Jump to content

opolski1

Użytkownicy
 • Content count

  22
 • Joined

 • Last visited

About opolski1

 • Rank
  Ranga: Licealista

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  III Rzeczpospolita

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Żałoba Narodowa

  Jaka kolejką?, do czego? Gdzie ty to słyszałeś?
 2. Telewizja Trwam ostają liberalizmu?

  Nie ogladałem (może szkoda?) Czy mógłbyś coś więcej napisać na czym polegała krytyka tych podatków. Bo liberalizm to coś więcej niż tylko podatek liniowy i zniesienie VAT-u. Prawdę mówiąc 20 lat temu w Polsce nie było podatku od dochodów osobistych a o VAT-ie nikt nie słyszał. I co, czyżbyśmy byli wtedy panstwem liberalnym?? W Polsce to wystarczy czasami popierać gejów, być tolerancyjnym lub być przeciwko zapinaniu pasów w samochodzie a już można "zasłużyć" na miano liberała. A przecież chodzi o coś zupełnie innego. Nawiasem mówiąc w niektórych środowiskach mówienie o kimś "liberał" to obelga. Chyba im się z czymś innym pomyliło. jureK
 3. Eksperyment Filadelfia

  Po wpisaniu "eksperyment Filadelfia" w google pojawia sie 23.000 wpisów w języku polskim i ponad 1.450.000 adresów w jezyku angielskim ("Philadelphia Experiment")
 4. Eksperyment Filadelfia

  Jak to nie znalazłeś: http://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Experiment jest również po polsku, ale nieco uboższa wersja: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Filadelfia
 5. Balcerowicz - Plan Balcerowicza

  Nawet w przytoczonej wikipedii jako autor jest podany Balcerowicz. Dlaczego piszesz, że "tylko sie pod nim podpisał"? Wikipedia: "Plan Balcerowicza to potoczna nazwa pakietu reform gospodarczo-ustrojowych, przygotowanego w ciągu 111 dni, którego realizacja rozpoczęła się w roku 1990. Nazwę tę utworzono od nazwiska głównego autora tych reform, ówczesnego wicepremiera i ministra finansów, Leszka Balcerowicza. Wraz z grupą ekspertów (wśród których byli m. in. prof. Jeffrey Sachs, prof. Stanisław Gomułka, dr Stefan Kawalec i dr Wojciech Misiąg)"
 6. "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej"

  Doszukiwanie się antysemityzmu Hitlera w wydarzeniach z jego przeszłosci (matka sprzątała u zydówki, dowódca w IWŚ był żydem, żyd namalował ładniejszy obrazek itp..) jest moim zdaniem nieporozumieniem. Antysemityzm jest ideologią (?) istniejącą od co najmniej kilku tysiecy lat (pamiętacie wypędzenie żydów z egiptu - czyli już w Starym Testamencie, pogromy żydów w średniowieczu - Hiszpania, Anglia itp). Jeżeli do tego dodamy chorą teorię o wyższości jednej rasy, trudną sytuację gospodarczą Niemiec po I wojnie, mozliwość wskazania jednego wroga, który jest odpowiedzialny za całe zło - to już tylko krok do porwania tłumów i wskazania im celu (Lebensraum) i środków do jego osiągnięcia (ustawy norymberskie). Przecież Hitler nie namówiłby nikogo do nienawiści rasowej tylko dlatego, że jego matka pracowała u żydówki. Zresztą do tej pory istnieją ludzie, dla których antysemityzm jest co najmniej usprawiedliwiony ( bo przecież "żydzi trzymją wielką część kapitału światowego...to jest smaczny kąsek.....") PS Sam nie wiem czy nie jestem antysemitą - przecież piszę "żydzi" z małej litery..
 7. Najlepszy pancernik II wś

  Tirpitz NIGDY nie był w St Nazaire. W czasie swojej słuzby stacjonował w portach niemieckich (także na Bałtyku) . Od stycznia 42 aż do zatopienia stacjonował w portach norweskich (wypływając w morze na krótkie rajdy zaledwie 3 razy). zatopiony w listopadzie 44. Chociaż jakiś związek istnieje. W st Nazaire znajdował sie jedyny suchy dok na zachodnim wybrzeżu, w którym Tirpitz mógł sie zmieścić. I rzeczywiście był to jeden z powodów desantu brytyjskich żołnierzy.
 8. Najlepszy pancernik II wś

