Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Wydarzenie Historycznej Roku 2009 - nominacje

Recommended Posts

"Historia.org.pl" po raz drugi ogłasza Plebiscyt na "Wydarzenie Historyczne Roku". Każdego roku w Polsce tysiące ludzi organizuje lub uczestniczy w przeróżnych wydarzeniach związanych z historią na terenie całego kraju. Warto z tej licznej grupy przedsięwzięć nagrodzić te najważniejsze i najlepsze. Najlepszą formą wskazania tych wydarzeń jest wg nas plebiscyt, w którym każdy z naszych czytelników będzie miał możliwość wskazania swojego faworyta.

http://www.historia.org.pl/index.php?optio...&Itemid=395

Nominacja musi zawierać (wymogi formalne):

- Nazwę wydarzenia

- Datę i miejsce wydarzenia

- Organizatora

- Opis wydarzenia

- Historię wydarzenia - informacja o tradycjach lub wcześniejszych edycjach jeśli były

- Uzasadnienie - co najmniej kilkudaniowe uzasadnienie dlaczego dane wydarzenie zasługuje na mian "Wydarzenia Historycznego Roku"

+Ewentualnie inne informacje - linki, zdjęcia, filmy etc. przedstawiającej wydarzenie

Uwaga: Można pominąć pewne elementy (po za uzasadnieniem) jeśli nie pasują do danej formy wydarzenia.

Termin zgłaszania nominacji: 23 stycznia 2010 r.

Do Plebiscytu jedna osoba może zgłosić maksymalnie 3 wydarzenia.

Spośród zgłoszonych wydarzeń, te które spełnią wymogi formalne wezmą udział w sondzie (II etap) "Historia.org.pl", która wyłoni zwycięzcę. 

O dopuszczeniu do sondy decydować będzie redakcja "Historia.org.pl", od decyzji redakcji nie przysługuje odwołanie. Redakcja podejmie decyzję o dopuszczeniu do II etapu na podstawie powyższych wymogów, a w szczególności uzasadnienia nominacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

1.

- 65 rocznica Powstania Warszwskiego

- 1.08-2.10.2009 r., Warszawa

- Muzeum Powstania Warszawskiego, m. st. Warszawa i inni

- Data obchodów jest dość umowna. W zasadzie to już krótko przed 1 sierpnia, rozpoczęły się pierwsze uroczystości. Przez ponad dwa miesiące zorganizowano m.in. koncerty, przedstawienia artystyczne, oficjalne apele, uroczystości lokalne i centralne, inscenizacje i rekonstrukcje historyczne, imprezy sportowe, na rynku ukazało się kilka publikacji dt. Powstania.

- Od czasu 60 rocznicy wybuchu Powstania największe obchody w Warszawie.

- Przede wszystkim rozmach. Niektóre akcje wymagały naprawdę potężnych nakładów pracy i finansów. A mimo to niemalże wszystko wyszło idealnie. Choćby za ten ogrom pracy wielu osób, warto nominować te obchody.

2.

- 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

- 1.09.2009 r., Polska

- Władze państwowe i lokalne, muzea i inni

- Podobnie jak obchody rocznicowe Powstania, tak i tutaj mieliśmy do czynienia z różnego rodzaju uroczystościami centralnymi, lokalnymi, wystawami, happeningami, prezentacjami, inscenizacjami i rekonstrukcjami. Na rynku ukazało się kilka nowych publikacji, parę starszych wznowiono.

- W ubiegłych latach wszystko organizowane na zdecydowanie mniejszą skalę.

- Tak jak z obchodami rocznicy Powstania. Skala, zaangażowanie i w końcu pokazanie, że także i te obchody można zrobić na odpowiednim poziomie. Jak dla mnie, w sam raz.

3.

- 399 rocznica bitwy pod Kłuszynem

- 4.07.2009 r., Warszawa

- Fundacja Hussar i Muzeum Wojska Polskiego

- Spotkania z rekonstruktorami, pokazy walk szablą, prelekcje.

- Pierwsza rocznica Kłuszyna zorganizowana w ten sposób, o jakiej słyszałem.

