Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
legion

Roland - Frankijski Paladyn

Recommended Posts

legion   

Roland - żyjący w VIII w. Paladyn Frankijski siostrzeniec samego króla Francji Karola Wielkiego mający ponad 240 cm wzrostu był jednym z najlepszych rycerzy wczesnej Francji. Jak oceniacie jego dobytek do śmierci w 778 w Pirenejach. Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roland (Hruodland margrabia Bretonii) był zaufanym urzędnikiem Karola wyznaczonym do prowadzenia jego polityki w Bretonii. Zaufanym gdyż jak mówi legenda (brak dowodów) był siostrzeńcem Karola i wzorem ówczesnego rycerza. Życie stracił 15 VIII 778r.w urządzonej przez Basków zasadzce pod Roncesvalles, kiedy dowodził strażą tylną wojsk Karola wracających z kampanii hiszpańskiej. Mimo liczniejszych wojsk Frankijskich, Baskowie mieli przewagę ze względu na ukształtowanie terenu i lekkość uzbrojenia. Prawdopodobnie pochowano go w Blaye, w pobliżu Bordeaux,ale jego grób został zniszczony podczas rewolucji francuskiej. Postać Rolanda stała się inspiracją do powstania wielu eposów rycerskich (chociaż w sposób odległy od rzeczywistości) jak np: najbardziej znany "Chanson de Roland" (Pieśń o Rolandzie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.