Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
kamil13

List otwarty lub podanie.

Rekomendowane odpowiedzi

kamil13   

Witam. Nie wiem czy dobrze wybrałem forum ale mam problem z napisaniem listu (podania) do kapituły pokojowej nagrody nobla w Oslo, o przyznanie nagrody wybranej postaci np.: (Thomas Jefferson, Jerzy Waszyngton, Tadeusz Kościuszko) raczej wolałbym Tadeusza Kościuszko, Proszę o pomoc nie umiem tego napisać a zależy mi na tym.

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
Nie wiem potrzebne mi jest na jutro i wolałbym opisać którąś z tych postaci które wymieniłem nauczycielka mi kazała

No to zabieraj się do roboty. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pomoże mi ktoś

potrzebuję tej pracy na jutro

:)

W czym?

Nie umiesz wskazać cech, działań które mogłyby stać się podstawą do zgłoszenia tych kandydatur?

Słowa Jeffersona: "Uważam, że Indianin pod względem ciała i umysłu jest równy białemu człowiekowi. Wydaje mi się, że człowiek czarny w panujących warunkach takiego stanu nie osiągnął. Jednak byłoby rzeczą ryzykowną głosić, że gdyby miał równe możliwości przez parę pokoleń, nie dorównałby białemu".

Można się skupić na jego działalności politycznej.

Co do Kościuszki - wskazać jak walczył o wolność innych, a bazą pracy uczynić jego pismo:

Panie Jefferson, proszę pana na wypadek mojej śmierci, aby przeznaczył pan moje pieniądze na uwolnienie tylu czarnych osób ilu mogłoby mieć zapewnioną edukację oraz godne życie. Oznacza to, że każdy z nich powinien znać prawa oraz obowiązki każdego wolnego obywatela, że jest zobowiązany do obrony swojego kraju przed zarówno zewnętrznym najeźdźcą, jak i przed wewnętrznymi wrogami, którzy chcieliby zmienić konstytucję, w sposób wrogi i zagrażający ich wolności. Aby każdy z nich miał dobre serce i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka. Każdy z nich ma być żonaty i mieć 100 akrów ziemi, z narzędziami oraz bydłem do uprawy tej ziemi, oraz wiedzieć jak nią zarządzać. Powinni wiedzieć, że mają traktować sąsiadów z szacunkiem, uprzejmością i być gotowym na pomoc w biedzie. Mają zapewnić swoim dzieciom edukację z serca i obowiązku dla kraju. Z wdzięczności do mnie, niechaj starają się być szczęśliwi.

T. Kościuszko

5.V.1798

Oraz testament:

Solura, 2 kwietnia 1817

Czując głęboko, że poddaństwo przeciwne jest prawu natury i pomyślności narodów oświadczam niniejszym, że znoszę je zupełnie i na wieczne czasy w majątku moim Siechnowicze w województwie brzesko-litewskim położonym, tak w imieniu własnym, jak przyszłych jego posiadaczy. Uznaję więc mieszkańców wsi do majątku tego należącej za wolnych obywateli i nieograniczonych niczym właścicieli posiadanych gruntów. Uwalniam ich od wszelkich bez wyjątku danin, pańszczyzny i powinności osobistych, do których dotąd względem właścicieli tego byli zobowiązani. Wzywam ich tylko, aby dla dobra własnego i kraju starali się o zakładanie szkół i szerzenie oświaty. Oświadczam dalej, że aktem niniejszym majątek Siechnowicze z przyległościami oddaję na własność wieczystą siostrzenicy mojej, pani Katarzynie Estkowej, i jej dzieciom w dowód szczególnej życzliwości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.