Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
w4w

Liczba ofiar

Rekomendowane odpowiedzi

w4w   

Czy mógłby mi ktoś napisać ile osób(oczywiście w przybliżeniu) zginęło z rąk Sowietów i Niemców. I drugie pytanie gdyby odliczyc ofiary powstania warszawskiego i Września 39 to ile wynosiłaby liczba polskich ofiar?

Zaznaczam, że pytam o Polaków, a nie osoby z polskim obywatelstwem. Może gdzieś istnieje podobny temat, ale ostatnio czytałem, że zmieniła się liczba podawanych ofiar, więc sądzę, że warto założyc nowy temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
I drugie pytanie gdyby odliczyc ofiary powstania warszawskiego

A ile wg Ciebie ofiar przyniosło Powstanie Warszawskie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
A ile wg Ciebie ofiar przyniosło Powstanie Warszawskie?

Gdybym wiedział to bym nie pytał. XX wieczna historia mało mnie interesuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Szczerze to tego chyba się nie da policzyć, chociaż IPN niedawno wydał jakąś książkę na ten temat (polskich ofiar w DWS).

Zowie się to Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami.

Według tej książki było to od 5,5 do 5,8 mln ofiar.

A co do powstania to nowe opracowania podają chyba coś ok 100 tys. (czy tak Albinosie?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A co do powstania to nowe opracowania podają chyba coś ok 100 tys. (czy tak Albinosie?).

Z taką liczbą spotykam się pierwszy raz. Teraz przyjmuje się tak 120-150 tys., choć w zasadzie tych 200 tys. też nikt jakoś specjalnie nie obalił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Ja z taką liczbą spotkałem się w Historii Polskie 1918-1945 w części o DWS doc. Sowy, oczywiście nie wiem na czym dokładnie się oparł.

No ale masz rację, że pewnie tych 200 tys. nie da się obalić bo i jak policzyć dokładne straty wśród cywilów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Nie wiem w ogóle jak policzono ofiary Powstania Warszawskiego.

Czy nie było to na podstawie jakiś przedwojennych spisów ludności.

Tylko jak przed wojną wykazano 1.5 mln osób. ( przykładowo )

A po wojnie jak?

Co spisano? rozproszonych po całym świecie warszawiaków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jak dla mnie sposób był jeden. Potrzebne były dwa rodzaje danych. Ilość mieszkańców Warszawy przed Powstaniem, i dane nt. wysiedlonych, czy to w trakcie Powstanie czy już po jego zakończeniu. Jedne i drugie są dostępne. Niemcy zapisali ilość ludności wysiedlonej, więc teoretycznie wystarczyło odjąć jedno od drugiego. Ale właśnie. Teoretycznie. Bo coś tak czuję, że to za proste by było;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Dochodzi ilość ludności będących Żydami. Ale to mieści się w tym prostym odejmowaniu.

Ale jest teoria zwolenników KL Warschaw. A oni bodajże twierdzą, że w tym konclagrze, wliczona jest ilość ofiar Powstania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Czyli nie istnieje szansa, że ktoś poda odpowiedź na moje pytanie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Gdyby ktoś wiedział, to by zapewne odpowiedział. Od jakiegoś czasu trwa dyskusja nad tym, jaką liczbę faktycznie powinno się podawać. I jak dotąd nie spotkałem się z informacją, aby ktoś doszedł do ostatecznych wniosków, które zostały powszechnie przyjęte. Gnome już podał Ci jedną publikację:

Polska 1939-1945. Straty osobowe i ofiary represji, pod red. Materski W., Szarota T., Warszawa 2009, ss. 354.

Obecność profesora Szaroty gwarantuje odpowiedni poziom pracy. Proponuję tam zajrzeć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

To miło, że nawet mi numer strony podajesz, ale tak jak już pisałem nie zbyt mnie ten okres historyczny interesuję, wiec jakoś nie widzi mi się kupowanie tej książki. Tak, wiec byłoby bardzo miło z Twojej strony gdybyś napisał mi co w tej książce jest napisane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
nawet mi numer strony podajesz

To akurat nie jest numer strony.

Tak, wiec byłoby bardzo miło z Twojej strony gdybyś napisał mi co w tej książce jest napisane.

Gdybym miał, zapewne już byś wiedział co autorzy tam dokładnie przedstawili. Jako że książką nie dysponuję, a i nie zanosi się na razie na zmianę tego stanu rzeczy, z przykrością muszę odmówić, bo nie mam jak podać Ci tego czego oczekujesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.