Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bobrzan

Ojciec - głową rodziny

Recommended Posts

Bobrzan   

Chciałbym się dowiedzieć jak to było z hierarchią rodzinną w odległych czasach. Jaka była rola ojca w różnych kulturach i epokach? Może ktoś z was zna jakieś ciekawostki dotyczące wychowywania potomstwa i relacji rodzinnych - np. w tradycji naszych przodków chłopak do 7 roku życia był wychowywany przez matkę, później po postrzyżynach pieczę nad nim przejmował ojciec, który wprowadzał go w dorosłe życie. Zapraszam do rozmowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Zygmunt Krzak w swojej książce Od matriarchatu do patriarchatu, poruszył ten temat.

Od siebie dodam, że w niektórych kulturach historycznych zamiast patronimiku podawano matrynimikon. Uprzywilejowana pozycja kobiet u Tusków i zwyczaj umieszczania matrynimikonów w napisach nagrobnych w Etrurii (...)* Zapewne jest to odbicie nadrzędnej pozycji kobiety w rodzinie. Na pewno duży wpływ na wychowanie dzieci miały matki, czego przykładem choćby sam Cezar.

__________________________________________________________-

* Bloch R., Etruskowie , Warszawa 1995, pagina 18

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Swiadectwo matronimikonu - jezeli jego obecnosc ma swiadczyc o pozycji kobiety w rodzinie, to w Latynoameryce tradycyjnej panuje pelne rownouprawnienie plci :) .

Bronislaw Malinowski zbadal i opisal kulture Trobriandczykow, w ktorej tatko ani nie jest uwzgledniany w genealogii, ani nie urzymuje rodziny. Najblizszy meski krewny (poza bratem) to brat matki. No i to na wujaszkach spoczywa obowiazek zapewnienia bytu siostrom i ich potomstwu.

Edited by Lu Tzy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bobrzan   

Furiuszu, zaraz wybiorę się do bibliotek i poszukam tego tytułu. Mógłbyś rozwinąć nieco wątek Cezara? Czy sprawa wyglądała podobnie jak u Aleksandra Macedońskiego i jego matki Myrtale?

Co do wujków - ciekawe. Czyżby mężczyzna miał za zadanie tylko zapłodnić kobietę, a wychowywaniem dzieci zajmowała się wyłącznie rodzina matki?

Edited by Bobrzan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znowuż sprawa niejasna. O matriarchat posądza się, mieszkańców Krety, przed greckich mieszkańców Grecji,

neolitycznej Anatolli czy Levantu. A to historie o królowej - pszczole, która co roku wybierała sobie króla, składanego póżniej w ofierze, a to o nieświadomości z zakresie zapłodnienia, która to kazałby wierzyć, że kobieta zachodzi w ciążę, od wiatru.

Skoro mamy matriarchat dziś w Juchitanie w Meksyku Juchitan,

wniosek że taki system może z powodzeniem funkcjonować

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.