Skocz do zawartości

omukay12

Użytkownicy
  • Zawartość

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O omukay12

  • Tytuł
    Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Starożytność

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  1. Bitwa pod Trzebnicą

    Tu są podane dwie bitwy w tym samym roku pod Rybnikiem i Trzebnicą ? http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_husyckie
  2. Bitwa pod Trzebnicą

    No nie wiem czy taki jest zbieg okoliczności że w opisane jest że wzniesiono tu gród książęcy. W 1322 r. znany jest zameczek książęcy, który został zniszczony przez husytów w w 1432 r. http://vaupe.com.pl/trzebnica.html
  3. Bitwa pod Trzebnicą

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Trzebnic%C4%85 http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Trzebnic%C4%85
  4. Bitwa pod Trzebnicą

    Napewno pod Trzebnicą .
  5. Mam pytanie czy ktoś z użytkowników posiada jakieś informacje na temat bitwy .Może ktoś posiada opisy lub książki lub opisy bitwy może być w internecie.Plan bitwy i opis. Bitwa pod Trzebnicą – starcie zbrojne, które miało miejsce 13 maja 1433 roku. W 1433 r., podczas wojny polsko-krzyżackiej zebrane zwłaszcza z terenu Śląska wojska husyckie pod dowództwem Jana Čapka, wspólnie z siłami polskimi, najechały i spustoszyły należącą do Zakonu Krzyżackiego Nową Marchię i Pomorze Gdańskie, docierając aż do Bałtyku. Udział husytów w wyprawie miał kluczowe znaczenie dla sytuacji na Śląsku, gdzie pozostałe, nieliczne oddziały husyckie dowodzone przez księcia głogóweckiego Bolka V Wołoszka oraz Piotra Polaka nie były w stanie przeciwstawić się rosnącemu w siłę obozowi antyhusyckiemu, w którego skład wchodzili między innymi biskup wrocławski Konrad Oleśnicki, książę raciborski Mikołaj V, książę oleśnicki Konrad V Kantner oraz książę brzeski Ludwik II. Osamotniony w walce Bolko Wołoszek zaczął ponosić klęski z książętami dolnośląskimi i bogatym mieszczaństwem, tracąc zdobyte wcześniej tereny Dolnego i Górnego Ślaska. Ostatecznie książę głogówecki został pokonany 13 maja 1433 r. w walnej bitwie pod Trzebnicą przez siły księcia raciborskiego Mikołaja. Do końca 1433 roku udało się Ślązakom przejąć większość zajmowanych przez husytów miast i zamków. 28 grudnia 1434 roku załoga husycka opuściła Niemczę, a w styczniu 1435 biskup wrocławski odzyskał Otmuchów i Wierzbno. Były to ostatnie ośrodki husyckie na Śląsku, poza ziemiami pozostającymi pod bezpośrednią władzą Bolka V.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.