- Jak widać nie tylko tak nagłaśniane przez media rocznice, można zorganizować z niemałym rozmachem. Jest to także szansa na to, że rocznice innych wiktorii oręża polskiego, również znajdą swoje stałe miejsce w katalogu rocznic. Nie mniej ważne jest promowanie takich właśnie inicjatyw, organizowanych w dużej mierze przez pasjonatów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jarko   

Zgłaszam do Plebiscytu poniższe wydarzenia.

1.

Nazwa wydarzenia:

Kradzież napisu z Auschwitz-Birkenau

Data i miejsce:

grudzień 2009, Oświęcim

Opis wydarzenia:

Kradzież napisu Arbeit mach frei z bramy Muzeum Auschiwtz-Birkenau. Napis został wykonany przez więźniów na polecenie Niemców. Jest symbolem Muzeum.

Uzasadnienie:

Kradzież tego napisu poruszyła Polską i międzynarodową opinię publiczną. Podkreślano we wszystkich relacjach medialnych wartość i symbolikę skradzionego przedmiotu. Przypominano historię napisu. Po kilku dniach policji udało się odzyskać napis, który został podzielony na trzy części, jednak uda się go zespolić ponownie. Wydarzenia ważne ze względu na jego wymowę i poruszenie opinii publicznej, w związku z tym, że napis przedstawia znaczną wartość historyczną myślę, że wydarzenie to można nominować do Plebiscytu.

2.

Nazwa wydarzenia:

Cmentarzysko Zapomnianych Książek

Data i miejsce:

listopad/grudzień 2009, Warszawa

Opis wydarzenia:

Cmentarzysko było nietypowym antykwariatem gdzie nie kupowaliśmy, tylko za bilet wstępu wynosiliśmy tyle książek ile zdoła się zmieścić do wielkiej torby dostarczonej przez organizatorów. Można było wybierać spośród kilkudziesięciu książek.

Historię wydarzenia:

Chyba pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju. Mam nadzieje, że nie ostatnie.

Uzasadnienie:

Bardzo ciekawa i nowa inicjatywa antykwariuszy z Warszawy okazała się sukcesem. Zamiast wyrzucić książki, wynajęli obiekt, ustalili cenę biletu, dali torbę dla gości, a ten mógł wziąć tyle książek ile się zmieści. Bilet kosztował 30 zł., a w ramach tego można było wziąć nawet i 30 książek, a były to często naprawdę poszukiwane pozycje. Tłumy ludzi i zainteresowanie mediów świadczą o sukcesie tej imprezy. Książek chyba nawet nie starczyło dla wszystkich tak szybko się rozeszły. Czy będzie kontynuacja za rok?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Ja zglaszam zdarzenie, ktore jest niedocenione, a jedno z najwazniejszych:

-Nazwa: Odkrycie szczatkow gen. Deffontaine'a w Polsce po przeszlo 60 paru latach,

-Data i miejsce: (Ekshumacja) 14 grudnia 2009 r., gmina Skape,

-Organizator: bylo kilku, ale glownym motorem byl wojt Zbigniew Woch,

-Opis: Ekshumowano i przetransportowano szczatki belgijskiego bohatera I wojny swiatowej,

-Historia: brak, byl to pierwszy raz,

-Uzasadnienie: Jest to wazne dla promocji historii belgijskiej w Polsce, promocji historii generala Deffontaine'a, promocji historii I wojny swiatowej, dowod na dobra wspolprace belgijsko-polska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
efendi   

Zgłaszam na konkurs "Przemarsz chorągwi rycerskiej z taborami na Grunwald"

Trasa przemarszu:

Czechy - Grunwald

dł. ok 600 km

udział wzięło 35 osób w tym 22 zbrojnych

3 wozy drewniane(stylizowane na średniowieczne, z wyposażeniem obozowym)

25 koni

Czas marszu 30.06. - 18.07.2009 r.

Nikt do tej pory tak długiego marszu taka duzą grupa(konie i ludzie ), jeszce nie dokonał. W Europie!!!

Organizator: Gmina Byczyna i Opolskie Bractwo Rycerskie

Marsz miał przypomniec o tym ze w roku 2010 będzie 600 rocznica bitwy pod Grunwaldem a głównym celem było przypomnienie że w ogóle taka bitwa się odbyła!!!!! (niestety, sa takie "przypadki" co o tym nie wiedzą.

