Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rafał111

Maciej Korwin

Rekomendowane odpowiedzi

Król Węgier w latach 1458-1490 syn Jana Hunyadyego. Dla sporej części użytkowników jest to koniec wiedzy o nim a tu o dziwo jest o czym pisać, wg. mnie zdecydowanie najlepszy władca Węgier, nawet średniowiecza. Potrafił z Węgier rządzonych przez magnatów uczynić państwo które było mocarstwem europejskim. Węgry toczyły wojnę o Czechy z Polską, o Wiedeń i koronę cesarską z Habsburgami, z Czechami o Morawy, Turcją i nie miał dobrych stosunków z Wenecją z papiestwem. Posiadał sojusz tylko z państewkami włoskim, Francją i pod koniec swojego panowania zawarł sojusz przeciw Polsce z Moskwą. W 1474 wojska Węgierskie były pod Wrocławiem, a w 1485 zajął Wiedeń. Sukcesy te mógł odnieść tylko dzięki udanej polityce wewnętrznej, roczny dochód wynosił 800 000-1000 000 forintów, pięć razy więcej niż Władysław Pogrobowiec. Świetny władca, wódz, niestety po jego śmierci jego dzieło zostało zniszczone przez magnagów Węgierskich i króla "dobrze" Władysława Jagiellończyka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kalki   
nie miał dobrych stosunków z Wenecją z papiestwem.

Tutaj nie zgodzę się, według zbioru prac na temat Kazimierz Jagiellończyka autorstwa M. Biskupa i K. Górskiego Państwo Korwina były podporą ligi Antytureckiej i Węgry otrzymywały ogromne dotacje z Stolicy Apostolskiej.

Dla sporej części użytkowników jest to koniec wiedzy o nim

Na pewno nie dla użytkowników tego forum.

Potrafił z Węgier rządzonych przez magnatów uczynić państwo które było mocarstwem europejskim. Węgry toczyły wojnę o Czechy z Polską, o Wiedeń i koronę cesarską z Habsburgami, z Czechami o Morawy, Turcją i nie miał dobrych stosunków z Wenecją z papiestwem. Posiadał sojusz tylko z państewkami włoskim, Francją i pod koniec swojego panowania zawarł sojusz przeciw Polsce z Moskwą. W 1474 wojska Węgierskie były pod Wrocławiem, a w 1485 zajął Wiedeń

Jego potęga [według Ciebie] wynikała z rozbicja w Rzeszy Niemieckiej i walk między Hohenzollernami, Wittelsbachami i Habsburgami. Co do zajęcia Wiednia, przypomnę, że Fryderyk III Habsburg uważany jest za najbardziej nieudolnego władcę- nie cieszącego się większą popularnością w samym obozie Habsburgów, a także wśród mieszkańców Wiednia, którzy nie chcieli swego czasu wpuścić do miasta. W 1474, walki w polskim obozie, przyczyniły się do porażki pod Wrocławiem.

Na koniec nieudany mariaż Korwina. Królowa Elżbieta uważała go za warchoła :)

Edytowane przez kalki

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o tym władcy, nie można zapomnieć o osławionej Fekete sereg - zawodowej armii, złożonej z najemników z różnych krajów europejskich, będącej nader ciekawą mieszanką wpływów zachodnich i wschodnich (włącznie z husyckimi wozami bojowymi).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie człowiek, za którego rozpoczęła się na Węgrzech epoka renesansu (zresztą on sam studiował we Włoszech i znał włoską kulturę i naukę). Założył uniwersytet w Bratysławie i był mecenasem kultury i sztuki, a za jego panowania Węgry znalazły się u szczytu potęgi - Korwin koronował się na króla Czech i przyłączył do swojego państwa Morawy, Łużyce, Śląsk i Dolną Austrię z Wiedniem.

wg. mnie zdecydowanie najlepszy władca Węgier, nawet średniowiecza.

Że Węgier, to zgoda, ale w średniowieczu byli też Karol Wielki, Otton Wielki, Saladyn i Fryderyk II Hohenstauf, którzy raczej byli jeszcze lepsi niż Maciej Korwin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.