Jump to content

Valf

Użytkownicy
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

About Valf

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II Rzeczpospolita

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Oczywiście chodziło mi o Józefa Maksymiliana. Dziękuję też za podpowiedź o Giedryciu. Nie wiem czemu o nim nie pomyślałem. Reszty nie znam, ale się zapoznam.
 2. Witam, poszukuję informacji o postaci, która wyjątkowo zasłużyła się dla polskiej archiwistyki. Chodzi mi raczej o zbiory. Coś podsłyszałem, że może chodzić o Ossolińskiego? Jeśli tak to którego? Jaki to ma związek z Ossolineum we Wrocławiu? Może znacie kogoś innego? Z góry dziękuję za pomoc.
 3. dzięki! właśnie o to mi chodziło o tą stronę wp39.struktury.net i to odpowiedź po niecałej godzinie. Na konkurecyjnym forum do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi. W sumie mam już to czego chciałem, ale jakby ktoś miał jeszcze jakieś fizyczne źródło (książka) to chętnie się dowiem. Pozdrawiam.
 4. Witam, chciałem się dowiedzieć skąd mogę się dowiedzieć o liczebności dywizji, pułków, kompanii, plutonów w ostatnich latach przed wybuchem wojny? Mam Porwita i Kozłowskiego, ale nawet właśnie tam nie mogę tego znaleźć. W internecie znalazłem dwie rozbieżne na ten temat informacje (posty): "Pluton liczył sobie na warunki "wrześniowe" ok. 50-60 person, w skład kompani wchodziło odpowiednio 3 plutony + służby, w skład Batalionu 3 kompanie (roznie) w zalerznosci od słuzby + służby, w skład Pułku 3 bataliony + służby, w skład dywizji 3 PP + służby." W innym zaś: "Re: Jednostki organizacyjne wojska Post Merten Wt 30 gru, 2008 14:19 Mniej więcej wyglądało to tak, aczkolwiek pewne odstępstwa w góre i w dół są możliwe: drużyna pluton - 4 drużyny kompania - 4 plutony batalion - 4 kompanie pułk - 2-3 bataliony + wsparcie 1-3 kompanii brygada - no i tu prawie pełna dowolność - 2 pułki + wsparcie, czasem nawet więcej, a czasem pułk + batalion. Zależy od armii i okresu. dywizja - 2-3 pułki + pułk artylerii + 4-6 batalionów wsparcia (saperzy, ppanc, rozpoznawczy, łączność)." Czy ktoś mógłby mi pomóc? PS: Domyślam się, że mogłoby to być w Polskich Siłach Zbrojnych, niestety przez jakiś czas nie będę miał do tego dostępu, ale ewentualnie w którym tomie mogłoby się to znajdować?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.