Miał również dostarczyć materiału pozwalającego na skonfrontowanie rzeczywistości z opisami historycznymi(długi marsz, żywienie zwierząt w drodze, wytrzymałość ludzi i sprzętu itd). W czasie marszu pokazy w mijanych miastach i na popasach, prrezentacja uzbrojenia rycerskiego i sprzetu obozowego, "zywe" lekcje historii.

Jednocześnie przypomniał mieszkancom mijanych miast o historii średniowiecznej naszego kraju, a że maszerowali z nami i Czesi i Polonia Amerykańska, o marszu było głośno w wielu krajach i na drugiej półkuli takze. Uczestnicy przemarszu i cała choragiew, zostali uroczyście przywitani na polach Grunwaldu a następnie wzięli udział w inscenizacji bitwy.

Dziw bierze, ale niektórzy ludzie nie wiedzieli ze odbyła się u nas jedna z największych bitew średniowiecznej Europy.

wiadomości na:

www.grod.pl.tl

ze wzgledu na bardzo obszerny materiał, nie zamieszczam linków, po prostu proszę kliknąć na Google - Przemarsz Chorągwi Rycerskiej.......

tam jest tego materiału b. duzo na temat przemarszui można sobie wybrać co kogo interesuje, także na you tube

pozdrawiam

Edited by efendi

Share this post


Link to post
Share on other sites
SBP   

Zgłaszam do Plebiscytu następujące wydarzenie:

Nazwa wydarzenia

V REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 ROKU W OSSOWIE

Data i miejsce wydarzenia

16.08.2009 r., Ossów, k/Wołomina, powiat wołomiński

Organizator

Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich z Kobyłki

Opis wydarzenia

Rokrocznie na terenie Powiatu Wołomińskiego organizowane są Uroczyste Obchody Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. zwanej „Cudem nad Wisłą”. Jednym z głównych miejsc uroczystych obchodów jest Ossów, gdzie organizowane jest widowisko plenerowe Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Udział biorą grupy rekonstrukcji historycznych, harcerze, a także kawalerzyści. W trakcie inscenizacji wiele scen walk, efektów pirotechnicznych. Patronat nad rekonstrukcją obejmuje m.in. Arcybiskup Diecezji Warszawsko-Praskiej, Marszałek Sejmu RP, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Historia wydarzenia

Organizowane rokrocznie od 5 lat.

Uzasadnienie

Ponadgodzinna inscenizacja jest hołdem oddawanym uczestnikom wydarzeń 1920 r. oraz upamiętnia śmierć na polu bitwy ks. mjr Ignacego Skorupki, przybliża współczesnemu widzowi historię, pogłębia jego wiedzę, chroni od zapomnienia bohaterów wydarzeń. Rokrocznie gromadzi kilkanaście tysięcy widzów. Przygotowywana z pasją przez ludzi dla których bliska jest lokalna historia.

Zdjęcia z V Rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej

Share this post


Link to post
Share on other sites

W imieniu Muzeum Historii Polski zgłaszam tę kandydaturę:

Nazwa wydarzenia:

Rozstrzygnięcie konkursu na stałą siedzibę Muzeum Historii Polski

Data i miejsce zdarzenia:

06 grudnia 2009 r., Warszawa

Organizator:

Muzeum Historii Polski

Historia wydarzenia:

Nowoczesny budynek Muzeum Historii Polski zostanie wybudowany nad Trasą Łazienkowską pomiędzy Placem na Rozdrożu a koroną skarpy.

Muzeum Historii Polski powołane zostało do życia 2 maja 2006 roku. A 25 września 2008 roku otrzymało akceptację Prezydenta m.st. Warszawy dla lokalizacji stałej siedziby Muzeum właśnie nad Trasą Łazienkowską. 5 lutego 2009 roku Zarząd Dróg Miejskich ostatecznie zatwierdził lokalizację wydając zgodę na budowę.

Ogłoszenie konkursu nastąpiło 6.04.2009 r., a rejestracja uczestników trwała od 30.04 do 15.06.2009 r. Na I etap Konkursu wpłynęły 324 prace. Najwięcej z Polski – 161, ze Stanów Zjednoczonych – 55, z Francji – 45, a 37 z Chin. Wśród 70. krajów, z których wpłynęły zgłoszenia były i tak odległe jak Trynidad i Tobago, Kazachstan, Malezja, Puerto Rico czy Tajwan.

