Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
jakubwch

sesja juz tuż tuż i kilka pytań:D

Rekomendowane odpowiedzi

jakubwch   

witam:)

nie wiem czy to jest odpowiedni dział ale zaryzykuje;p

niedlugo egzamin mam z historii mysli pedagogicznej

no i dostałem 120 pytań...

ponad połowę juz zrobiłem...

ale jak to wiadomo jest tez 9 innych przedmiotów

dam tu kilka pytań może ktoś pomoże:D?

Cnota męstwa, prawości, mądrości, itp. W starożytnym Rzymie nazywana była ……………………………………………………………………………………….................................

„Nic nie istnieje, a jeśli nawet istnieje to nie jest dostępne poznaniu ludzkiemu. (…)”- to maksyma głoszona przez (kogo?) ………………………………………..………………………………..............

-przedstawiciela szkoły filozoficznej (jakiej?) ………………………………………………………….

Proszę uzupełnić:

W okresie Grecji hellenistycznej na poziomie elementarnym pierwszymi nauczycielami byli ……………………………………………………… ; natomiast na poziomie średnim nauczał nauczyciel zwany …………………………………; była to średnia szkoła retoryczna; natomiast w gimnazjonach wychowaniem chłopców zajmowali się ………………………………………………….

Ideałem ateńskiego wychowania szczególnie w okresie klasycznym, choć i później również, było osiągnięcie dwóch cnót, których treść zamyka się w greckim określeniu ……………………………………………………………………………………………………………

W starożytnej Sparcie urzędnikiem, któremu powierzano opiekę nad młodzieżą był (zakreślić właściwe):

a) efeb

b) efor

c) pajdonomos

d) gramatysta

Dualizm i idealizm platoński rozwinięte zostały w koncepcji teologiczno-filozoficznej jednego z najwybitniejszych myślicieli chrześcijaństwa, twórców doktryny Kościoła Katolickiego …………………………………………….(wstaw postać), opierającego się także na filozofii neoplatońskiej z III w.n.e.

Założycielem Likejonu (Liceum), szkoły powstałej w roku ……………………… był ………………. ..……………………………... ; studiowano tam ……..……………………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Muzeion to …………………………………………………………………………………………..….. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….…………..

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka – to maksyma przypisywana ……………………………. ……………………………………………………………………………………………………………

Na przełomie II i I wieku p.n.e. kanon siedmiu sztuk wyzwolonych, zwanych po łacinie ……………... …………………………………………………………………………………………………………… określony został przez ……………………………………………………………………………………

Trzy rodzaje duszy wyodrębnił grecki filozof …………………………………………………(kto?)

Są to:

- dusza ……………………..………………………, która symbolizuje rozwój człowieka na poziomie ……………………………………………………………………………………………………………. - dusza ……………………………………………. , która symbolizuje rozwój …………………………………………………………………………………………………………….

- dusza ……………………………….…………… , która odpowiada rozwój ………………………… ……………………………………………………………………………………………………………

W gimnazjonach uprawiano początkowo pięć dyscyplin sportowych przygotowujących do służby wojskowej; były to:

-

-

-

-

-

Pierwsze chrześcijańskie szkoły katechetyczne powstały w ……………………………………………. Założycielami byli ……………………………………………………………………………………….

Teologię i scholastykę, na podstawie dzieł Arystotelesa, rozwijali arabscy i żydowscy uczeni: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Ideał doskonałego mówcy – retora – polityka, oddanego republice, ale tez doskonale obytego w kulturze i znawcy filozofii greckiej, szczególnie Arystotelesa, postulował rzymski prawnik, konsul, doskonały mówca-………………………………………………………………………………………

Podstawowym podręcznikiem do kształcenia w zakresie retoryki było dzieło Marka Fabiusza Kwintyliana pt. …………………………………………………………………………………………..

Ostatni z wielkich Ojców Kościoła, wykształcony w działającej do 529 r.n.e. Akademii Platońskiej, znawca greki, matematyki, astronom, konstruktor, a przede wszystkim filozof; po raz pierwszy sformułował postulat łączenia wiary i wiedzy, dając początek metodzie scholastycznej. Był to ……………………………………………………, autor dzieła pt. „O pocieszeniu jakie daje filozofia”

Proszę wymienić trzy typy szkół w średniowiecznej Europie nadzorowane przez Kościół:

………………………………………………………

………………………………………………………

………………………………………………………

Uważano ją za:

1)filozofię szkolną

2)filozoficzną-teologiczną naukę rozwijaną w średniowieczu w szkołach, na podstawie metod i tez głoszonych przez filozofów XIII i XIV wieku

3)filozofię powstałą na podstawie dewizy św. Augustyna „wiara poszukująca zrozumienia” ; początkowo rozwijaną przez Piotra Abelarda i szkołę w Chartres;

Jest to: ……………………………………………………………………………………………………

Klasycznym na średniowiecznych filozofów gatunkiem literackim, w którym przedstawiano systematycznie wszystkie kwestie filozoficzne i teologiczne była ………………………………………

Proszę wymienić w kilku punktach przyczyny powstania uniwersytetu bolońskiego:

…………………………………………………………………….

