Jump to content

Miles fortunae

Użytkownicy
 • Content count

  3
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Miles fortunae

 1. Żołnierz

  Witam bardzo serdecznie, jestem nowy na forum i to mój pierwszy post. Z uwagą przyglądałem się Waszemu forum i zrodziło się w mojej głowie pytanie dotyczące prostego żołdaka (czy to z poboru własnego, czy tez najemnego) w rzeczonym okresie. Problematyka ta przewija się w tematach, jednak gdzieś chyba umyka w kontekście całości, ale do sedna. Interesuje mnie kwestia stosunków pomiędzy ludnością terenów okupowanych a żołnierzami. Te oczywiście nie były dobre, powiedziałbym nawet fatalne zważywszy na wydawanie pozwolenia na samodzielne zaopatrzenie regimentów. Kolejną kwestią jest wiara- jaki był jej wpływ na mentalność i działania żołnierzy oraz czy determinował w jakiś sposób ich działania (u Grimmelshausena widać jawną sprzeczność pomiędzy powiedzmy "teorią" i "praktyką")? Do tego interesują mnie szkoccy i angielscy najemnicy na służbie szwedzkiej- jak dużo ich było, zdaję się że ktoś wspominał o 9 kompaniach Szkockich, co zaś z Anglikami? I ostatnia interesująca mnie kwestia dotyczy najemników heskich. Są oni przedstawiani z dziwną dozą strachu\niechęci (złe skreślić), skąd to zjawisko? Przepraszam za natłok pytań, zrodziły się w mojej głowie przez lekturę (początkowo) "Przygód Simplicissimusa". Gdyby ktoś mógł odpowiedzieć na moje pytania albo wskazać, gdzie mógłbym znaleźć odpowiednie informacje, byłbym bardzo wdzięczny.
 2. Żołnierz

  Więc może w tej nieugiętości armii heskiej i trwaniu w obozie protestanckim można upatrywać ich wydzielenie spośród innych armii rzeszy. Jeżeli chodzi o dowódców szkockich w armii Gustawa, warto chociażby wspomnieć o feldmarszałku Aleksanderze Leslie. Czy mógłbyś mi wskazać jakąś literaturę tyczącą armii Hesse-Kessel w okresie?
 3. Żołnierz

  Więc dlaczego Grimmelshausen z uporem wydziela ich z konglomeratu armii książąt Rzeszy? Czy to tylko fikcja, przypadek? Czy może niechcący przemyca nam informacje na ich temat? Barbaryzuje ich nieco. Czy może się to wiązać z faktem sprzedaży prawa do najmu na terenie księstwa Hesji? Zdaje sobie sprawę, że "dzieje" najemników heskich są bardziej znane z okresu wojen napoleońskich, ale może warto poszukać genezy tego zjawiska już w okresie Wojny Trzydziestoletniej? Czy są jakieś dane które mówią o ilości Szkotów w armii szwedzkiej?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.