Jump to content

Złośnik

Użytkownicy
 • Content count

  11
 • Joined

 • Last visited

About Złośnik

 • Rank
  Ranga: Uczeń
 • Birthday 07/08/1990

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Aha, widzę popis z mojej strony... Niewielka różnica napisać "Rzeszy", zamiast "Żydów".
 2. Miałem na celu jedynie wzmocnienie stosunku Finów do kwestii żydowskiej. Nie poruszam samej krytyki, bo oczywiście nie o to tu chodzi.
 3. Bitwa pod Staszowem i Lisowem

  [... ciach] Nie wypada, ale od takiego pouczania - jest administracja. Szanuję i kocham język polski, więc kiedy widzę błąd, zwracam uwagę. Co do filmu, gratuluję świetnie wykonanej pracy. Bardzo ciekawie się to ogląda, a i nową wiedzę można dzięki temu uzyskać. Brawissimo.
 4. Nie do końca w Wehrmachcie, ale u ich boku stacjonowali żołnierze Fińscy, w szeregu których znajdowało się wielu Żydów. Nie jestem w stanie podaj teraz konkretnej ilości procentowej, musiałbym zajrzeć do źródeł. Żydzi chętnie wstępowali do Fińskiej armii, gdyż jak wiadomo Finlandia była jednym z tych państw, które zapewniały Żydom azyl. Mannerheim otwarcie krytykował nazistów za ich stosunek do Rzeszy, ale co więcej mógł zdziałać.
 5. Jakieś szczegóły? To nie jest żadna argumentacja. Stosujesz metody Pis-u:D
 6. Ramy czasowe - średniowiecze

  Też prawda, ale równie dobrze możemy powiedzieć, że każde wydarzenie jest "epickie".
 7. Ramy czasowe - średniowiecze

  Kolejnym argumentem, mówiącym za, w przypadku Konstantynopola, jest zmiana sposobu prowadzenia walki. Z tego, co mi wiadomo, to pod Konstantynopolem pierwszy raz użyto artylerii w zmasowany sposób. Zakończyło się szturmowanie murów miasta z drabinami, czy drewnianymi wieżami. Wg mnie zmiana epoki, to zmiana "życia" w wielu aspektach. Zmiany w ustrojach, wierzeniach, kulturze (wzajemnemu przenikaniu się), militariów (taktyka, wyposażenie). Nie mam nic do Pana Kolumba, ale czy sam fakt, że odkrył kontynent, który "zawsze" tam był, jest powodem, by uważać to za niewyobrażalne osiągnięcie, które wszystko zmieniło? Być może nie doceniam tego, ile to odkrycie zmieniło, jak wpłynęło na Europejczyków i Amerykanów, ale dla mnie to za mało. Prędzej, czy później ktoś by to zrobił, a życie toczyłoby się dalej.
 8. Nie mam na myśli pojedynczych przypadków agresji jednostek w stronę żydowską. Równie dobrze Polacy czy Ukraińcy robili takie rzeczy. Chodziło mi tylko i wyłącznie o drogę, która doprowadziła do powstania ostatecznego rozwiązania. W dużej mierze było tak, że Niemcy nie chcieli wykonywać rozkazów. SS-mani, którzy pilnowali Żydów, kiedy Ci odkopywali wpół zgnite ciała Żydów, chlali przy tym ogromne ilości wódy, bo był to widok nie do zniesienia na trzeźwo. Nam łatwo jest teraz powiedzieć: "Mogli tego nie robić, mogli odmówić wykonania rozkazu". No tak, tylko co dalej by się z nimi stało, może sami zostaliby w obozie, ale jako więźniowie.
 9. Gry o wszelakiej tematyce

  Witam. Siedzę w pracy, nudzę się, więc szukam jakieś "czasozabijacza", który nieco przyspieszy mijanie "cennych" sekund. Ostatnio ciągle męczę Medievala, ale ileż można...
 10. Witam. Włączając się do tematu, chciałbym poruszyć jedną kwestię strat wśród ludności żydowskiej. Dane arytmetyczne mogą być nie do końca łatwe do obliczenia, gdyż wraz z początkiem wojny wielu Żydów po prostu wyjechało. Nie wiem, czy pamiętacie, ale nie planowano żydowskiej zagłady wraz z dniem rozpoczęcia wojny. Przez pierwszy rok Niemcy wręcz prosili zachodnie mocarstwa od finanse na wywóz Żydów z terenów Rzeszy. Jaki dało to rezultat, dobrze wiemy. A propos tematu, nie doszukiwałbym się podtekstów religijnych w Holokauście, choć pewnie odmiany fanatyzmu mogły odegrać jakąś (nie umiem określić jaką) rolę. Wiemy dobrze, że Himmler do normalnych ludzi nie należał. Reasumując mogę stwierdzić (tylko w swoim imieniu), że Holokaust był wydarzeniem nieco przypadkowym, który wyniknął z kolei historii. Nie udał się plan A (wywóz Żydów), wdrożono plan B (getta), a niepowodzenia na froncie doprowadziły do planu C (obozów zagłady). Oczywiście nie chce tłumaczyć Szkopów, bo nie taki jest mój cel. Staram się tylko zrozumieć, jak mogło dojść do czegoś, co dzisiaj znamy, jako Holokaust.
 11. Witam. Warto również wspomnieć o logistyce. Nie jest przecież tak, że żołnierze mają fanaberię użycia pewnej broni, czary-mary i napalm gotowy. Używa się wszelkich dostępnych, ale również niezbędnych środków. Pozostaje także kwestia ryzyka. Mimo, że napalm jest gęsty, nie da się go do końca kontrolować, istniałoby ryzyko zaatakowania swoich...
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.