Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pastetto

Papocezaryzm z cezaropapizm?

Recommended Posts

Pastetto   

Kto waszym zdaniem średniowieczu był ważniejszy? Mam dylemat, bo z jednej strony cesarz - potężny mający swoich ludzi do zadań specjalnych :) , a z drugiej papież mogący go obłożyć klątwą, która była bardzo niewygodna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Pomijając spór o inwestyturę (jest osobny temat ku temu), teoretycznie władza obu uzupełniała się (coś w rodzaju dwóch konsulów rzymskich) - papież koronował cesarza, a cesarz chronił papieża. Królem można było zostać za zgodą obu władców. Praktycznie obaj - papież i cesarz - chcieli dominować nad drugą stroną i tu mamy ich "małą wojnę".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.