  Dlaczego tchórze? Amerykanie (w odróżnieniu od niektórych swoich aliantów) szanowali życie swoich żołnierzy. W całej IIWS zginęło ok. 400.000 żołnierzy amerykanskich (polskich żołnierzy zginęło ponad 850.000, rosyjskich ponad 12 mln). Jeżeli można osiągnąć jakiś cel niższym kosztem (własnym) to dlaczego nie? Stąd m.in. decyzja o zrzuceniu bomby atomowej na Japonię, długotrwałe przygotowania logistyczne do działan, przygotowanie artyleryjskie, ataki lotnicze itp. A jeżeli chodzi o Tirpitza, to czy on wogóle wypływał z portu w Norwegii. Służył tam głównie jako straszak, dlatego, że był. Również możnaby powiedzieć: "tchórzliwi Niemcy nie wysłali Tirpitza do walki przeciw flocie brytyjskiej i amerykańskiej". W takiej sytuacji jak można go zaatakować? Tylko samoloty.
 9. Metody walki z okupantem

  Szczegółowo o Akcji N pisze Jan Nowak Jeziorański w swojej książce "Kurier z Warszawy". Akcja była bardzo rozbudowana i polegała m.in. na wydawaniu gazetek, biuletynów, ulotek skierowanych do żołnierzy niemieckich i niemieckiej ludności, podważających morale oraz dostarczających często fałszywych informacji o porażkach wojsk niemieckich, o nieprawidłowościach wyższych urzedników aparatu władzy nazistowskiej, o ciężkich warunkach na froncie itp. Publikacje te miały być wiarygodne dla odbiorców dlatego, że jako autor lub wydawca tych gazetek występowały różne (b. często fikcyjne) organizacje niemieckie - np. partie polityczne, związki żołnierzy frontowych, tajne organizacje istniejące w wojsku. Staranny dobór tekstów, doskonałe tłumaczenie na język niemiecki, używanie slangu żołnierskiego, miejsca dystrybucji na terenie Rzeszy - to wszystko w celu zakamuflowania, że autorem tej "propagandy" jest Polskie Państwo Podziemne. Efekty są trudne do oszacowania - brak na ten temat wiarygodnych badań. Warto poczytać!! [ Dodano: 2007-06-12, 10:14 ] I jeszcze taki link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_N
 10. Edward Gierek

  No dobra, wygrałeś, za Gierka było lepiej. Czy naprawdę nie widzisz nic w obecnych czasach dobrego. Dlaczego na każdy argument próbujesz znależć coś pesymistycznego. Ja piszę o tym, że ludzie kupują mieszkania - wtedy Ty: "A słyszałeś o ludziach, którzy po roku od kupienia mieszkania musieli je sprzedać, bo nie stać ich było na spłaty kredytu?" Pewnie, że słyszałem. Słyszałem też o takich którzy po roku sprzedali małe mieszkanie i kupili większe. Ja piszę, że wzrosła liczba samochodów a Ty :"A przyjrzałeś się tym samochodom, ile wśród nich to samochody nowe a ile to 10 letnie i starsze sprowadzone z zachodu, i które czasem można kupić za 3 – 4 wypłaty (nawet te najniższe)." To chyba dobrze!! lepiej miec samochód (choćby 10 letni) niż nie mieć żadnego! Życzę trochę więcej optymizmu i patrzenia na świat prze bardziej różowe okulary.
 11. Edward Gierek

