Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
bavarsky

Warszawa 1831 - T. Strzeżek

Recommended Posts

bavarsky   

Dotykam rogu kartki, delikatnie nakreślam koniuszkiem palca wskazującego jej kształt. Biel - ta nieskazitelna barwa, która z niej wypływa, przeszyła zmysł mojego czucia.

Szalona chwila obcowania z pozycją pana Strzeżeka, była baletem słów, którymi autor mnie obdarzył. Przy utworze Chrisa Cornera YOU'RE THE CONVERSATION i filiżance „meksykańskiej” kawy, poznawałem dyspozycje obu stron, ich nastawienie, intencje, przeszywające serce pociski armat, odruchy heroizmu w odpieraniu atakujących i ten koniec.

Intencją mojego oddechu, tych paru słów nie jest zreferowanie pracy wydanej w dwóch odsłonach „kurtyny” – pierwszej w 1996 będącej naukowym opracowaniem z pełną bibliografią, mającej ponad dwieście trzydzieści stron, oraz drugiej skróconej „bellonowskiej” wersji z 1998.

Opracowana słowem, batalia, która miała miejsce w dn. 6-7 września 1831 roku, jest wzorowym przykładem jak należy zdanie za zdaniem prowadzić by wyszło arcydzieło myśli, myśli Pana Tomasza.

Odnosząc się do powyższej książki, niżej do wglądu zapodaję opracowanie klasyka, Ludwika Mierosławskiego, Bitwa warszawska w dniu 6 i 7 IX 1831 r.(Dwa wolumeny)

Tom 1:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat...ECCE5DD74F32E-1

Tom 2:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadat...ECCE5DD74F32E-1

Zachęcam do lektury!

Kłaniam Się

Marcin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może aż tak entuzjastycznie bym do tego nie podchodził ale Warszawa 1831 jako habek jest bardzo dobry. Niestety pozbawiony jest bibliografii i posiada jedynie szczątkowe przypisy - widać, że to okrojona wersja większej pracy. Bardzo dobrze przedstawione są działania strony rosyjskiej. Bodaj jedyny przypadek w serii HB gdzie kolorowe mapy umieszczono na specjalnej wkładce. Niestety klejone na środku - co utrudnia bardzo ich czytanie. Książka na temat (może nawet trochę brakuje pewnego wprowadzenia, szerszego tła), profesjonalna, skupiająca się na aspektach militarnych, spełniająca wysokie standardy jakie cechowały tę serię w latach 90-tych. Podobnie - Iganie 1831.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bavarsky   

Opisywałem wydanie naukowe, wydane przez Ośrodek Badań Naukowych im Wojciecha Kętrzyńskiego, Olsztyn 1996.

Pozdr.

B.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.