Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Europejska Stolica Kultury 2016

Rekomendowane odpowiedzi

Europejska Stolica Kultury to europejskie miasto, które w ciągu roku ma możliwość zaprezentowania życia kulturalnego w mieście, regionie i państwie. Wyboru dokonuje Unia Europejska, która finansuje w 60% wydarzenia w Europejskich Stolicach Kultury.

Dla miast jest to szansa zwiększenia swojej oferty kulturalnej, a także promocja w Europie, która przekłada się na większą liczbę turystów. W 2000 roku Europejską Stolicą Kultury był Kraków.

W 2016 rola Europejskiej Stolicy Kultury przypadnie polskiemu miastu. Dotychczas chęć kandydowania zgłosiły: Białystok, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.

Które polskie miasto i dlaczego powinno otrzymać ten tytuł? Podyskutujmy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Szczerze mówiąc jest to dla mnie szopka bez znaczenia. Boleję tylko nad ilością pieniędzy, które idą na promowanie Torunia jako ESK. Oprócz tego jeszcze pewnie wzniosą róznego rodzaju budowle - jak choćby Centrum Sztuki Współczesnej, podczas gdy prawdziwe zabytki - choć zabytek klasy zerowej - Kościół św. Jakuba - się sypią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie jest pewne, czy nakłady na promocję się zwrócą, ale jeśli Toruń wygra to na pewno.

Unia w dużej części pokryje koszty różnych wydarzeń i inwestycji. To też darmowa reklama i mnóstwo turystów, nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy. Turyści to hotele, restauracje, czyli nowe miejsca pracy, to też wiele wydarzeń kulturalnych i pewnie zmiany w mieście na lepsze pod tym względem.

Wg mnie jest dużo więcej plusów niż minusów. Po przyznaniu tego tytułu miasto tylko zyska, ew. straty przy nieprzyznaniu to nakłady na promocję, ale zapewne miasto i tak by je ponosiło.

To nie tylko reklama i rozwój, ale też duży prestiż dla miasta.

Kraków sporo zyskał w sferze medialno-promocyjnej dzięki tytułowi Europejska Stolica Kultury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Unia w dużej części pokryje koszty różnych wydarzeń i inwestycji. To też darmowa reklama i mnóstwo turystów, nie tylko z Polski, ale przede wszystkim z zagranicy. Turyści to hotele, restauracje, czyli nowe miejsca pracy, to też wiele wydarzeń kulturalnych i pewnie zmiany w mieście na lepsze pod tym względem.

I jakieś sale koncertowe, które postawią na ostatnim wolnym placu w centrum miasta, a do których potem nikt nie będzie chodził, a utrzymać będzie trzeba...

Nie zapominaj, że to wszystkie - promocja itp. idzie przez machinę biurokratyczną, która wielkim kosztem osiąga niewielkie efekty. Osobiście uważam, że zmniejszenie podatków dla hoteli itp. zaowocowałoby większą i skuteczniejszą promocją niż takie coś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się cieszył, że w moim mieście zbudują sale koncertowe i nie wiem skąd ten sceptycyzmu, w Toruniu i okolicach na pewno mieszkają ludzie interesujący się kulturą i sztuką.

Myślisz, że magiczne cięcie podatków dla hoteli spowoduje ich wysyp? Będą turyści będą hotele i inne atrakcje. By byli turyści muszą zechcieć tam się udać. By zechcieli się tam udać muszą się dowiedzieć o danym miejscu i uznać je za atrakcyjne. Tytuł Europejska Stolica Kultury na pewno zachęci osoby z Polski i Europy do odwiedzenia Torunia. Wszak przez rok będzie miał ostrą promocję i będzie organizował wiele imprez o ile oczywiście wygra.

Rozumiem, że wg Ciebie ten tytuł to jest taki kłopot, że oddałbyś go bez zastanowienia innemu ubiegającemu się oto miastu?

Może do dyskusji włączą się inni? Z chęcią dowiedziałbym się, które miasto Waszym zdaniem powinno otrzymać ten tytuł i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Ja bym się cieszył, że w moim mieście zbudują sale koncertowe i nie wiem skąd ten sceptycyzmu, w Toruniu i okolicach na pewno mieszkają ludzie interesujący się kulturą i sztuką.

Tak, mam mało czasu, ale bym się zainteresował. Ale nie nowoczesnym chłamem.

Rozumiem, że wg Ciebie ten tytuł to jest taki kłopot, że oddałbyś go bez zastanowienia innemu ubiegającemu się oto miastu?

Nie nazwałbym tego kłopotem. Po prostu nic nie znaczący wybryk jakiegoś urzędasa. Raczej coś w tym stylu. Żal tylko pieniędzy, które na to idą.

Myślę, że gdyby prywatne hotele itp. miały kasę na promocję, to by bez problemu Toruń wypromowały. Inicjatywa prywatna jest zawsze bardziej skuteczna i efektywniejsza niż działania machiny biurokratycznej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak, mam mało czasu, ale bym się zainteresował. Ale nie nowoczesnym chłamem.

