Skocz do zawartości

LeDur

Użytkownicy
  • Zawartość

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O LeDur

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Inna

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  1. Leonard Durczykiewicz, fotografa z Czempinia, autor i wydawca albumu "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem", więcej o nim i jego wiekopomnym dziele w tym wątku. Rzemieślnik, przedsiębiorca, członek Bractwa Kurkowego, Towarzystwa Przemysłowego, dokumentujący nie tylko polskie siedziby ziemiańskie, ich wnętrza i mieszkańców, ale także wielkopolskie wsie i miasteczka, wydawane później na pocztówkach, wyłącznie z polskim opisem. Prowadził orkiestrę rodzinną. To była codzienna "praca u podstaw", szkoda że wzmiankowany dziś jest już prawie nieznany. Wraz z grupą przyjaciół staramy się o nim przypomnieć, szczególnie z okazji 100-lecia wydania albumu "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem". Zachęcam do odwiedzenia naszego profilu na facebooku poświęconego Leonardowi Durczykiewiczowi.
  2. Leonard Durczykiewicz z Czempinia, autor i wydawca albumu "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem", wydanego w 1912 r. prezentuje fotografie i opisy ponad 200 siedzib polskiego ziemiaństwa. Ze wstępu autora: "Podróżując wiele po Księstwie zauważyłem, że pamiątki nasze – dwory i dworki szlacheckie – owe świadki dawnej świetności, z dniem każdym uszczuplają się już to przez przebudowywania historycznych siedzib naszych przodków, już to przez rozbieranie i stawianie nowych. Czy pozostały choćby tylko na papierze podobizny wszystkich owych dawnych zabytków naszego budownictwa – nie wiem. Tu i owdzie tylko spotkałem pomiędzy obywatelstwem ziemskiem takich, którzy owe podobizny dworów polskich z wielką troskliwością zbierają i jako cenną rzecz przechowują. Ponieważ, o ile wiem, nie mamy dotąd osobnego dzieła, któreby zawierało podobizny pamiątek naszych, przeto powziąłem zamiar zebrać i wydać fotografie dworów polskich. Większej chęci i odwagi do tego dodało mi prawo o wywłaszczeniu, przez które owe pamiątki poważnie zostały zagrożone. Opisy dworów polegają na dokumentach grodzkich, książkach kościelnych, oraz na łaskawie przez Szanownych PP. właścicieli przysłanych mi podkładkach, pamiętnikach i innych opisach. Nie moją rzeczą sądzić, czy wywiązałem się dobrze z zadania podjętego, myślę jednak, że lepiej zacząć i zrobić coś, niż czekać, zbierać przez lata całe, i... ostatecznie nie zrobić nic." Dla zainteresowanych mało znaną postacią "Ledura" parę linków: facebook.com/durczykiewicz - profil za pomocą którego wraz z grupą zapaleńców próbujemy przywrócić pamięć o Leonardzie Durczykiewiczu udostępniamy m.in. album "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" wraz z oryginalnymi opisami w formie galerii biogram Durczykiewicza z "Gazety Kościańskiej" bezpłatna reedycja albumu "Dwory Polskie..." - wydana przez nas i przeznaczona dla iPada, wzbogacona o notkę biograficzną i kilka dodatkowych fotografi pozdrawiam!
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.