Skocz do zawartości

MaWro

Użytkownicy
  • Zawartość

    124
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez MaWro


  1. Moim zdaniem lepszą formacją była falanga dlatego, że wojską walcącym przeciwko falandze było b. trudno dojść bliżej niż 4 metry, w praktyce możliwe to było gdy szyk falangi uległby załamaniu, ale wtedy falnga z legionem nie miała by już szans bo była słabiej uzbrojona.Czyli podsumowując najłatwiej było pokonać falange atakiem z dystansu(przez ostrzał np. łuczników).


  2. Sun Tzu

    Sun Tzu był jednym z największych myślicieli i filozofów Dalekiego Wschodu, autorem Sztuki wojny, bardzo znaczącej chińskiej książki dotyczącej doktryny wojskowej (nie skupiającej się jednak na taktyce). Był również jednym z pierwszych realistów teorii stosunków międzynarodowych.

    Jedynym źródłem dostarczającym informacji o życiu Sun Tzu, przetrwałym do naszych czasów, jest biografia spisana w II w. p.n.e. przez historyka Sima Qian, który opisuje go jako generała, który żył w królestwie Wu w VI w. p.n.e. czyli osobę żyjącą w czasach innego wielkiego chińskiego myśliciela – Konfucjusza. Jednak biografia ta nie jest zgodna z innymi źródłami z tej epoki, a zarówno forma jak i zawartość Sztuki wojny sugeruje, że książka została spisana między 400 p.n.e. a 320 p.n.e.

    Sztuka wojny sama zawiera parę wskazówek pomagających w sprecyzowania pewnych szczegółów z życia teoretyka. Np. rydwany bojowe opisane przez Sun Tzu były używane przez stosunkowo krótki okres czasu pod koniec IV w. p.n.e. i w związku z tym na ten okres jest datowana przynajmniej część książki.

    Niektórzy naukowcy sugerują, że praca Sun Tzu została wymyślona przez nieznanych chińskich filozofów i sam Sun Tzu nie istniał jako postać historyczna. Giles, który przygotowywał tłumaczenie księgi w 1910, temat historyczności Sun Tzu opisał bardzo obszernie oraz wyraził swoją wątpliwość i uczucie zagubienia dotyczącego tego tematu.

    W 1972 został odkryty zestaw tekstów wyrytych w bambusie przy Linyi w Shandong , co pomogło na potwierdzenie autentyczności Sztuki wojny oraz dodało parę nieznanych rozdziałów. Teksty te datuje się na lata pomiędzy 134 p.n.e. i 118 p.n.e. co wyklucza teorie, że treść księgi została spisana znacznie później.

    Sun Bin, niepełnosprawny potomek Sun Tzu również napisał tekst znany jako Sztuka wojny, chociaż prawdopodobnie nazwa Sztuka walki okazałaby się być znacznie bardziej prawidłową, jako że dzieło to odnosi się bardziej do praktycznych zagadnień walki. Co najmniej jeden tłumacz opublikował dzieło pod tytułem Stracona sztuka wojny (lub też Zagubiona sztuka wojny), wynikający z tego, że przez dłuższą część czasu książka ta była, całkiem dosłownie, stracona.

    Źródło: Wikipedia

    [fade:80d5f6e745][/fade:80d5f6e745][center:80d5f6e745][/center:80d5f6e745]Sztuka Wojny w przekładzie Jarka Zawadzkiego


  3. Polscy archeolodzy odkryli świątynię Zeusa w Izraelu

    Od kilku lat, na podstawie umowy między Uniwersytetem w Hajfie a Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Narodowym w Warszawie, polscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe w ruinach antycznego miasta Hippos w Izraelu. Ostatnio w położonym nad jeziorem Genezaret Hippos, będącym po podbojach Aleksandra Macedońskiego jednym z centrów kultury hellenistycznej w Palestynie odkryto ślady świątyni Zeusa

    Polscy archeolodzy nad Dniestrem

    Ślady najstarszych kultur rolniczych nad górnym Dniestrem ujawniły polsko-ukraińskie badania archeologiczne. W 2004 roku Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego przy współpracy Instytutu Ukrainoznawstwa Ukraińskiej Akademii Nauk rozpoczął badania na zachodniej Ukrainie w ramach programu „Międzyrzecze Sanu i Dniestru jako strefa kontaktów kulturowych i etnicznych w pradziejach i średniowieczu”. Pracami polsko-ukraińskiego zespołu kieruje prof. Sylwester Czopek z Uniwersytetu Rzeszowskiego

    Polscy archeolodzy na Pustyniu Nubijskiej

    Pod koniec stycznia Polska Ekspedycja Archeologiczna zainaugurowała nowy sezon prac wykopaliskowych w Dolinie Środkowego Nilu, na Pustyni Nubijskiej w Sudanie.

    Ekspedycję zorganizowały: Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Poszukiwania trwają od 1998 roku na terenach, które zostaną zalane po wybudowaniu zapory wodnej. Do tej pory polscy archeolodzy odnaleźli liczne ślady dawnego osadnictwa, od starszej epoki kamiennej aż po średniowiecze. Jednak największą rewelacją było odkrycie ruin starożytnych miast Kereten i Tare. Kierownik wyprawy dr Bogdan Żurawski powiedział: "W tym sezonie chcemy się skoncentrować na badaniach kilku wybranych wcześniej obiektów, m.in. dwóch zespołów wielkich kurhanów sprzed 1500 lat. Są to grobowce ostatnich pogańskich władców Nubii przed przyjęciem chrześcijaństwa".

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.