Ale wiesz, że są ludzie, którzy to lubią i się cieszą, że takie coś powstanie w Toruniu? : )

Nie nazwałbym tego kłopotem. Po prostu nic nie znaczący wybryk jakiegoś urzędasa. Raczej coś w tym stylu. Żal tylko pieniędzy, które na to idą.

To dlaczego wszyscy się o to ubiegają ze stolicą na czele? Kogo nazywasz urzędasem?

Co do Torunia znalazłem taką publikację:

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35574,3120519.html

Czekam także na wypowiedzi mieszkańców innych ubiegających się o tytuł miast.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

A niech zdobywają! Stawiają! I niech ludzie chodzą.

Tylko niech nie będą to moje pieniądze.

Na taki cel promocji danego miasta, to wykrawa sie ludzi z jakiś instytucji, czy dokoptowuje sie nowych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
A niech zdobywają! Stawiają! I niech ludzie chodzą.

Tylko niech nie będą to moje pieniądze.

Na taki cel promocji danego miasta, to wykrawa sie ludzi z jakiś instytucji, czy dokoptowuje sie nowych?

Z tego co pamiętam, to dali komuś 100 000 zł żeby wymyślił, jak promować Toruń. Zatem to jednak z naszych kieszeni leci...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

No i właśnie. Czy tych stu tysięcy nie da się wykrzesać z już zatrudnionych ludzi? Za pensje lub premię? Pewnie tak, tylko komu zależy na poszukiwaniu? I chyba łatwiej wydać cudzą kasę, niż poszukać we własnych szeregach ludzi kompetentnych.

Nie wiem cy nie odbyło się to na zasadzie "nagrody" dla wskazywacza wykonawcy tych stu tysiaków.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzicie się o 100 000 zł. nie biorąc pod uwagę, że miasto od UE może dostać kilka milionów euro, a potem z turystyki czerpać dochody. Ja gratuluję stanięcia do boju o ten tytuł Prezydentowi Torunia i włodarzom wszystkich innych miast.

Myślę, że dyskusję nad sensem tego przedsięwzięcia nie ma sensu kontynuować, bo można mieć wrażenie, że najlepiej nic nie robić, bo wtedy jest najlepiej.

Miast jest 10, które ma największe szanse, a które najbardziej zasłużyło, aż wreszcie, które najbardziej tego potrzebuje i najwięcej na tym skorzysta?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   
Rozchodzicie się o 100 000 zł. nie biorąc pod uwagę, że miasto od UE może dostać kilka milionów euro, a potem z turystyki czerpać dochody. Ja gratuluję stanięcia do boju o ten tytuł Prezydentowi Torunia i włodarzom wszystkich innych miast.

Tylko, że sam pisałeś, że UE daje 60%, zatem 40% miasto wykłada z kieszeni obywateli, no nie? A ciekawe, skąd ma UE kasę na te 60%? Ze składek, prawda? A skąd są składki? Z kieszeni obywateli przecieć :lol:

Owszem, że warto coś robić, ale nie koniecznie musi to być robione przez machinę biurokratyczną. Dla mnie idealne państwo, to takie, które troszczy się o to, żeby granice były bezpieczne i daje żyć obywatelom. Oni już sobie ze wszystkim - nawet sądzę takimi imprezami - sobie poradzą najlepiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jarko   

Na dyskusje trafiłem z portalu i musiałem się wypowiedzieć

wg mnie najlepsza kandydatura jest Wrocławia, co zresztą potwierdza się w sondzie. To, że w Toruniu nie chcą niektórzy EKSL tym lepiej dla Wrocławia, bo wydaje mi się, że ludziom tutaj zależy na promocji miasta i na jego rozwoju, tym bardziej, że UE płaci w 60%, a turyści zostawią sporo kasy, pojawią się inwestycje etc. Jeśli ktoś nie jest krótkowzroczny to dostrzega to. Wg szacunków EKSL dodatkowo odwiedza 3 mln. turystów.

Wrocław to chyba drugie po Krakowie miasto jeśli chodzi o jego urokliwość. Wreszcie Wrocław ma doświadczenie w staraniach o duże imprezy jak Expo i Europejski Instytut Technologii i Innowacji. Kolejne atuty to znane wrocławskie festiwale Era Nowe Horyzonty i Wratislavia Cantans, a także budowana nowoczesna sala koncertowa Narodowe Forum Muzyki.

wg mnie największe szanse ma właśnie Wrocław, a także Łódź i Warszawa. Chociaż tak na serio wyścig chyba jeszcze nie wystartował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są to 3 miliony rzeczywiście to kasa miasta, a także Skarbu Państwa nie narzeka : ) jeśli im się spodoba, mogą z chęcią wrócić do ESK, albo zareklamować znajomym, którzy przyjadą.

Tak naprawdę oficjalny termin zgłoszeń chyba przypada na grudzień, wtedy się okaże, które z miast wystartują. Na pewno ESK będzie mogło liczyć na pomoc rządu, by miasto mogło jak najlepiej się przygotować i być wizytówką naszego kraju przez cały rok, jak i potem, bo na pewno miasto odczuje napływ turystów.

Poziom kandydatur jest naprawdę wyrównany, a to tylko może pomóc, bo będzie działać mobilizująco w trakcie starań o ESK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.