…………………………………………………………………….

……………………………………………………………………..

Odnowienie działalności Akademii Krakowskiej nastąpiło w roku ………., dzięki staraniom ……………………………….., uzasadnianym potrzebami …………………………………………….. ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Za najwybitniejszego twórcę filozofii i metod scholastycznej w średniowieczu uważa się ………………………………………………….., autora m.in. Summ contra gentiles oraz Summa theologica. Żył on w ……………………. wieku.

Proszę wymienić dwóch przedstawicieli włoskiego renesansu, którzy w swojej pracy pedagogicznej wzorowali się na Kwintylianie; …………………………………………………………………………. …………………………………………………………………………………………………………….

Bracia Wspólnego Życia to zgromadzenie działające w ………………, do wieku …………..

Odegrało ono poprzez stworzenie specyficznej religijności zwanej ……………………………………. ……………………………………, ważną rolę w przygotowaniu społeczeństwa Europy północno-zachodniej do reformacji.

Pochodził z Hiszpanii, był nauczycielem na dworze króla angielskiego Henryka VIII; był zwolennikiem kształcenia chłopców w szkołach w oparciu o metodę poglądowości – od zmysłów i wyobrażeń do budowania wiedzy w sposób racjonalny; przedstawił zwarty projekt szkolnictwa, organizowanego w każdym mieście, w którym jednakowo za wychowanie odpowiedzialnymi czyni nauczycieli jak i rodziców, którzy do szkół powinni posyłać chłopców zdolnych i zainteresowanych nauką; autor traktatu z psychologii empirycznej; To ………………………………………………….

Pierwszym podręcznikiem do wychowania napisanym w języku polskim były …………………….. …………………………………………………… (proszę wstawić krótszą wersję tytułu) , autora ……………………………………………………; wyznawcy luteranizmu i kalwinizmu w Polsce.

Reformę Akademii Krakowskiej, po wnikliwej krytyce, postulował Szymon Marycjusz, autor dzieła ………………………………………………………………………………………………………..

Proszę wymienić trzy miasta, w których rozwijało się szkolnictwo luterańskie na ziemiach polskich: ……………………………………….

………………………………………

…………………………………….....

Zakon Jezuitów założony został przez ………………………………..; w roku…………….

Zatwierdzony został przez papieża; początkowo powołano go do pracy misyjnej, lecz po soborze ……………………………., który trwał 18-lat (1545-1563) zajął się organizacją szkolnictwa katolickiego w Europie.

Jan Amos Komeński żyjący w wieku ……………………, stworzył podstawy nowoczesnego szkolnictwa, z podziałem na cztery etapy kształcenia i wychowania; były to: ……………………………………

…………………………………….

…………………………………….

…………………………………….; Był on autorem kilku podręczników, m.in. do łaciny; proszę wymienić dwa z nich: ……………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………

Podstawą nowożytnej metody naukowej było założenie, że poznanie ludzkie opiera się na czterech aksjomatach:

1)Nie uznawać żadnej rzeczy za prawdziwą dopóki się nie uzyska przekonania, że taką jest;

2)Dzielić każdy trudny problem na tyle części, na ile tylko można i wymaga całkowite rozwiązanie;

3)Prowadzić myśli w porządku, zaczynając od przedmiotów najprostszych i najłatwiejszych do poznania, aby poznać je powoli, jakby stopniami, aż do najbardziej złożonych;

4)Robić na każdym kroku obliczenia, aby być stale pewnym, że niczego nie opuszczono; autorem tej teorii był …………………………………………………………………………..

Filantropiści to ………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………; działali w Niemczech w wieku ………………………………….. zakładając pierwsze szkoły realne.

Proszę przedstawić schemat szkolnictwa polskiego po reformie Janusza Jędrzejewicza z roku 1932:

Polskie szkolnictwo tuż po zakończeniu II wojny światowej oparte było na wzorze zaczerpniętym z …………………………………………………………………………………………………………….

Składały się na niego trzy szczeble nauczania ogólnego:

- szkoły ……………………………………………; ……………….. – letnie

- ……………………………………………………; ………………. – letnie

- ……………………………………………………; ………………. – lenie

Proszę wskazać, z jakimi problemami musiało zmierzyć się polskie szkolnictwo po II wojnie światowej :

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ad1. virtus

ad2. Słowa zapisał Gorgiasz - sofista

ad4. pajdonomos

Likejon słynne gimnazjum w staroż. Atenach, zał. w V w. p.n.e.; 335–269 p.n.e. szkoła filoz.-nauk. kierowana przez Arystotelesa

Museion to założony przez Ptolemeusza I Sotera ok. 280 p.n.e., w Aleksandrii naukowy instytut badawczy

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka przypisywane Cyceronowi

Trzy rodzaje duszy: Arystoteles

...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.