Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Browson

Ekspansja rosyjska nie ma miejsca

Recommended Posts

Browson   

Co by było gdyby... Państwo Moskiewskie nie zaczęło rozszerzać się na wschód (Kazań, Astrachań, Syberia), lub gdyby ten marsz na wschód miał ograniczony zasięg? Czy tereny te miały szanse, by znalazł się ktoś inny zainteresowany i je wziął "w opiekę"? Czy były szanse by Imperium Osmańskie przyjęło w lenno poza Krymem właśnie m.in Chanat Astrachański?

Edited by Browson

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

A może podaj jakiś powód, dla którego Państwo Moskiewskie nie zaczęłoby ekspansji?

Bo tak to trochę mgliste. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Browson   

Hm, załóżmy zamieszanie w obsadzie tronu, problemy wewnętrzne z bojarami. Nawet jeśli ekspansja nastąpiłaby (ziemie niczyje do wzięcia) to miałaby ograniczony zasięg.

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Początkowa kolonizacja wschodnich terenów miała charakter dość naturalny, po prostu Rosjanie potrzebowali ziemi, a że na podorędziu była ,,bezpańska'', więc się na niej osiedlali. Proces ten trwał w najlepsze już przed panowaniem Borysa Godunowa.

Brak w historii Rosji dynastii Romanowów (a to oni doprowadzili do uzyskania przez Rosję pozycji mocarstwa i zdobycia nowych terenów na zachód, południe i wschód) doprowadziłoby do niemożliwych do przewidzenia implikacji dla historii Europy i świata. Bo np. Rosja mogłaby zostać pokonana przez Szwecję, która wygrałaby III wojnę północną, czy choćby Polska nie przestałaby istnieć i utrzymała swoje tereny na wschodzie.

(haha - śmiech przez łzy).

Trudno powiedzieć, kto połasiłby się na tereny dalekowschodnie - może Anglicy, albo USA dopiero w XIX wieku?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Proces ten trwał w najlepsze już przed panowaniem Borysa Godunowa.

Tyle, że Browsonowi chodziło chyba o wcześniejszy etap ekspansji, skoro pisze o zdobyciu m.in. Kazania, który zdobył już bodajże Iwan Groźny (1554?).

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Chodzi raczej o cały proces ekspansji rosyjskiej, bo przecież mówi też o zastopowaniu na jakimś etapie.

Na dobrą sprawę, żeby Rosja wcale nie zaczęła swojej wschodniej ekspansji, to musiałaby chyba przestać istnieć już w średniowieczu. Te tereny były zbyt łatwe do podbicia, aby Rosjanie po prostu się ich wyrzekli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie było moim zdaniem innej możliwości. Moskwa musiała iść na wschód, dyktowały jej to racje gospodarcze a po częśći i polityczne. Nie mogąc stanąć nad Bałtykiem naturalną drogą expansji tak gospodarczej jak i politycznej była właśnie na wschód.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.