Jump to content

M.S.

Użytkownicy
 • Content count

  11
 • Joined

 • Last visited

About M.S.

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Historia XIX wieku
 1. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Wodę do silników lotniczych wstrzykiwano dlatego' date=' by odparowała i zwiększała kompresję oraz moc (chwilowo) w decydujących momentach walki. Jeśli chcesz wymyślać sobie nowy silnik - droga wolna. Wiedz jednak, że sprawiasz wrażenie osoby, która nie ma pojęcia o termodynamice. Oto, co ma na ten temat do powiedzenia autor:
 2. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Tomaszu N., sprawdź sobie, po co wstrzykiwano wodę do cylindrów silników lotniczych...?
 3. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Tomasz N Założyłeś bezpodstawnie spalanie całkowite nafty i zapomniałeś o cieple przegrzania par nafty oraz cieple sprężania wody utlenionej. Ciepło spalania nafty jest 80 razy większe od jej ciepła parowania i tu kryje się duża rezerwa mocy cieplnej do bilansowania silnika. Spalona nafta grzeje naftę w kotle po wyjściu z cylindra (dopalanie oparów). A stężenie H2O2 faktycznie można zwiększyć do 20%. secesjonista Nie, zostały zaprojektowane i skonstruwaone w warunkach mocno polowych. Części oczywiście były zamawiane w różnych zakładach przemysłowych (podobnie jak to zrobił Kapitan Nemo, tworząc Nautilusa).
 4. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Mam mało czasu, więc z góry przepraszam za lakoniczność i jeśli pominę coś istotnego. Co do silnika, zacytuję autora: W kwestii budowy: pierwsze trzy twardochy zostały skontruwaone w zaborze austriackim w okolicach Sandomierza. To one wzięły udział w pierwszych walkach, przepędzając Rosjan z Królestwa. Kolejne modele były budowane już oficjalnie , ale nie powstało ich wiele z powodu problemów z zaopatrzeniem.
 5. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Nie wymądrzaj się, tylko wskaż konkretnie, co jest nie tak. Może masz rację i pomożesz. Skąd wząłeś mieszankę nafta-powietrze? I nie perhydrol (30%), tylko substancja o stężeniu 10-15%.
 6. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Gdzie konkretnie?
 7. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Ech, tyle że autor jest "ścisły". Projekt pochodzi od inżyniera chemika.
 8. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Kluczowym pomysłem powieści jest nowy rodzaj silnika parowo-spalinowego, wymyślony przez inżyniera-chemika Konrada Lewandowskiego. Nafta jest w nim jednocześnie paliwem i czynnikiem roboczym, a istotą proces "tenardyzacji", czyli wtrysk wody utlenionej do cylindra wypełnionego sprężonymi parami nafty. Daje to ogromną moc.
 9. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Powody są dwa: - ponieważ Łukasiewicz był specjalistą od nafty, nie pary; - ponieważ nafta daje większą moc. To jest tak oczywiste, że pozostaje mi tylko potwierdzić powyższe zdanie. Dokładnych wyliczeń Ci nie podam, bo nie znam, ale sporą, jako że na trzy osie dwie są skrętne (co widać na filmie). Do reszty Trochę wyobraźni. Gdyby nie II wojna światowa, może do dzisiaj nie mielibyśmy broni atomowej (a na pewno pojawiłaby się dużo później). Gdyby w takiej alternatywnej współczesności ktoś napisał powieść, jak Amerykanie w '45 masakrują japońskie miasta bronią masowej zagłady, też byście sarkali, że to niemożliwe, bo taka broń pojawiła się dużo później jako rezultat żmudnych badań...
 10. Czołgi Ignacego Łukasiewicza

  Zastanawiam się, czy większość z Was w ogóle oglądała załączony film - bo padają wątpliwości, jakie powinny być rozwiane po pierwszym seansie... Co do reszty uwag: Łukasiewicz był pomysłodawcą i inicjatorem projektu, ale przecież nie w pojedynkę skontrował tak skomplikowany pojazd, no na litość! Poza tym co z tego, że był aptekarzem? A Szczepanik nauczycielem gimnazjalnym. To były czasy omnibusów. Z wodą rzeczywiście był problem. Bagna Pińskie na przykład długo były dla twardochów barierą nie do pokonania. Działa odtylcowe istnieją od 1846 roku. Problemy techniczne - to wszystko było, jak z każdym sprzętem. Jednak polskie państwo podziemne nie z takimi rzeczami dawało radę. Co do hut i walcowni - co za problem zamówić części i złożyć je w warsztacie? Nie byłoby tego pytania (podobnie jak wiele innych), gdyby ktoś obejrzał film.
 11. Z okazji 150-lecia wybuchu powstania styczniowego Narodowe Centrum Kultury wyda powstającą właśnie powieść znanego i cenionego pisarza Konrada T. Lewandowskiego. Będzie ona traktowała o alternatywnym przebiegu zrywu: Ignacy Łukasiewicz konstruuje czołg, którego czynnikiem roboczym jest nafta, dzięki czemu Polacy okazują się zwycięzcami. Następuje trzyletni karnawał niepodległości; do Warszawy zaczynają zjeżdżać młodzi oszołomieni sukcesem Polaków, a także awanturnicy i ludzie nauki, jak James Maxwell. Sielanka zostaje przerwana, gdy okazuje się, że Rosjanie wykradli projekt i zbudowali własną flotę lądowych pancerników... Krótka robocza animacja, przedstawiająca pierwszy model czołgu (twardochoda, jak został nazwany): http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QVxmqalfhWg Co o tym myślicie?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.