Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
simple.man

Poszukiwania Marii Primy Fiodorowny.

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi pomocy w odnalezieniu osób, które posiadają informacje, miały bezpośredni kontakt lub cokolwiek wiedzą o:

1)Życiu w obozie przesiedleńczym dla obcokrajowców – byłych więźniów Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu, który był prowadzony po wyzwoleniu Katowic w 1944r. przez Rosjan i znajdował się w dzielnicy Katowic – Bogucice.

2)Wiedzą jak nazywała się, kim była lub cokolwiek mogą powiedzieć o Rosjance, która w tym obozie pełniła funkcję naczelnej pielęgniarki i pomagała nie tylko mieszkańcom obozu, ale również mieszkańcom Katowic. Do osoby tej zwracano się Maria Prima Fiodorowna.

3)Same spotkały lub wiedzą cokolwiek o przebiegu pobytu w tym obozie, w Katowicach, nieżyjącego już pisarza włoskiego Primo Levi.

Za wszelkie, nawet te zasłyszane informacje, będę wdzięczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

na terenie Bogucić istaniała w '45 r. kopalnia nosząca nazwę Katowice [n.b Katwice wyzwolono w '45 r.] lecz obóz pracy był [wg Kopki] zlokalizowany w sąsiedniej już dzielnicy Wełnowcu, podobnie jak obóz pracy dla kopalń Kleofas i Emiencja [więźniowie z jednego obozu pracowali w dwóch kopalniach]. Oba należały do C-entralnego Z-arządu P-przemysłu W-ęglowegop [siedziba oddziału: Katowice].

Jest jeszcze jeden Kłopot - obok tych mniejszych istniały także ogromne obozy typu Jaworzno, gdzie w dużej liczbie wypadków więźniowie byli "na papierze" pracując w wielu innych miejscach [n.p.] wspomnianych wyżej kopalniach, lecz cały czas formalnie [papierowo] przynależąc do głownego obozu.

Samo nazwisko Maria Prima Fiodorowna jest niepoprawną wersją rosyjskiej wymowy / pisowni nazwik. Najpierw imię, potem otczestwo w koncu nazwisko: Maria Fiodorowna Prima. Oznacza to, że było ono zruszczone, lub przekazywane przez n.p. jeńców radziekich. Małe pytanie: czy owa Maria Prima nie mogłą być siostrą owego pisarza? I pelnić rolę siostry w przyobozowym szpitalu, lub prędzej ambulatorium przyobozowym lub wydzielej części ambulatorium przykopalnianego?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.