  Jeżeli już używasz liczb to rób to ze zrozumieniem. 0,01% naszego społeczeństwa to 3800 osób. Tyle mieszkań oddano do użytku tylko w I kwartale br i to tylko w Warszawie. Jest jeszcze rynek wtórny... Słyszałeś o boomie mieszkaniowym w Polsce od 2 lat? Kto kupuje te mieszkania? Niemcy, kosmici, spekulanci? A samochodów na ulicach też nie widać? Pewnie nie pamiętasz , ale w latach 80' jaden samochód przypadał na 17 mieszkańców. To skąd teraz ich tak dużo? Z biedy? Oczywiście, że nie wszystko jest (i jeszcze długo nie będzie) tak jak w innych bogatszych krajach. Ale 50 lat księżycowej gospodarki zrobiło swoje. [ Dodano: 2007-05-30, 18:48 ] No tak, bo pozostali nie mieli nawet szansy na otrzymanie paszportu.
 12. Edward Gierek

  A może jakiś dowodzik, jakaś statystyka? Rozejrzyj sie wokół siebie! Nic nie widzisz? "Gierek jabby nie było był największym przywódcą Polski w XX wieku" - no może był najwyższy?
 13. Gospodarka centralna

  Czy to nie jest już spiskowa teoria dziejów?
 14. Czy w czasach PRL był lepiej?

  To skąd wzięło się tych 40 km akt w IPN. Przecież są to dokumenty powstałe za PRL-u. Oczywiście nie wszystko to donosy. Ale bez "pomocy" zwykłego obywatela sama służba bezpieczeństwa niewiele mogła zrobić. Inną kwestią jest z jakich powodów ludzie donosili ( z zawiści, pod przymusem, szantaż, z powodów ideologicznych - tak byli też i tacy). A zakazane było wówcza wiele rzeczy, które obecnie sa normalne np. słuchanie zagranicznych rozgłośni, wydawanie prasy i książek bez pieczątki cenzury, w latach 60-tych nawet za posiadanie dolarów albo rodziny na zachodzie albo opowiadanie dowcipów o władzy można było trafic za kratki. [ Dodano: 2007-05-30, 14:58 ] Trochę to brzmi jak propaganda w czasach PRL-u. Spróbuję rozszerzyć: "rozsądne budowy mieszkania" - na mieszkanie spółdzielcze czekało sie 10 - 20 lat. Ciekawe dlaczego? "wysoki poziom szkolnictwa" - to akurat trudno zmierzyć. Ze statystyk wynika, że wówczas studiowało kilka razy mniej ludzi niż obecnie - to kiedy było lepiej? "uprzemysłowienie miast" - to prawda, ale rozbudowywano głównie przemysł ciężki, zaniedbano środowisko, sfera usług niewystarczająca. gospodarka nie przystawała do gospodarki światowej ale do RWPG. Stąd proces transformacji gospodarki do wolnego rynku jest taki trudny i tak długo trwa. brak bezrobocia - to akurat prawda, ale czy słyszałeś o "ukrytym bezrobociu" i "przerostach zatrudnienia"? "budowa dróg" - a jakież to drogi wówczas zbudowano (poza "gierkówką"). zresztą ruch samochodowy był dużo mniejszy. Autostrady były tylko poniemieckie. "nie było kłopotów z pomoca medyczną" - tylko na jakim poziomie była ta pomoc. Bez dostępu do nowoczesnej aparatury medycznej, leków. Owszem nie było kolejek do niektórych procedur diagnostycznych ale tylko dlatego, że nikt ich w PRL-u nie wykonywał. Chociaż prześwietlenia RTG były obowiazkowe. Nie było tomografii, mammografii, rezonansu itp. A u dentysty (publicznego) nie było nawet urządzeń szybkoobrotowych i znieczulenia, brrrrrrrrrr.. "karetki jeździły jak należy" - pod warunkiem, że udało się znaleźć telefon. W latach 80' na telefon czekało sie ok. 15 lat. Wiele by można jesze wymieniać. te dwa systemy są po prostu nieporównywalne. Było po prostu inaczej. Wydaje mi się, że kogoś kto uważa, że za PRL-u było lepiej nie przekonają żadne racjonalne argumenty. I vice versa
 15. Zobacz tutaj: http://mazowsze.kraj.com.pl/116782687939461.shtml Jurek [ Dodano: 2007-05-16, 19:40 ] I tutaj: http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35102,1708453.html http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35102,2874196.html http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35093,3667012.html http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35086,603890.html Jurek
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.