Wiadomo, że nieraz nagrobki tudzież inne kamienie są porozrzucane, w krzakach, w trawie, zarośnięte mchem, powywracane itp. Jak potem najefektywniej i najsprawniej robić dokumentację?

Zapraszam do rozmowy! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Temat bardzo szeroki i trzeba stwierdzić, że w większości wypadków nie do uniknięcia to "najsprawniej" wymaga znacznego wysiłku fizycznego i jest bardzo czasochłonne. Miotła łopata czy szpachelka są niezbędne. Jeżeli są powywracane napisami do dołu, najlepiej w kilku podnieść odczytać i ułożyć jak leżała. Jeżeli leży literami do góry jest prościej, ale groźniej dla zachowania tablicy, bo napisy są narażone na działanie czynników atmosferycznych. stąd jeżeli je odczyścimy i odczytamy, najlepiej je znowu zasypać. Dotyczy to zwłaszcza tablic i nagrobków w piaskowca i wapienia.

Teraz o odczytywaniu zniszczonych napisów.

Czasami są celowo skute i odczytanie jest niemożliwe. Korozja kamienia daje podobne efekty. Czasami zostają jakieś ślady i można je próbować sczytać. Są tu trzy metody:

- na boczne światło ( nie trzeba tłumaczyć),

- obróbka komputerowa zdjęcia "napisu", zmiana kontrastu czy barwy czasami ujawnia nieoczekiwane ślady.

- i wreszcie trzecia, czasami skuteczna, na wilgotny piasek. Po prostu zacieramy miejsce po napisie cienko wilgotnym piaskiem i patrzymy jak wysycha. Jeżeli są jakieś zagłębienia po literach czy znakach, jako głębsze schną wolniej.

Edytowane przez Tomasz N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.