Rozstrzygnięcie i etapu nastąpiło 30 lipca 2009 r. Do II etapu Jury zakwalifikowało 10 prac. 6 grudnia 2009 r. Jury ogłosi zwycięzcę Konkursu oraz laureatów nagród i wyróżnień.

Po ogłoszeniu wyników konkursu będzie można obejrzeć wystawę złożoną ze wszystkich nadesłanych prac w tym nagrodzonych i wyróżnionych w budynku SKYLIGHT Złote Tarasy.

Konkurs odbywał się pod patronatem UIA i SARP

Uzasadnienie:

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na budynek Muzeum Historii Polski dobiegł końca. Było to w ciągu ostatnich lat najważniejsze wydarzenie architektoniczne w Polsce – a jak powiedział przewodniczący jury Jong Soung Kimm - najważniejsze wydarzenie architektoniczne międzynarodowe roku. Otrzymaliśmy 324 prace z całego świata, w tym dzieła najznakomitszych pracowni Zaha Hadid i Zvi Hecker.

Konkurs miał rozwiązać kilka problemów architektonicznych i urbanistycznych: mocniej połączyć obie części Jazdowa rozdzielonego wykopem Trasy Łazienkowskiej, uwydatnić Oś Stanisławowską, i - co najważniejsze - zaproponować dobry, nowoczesny obiekt dla Muzeum, który jednocześnie nie przytłoczy Zamku Ujazdowskiego oraz jego parkowego otoczenia. Oprócz konsekwentnie zastosowanej zasady anonimowości zgłoszeń, pełnej niezależności transparentności procedury sprzyjał również fakt, że procedury zostały precyzyjnie uzgodnione ze standardami Międzynarodowej Unii Architektów. W praktyce żadna praca nie mogła uzyskać nagrody bez poparcia sędziów zarówno ze składu polskiego jak i zagranicznego.

Jury przyznało sześć nagród i wyróżnień. Oprócz uznanych architektów, takich jak emJednacz, Ewa Kuryłowicz, czy JEMS, wśród laureatów znaleźli się młodzi architekci pracownia Jakuba Krzyczkowskiego i japoński Teehouse. Zadanie nie było proste i w gruncie rzeczy konkurowały ze sobą dwie zasadnicze tendencje – architektury symbolicznej, która będzie wyraziście mówiła, czym jest Muzeum Historii Polski i może stać się ikoną Warszawy z architekturą prostszą, stonowaną, neutralną, mocniej wkomponowaną w otoczenie.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace, a również wiele z tych, które nie znalazły się wśród laureatów, miały olbrzymie walory architektoniczne i urbanistyczne. Znakomicie świadczy o polskim środowisku architektonicznym fakt, że w konkursie laureatami zostały cztery polskie pracownie. Nie wykluczone, że pewną przewagą dawała Polakom lepsza znajomość miejsca, kontekstu i tematu. Ostatecznie wygrała pracownia luksemburska, ale współprowadzona przez naszego rodaka Bohdana Paczowskiego, która wybrała

strategię powściągliwości formalnej i precyzyjnie przemyślanej strategii urbanistycznej i architektonicznej.

Dyskusje – niekiedy gorące – nad projektem trwają i trwać muszą. Wielu ludzi oczekiwało, że w Warszawie pojawi się widowiskowa ikona architektury, taka jak dekonstrukcjonistyczne projekty Franka Gehry’ego. Jednak celem konkursu jest dostosowanie architektury do miejsca i rozwiązanie dylematów, które tworzy lokalizacja. Nie zawsze daje się to zrobić poprzez architekturę ikoniczną. Spór jest też w jakimś sensie wpisany w ideę konkursu, który ma nie tylko wyłonić najlepszą pracę, ale również pobudzić warszawiaków oraz władze stolicy do zainteresowania Jazdowem i Osią Stanisławowską. Warto też dostrzec edukacyjny i formacyjny jego wymiar: poprzez dyskusję uczymy się rozumieć współczesną architekturę, formułować potrzeby i priorytety. Konkurs jest wreszcie ważnym etapem w umiejscawianiu nowej, ważnej instytucji kultury na mapie miasta, szansą na przekazanie informacji, o jego idei, działaniach i ofercie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.