Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bobrzan

Ojciec - głową rodziny

Rekomendowane odpowiedzi

Bobrzan   

Chciałbym się dowiedzieć jak to było z hierarchią rodzinną w odległych czasach. Jaka była rola ojca w różnych kulturach i epokach? Może ktoś z was zna jakieś ciekawostki dotyczące wychowywania potomstwa i relacji rodzinnych - np. w tradycji naszych przodków chłopak do 7 roku życia był wychowywany przez matkę, później po postrzyżynach pieczę nad nim przejmował ojciec, który wprowadzał go w dorosłe życie. Zapraszam do rozmowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Zygmunt Krzak w swojej książce Od matriarchatu do patriarchatu, poruszył ten temat.

Od siebie dodam, że w niektórych kulturach historycznych zamiast patronimiku podawano matrynimikon. Uprzywilejowana pozycja kobiet u Tusków i zwyczaj umieszczania matrynimikonów w napisach nagrobnych w Etrurii (...)* Zapewne jest to odbicie nadrzędnej pozycji kobiety w rodzinie. Na pewno duży wpływ na wychowanie dzieci miały matki, czego przykładem choćby sam Cezar.

__________________________________________________________-

* Bloch R., Etruskowie , Warszawa 1995, pagina 18

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Swiadectwo matronimikonu - jezeli jego obecnosc ma swiadczyc o pozycji kobiety w rodzinie, to w Latynoameryce tradycyjnej panuje pelne rownouprawnienie plci :) .

Bronislaw Malinowski zbadal i opisal kulture Trobriandczykow, w ktorej tatko ani nie jest uwzgledniany w genealogii, ani nie urzymuje rodziny. Najblizszy meski krewny (poza bratem) to brat matki. No i to na wujaszkach spoczywa obowiazek zapewnienia bytu siostrom i ich potomstwu.

Edytowane przez Lu Tzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Bobrzan   

Furiuszu, zaraz wybiorę się do bibliotek i poszukam tego tytułu. Mógłbyś rozwinąć nieco wątek Cezara? Czy sprawa wyglądała podobnie jak u Aleksandra Macedońskiego i jego matki Myrtale?

Co do wujków - ciekawe. Czyżby mężczyzna miał za zadanie tylko zapłodnić kobietę, a wychowywaniem dzieci zajmowała się wyłącznie rodzina matki?

Edytowane przez Bobrzan

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Znowuż sprawa niejasna. O matriarchat posądza się, mieszkańców Krety, przed greckich mieszkańców Grecji,

neolitycznej Anatolli czy Levantu. A to historie o królowej - pszczole, która co roku wybierała sobie króla, składanego póżniej w ofierze, a to o nieświadomości z zakresie zapłodnienia, która to kazałby wierzyć, że kobieta zachodzi w ciążę, od wiatru.

Skoro mamy matriarchat dziś w Juchitanie w Meksyku Juchitan,

wniosek że taki system może z powodzeniem funkcjonować

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.