Jump to content

Pan Szpieg

Użytkownicy
 • Content count

  7
 • Joined

 • Last visited

About Pan Szpieg

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa
 1. Skazani za "niewinność"

  W sumie za to samo powinno się skazać z nowszej historii np. prezydenta Busha... Panowie amerykanie jak "sprawiedliwość" to sprawiedliwość dla wszystkich!
 2. Dobry wieczór. Które osoby według was z tej listy nie powinny zostać skazane (oczywiście pominąłem w mojej ankiecie oczywistych zbrodniarzy pokroju Goringa, Franka czy Keitela)? Według mnie najmniej na karę zasługiwała trójka osądzonych - Raeder, Donitz i Jodl. Nie mieli na sumieniu nic poza uczestnictwie w machinie wojennej III Rzeszy. Zapraszam do dyskusji!
 3. 1920. Wojna i miłość

  Widzę brak tolerancji dla komunizmu Ale to bardzo dobrze - im bardziej go teraz potępimy tym mniej następnych pokoleń da się złapać na te utopijne założenia. Szkoda tylko, że ta większość nie jest także przy potępianiu liberalizmu
 4. 1920. Wojna i miłość

  Witam; nieco marginesem w temacie wypowiedzi niektórych dyskutantów. O ile mnie pamięć nie myli, może jestem dziwny, ale w Polsce jest zakaz propagowania ustrojów totalitarnych do których komunizm niewątpliwie należy. Nie wiem, gdzie widzisz tu nawoływanie do nienawiści...
 5. 1920. Wojna i miłość

  Przepraszam, że się wtrącę, ale ja się może wypowiem za pana Andreasa. Powiedz mi czy wizje komunizmu (równość majątkowa, brak religii, praktyczna anarchia) są do spełnienia? Do tego (przy takim społeczeństwie) chcę Ci przypomnieć dążyła panna Róża Luksemburg. Po co odzyskiwać niepodległość? I tak rewolucja jest ważniejsza. No tak wyraziłem swoją dezaprobatę dla tego ruchu, ale teraz wyjaśnię czemu to są szumowiny. Otóż każdy kto działa przeciw stabilności danego państwa jest szumowiną. Wystarczy? Mam Ci argumenty przytoczyć czy sam je sobie przypomnisz?
 6. 9 kwietnia o godzinie 3:30 Niemieckie niszczyciele nawiązały kontakt z dwoma przedpotopowymi pancernikami obrony wybrzeża pod banderą Norwegii. Chociaż przestarzałe pancerniki dowodzone przez Per'a Askim'a i Willocha (zapomniałem jak miał na imię) powinny pokonać te 2 niszczyciele. Cała ta bitwa była pokazem jaką przewagę ma na tak utrudnionym komunikacyjnie terenie zdecentralizowany tryb dowodzenia od tego scentralizowanego. Pancernik Eidsvold dowodzony przez Willocha zatrzymał 3 niszczyciele niemieckie dowodzone przez Bonte'a. Niemiecki statek "Bernd von Arnim" wysłał łódź z oficerem do statku norweskiego, z żądaniem kapitulacji. Willoch nie wiedząc co robić zadzwonił do kmdr. Askima. Ten kazał otworzyć mu ogień. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie to, że Willoch poinformował o tym oficera niemieckiego i odesłał go do swojego okrętu flagowego (sic!). Bonte dokonał najważniejszej decyzji w swojej karierze - postanowił wystrzelić 2 torpedy, które następnie trafiły w skład amunicji na Norge'u unicestwiając go w 15 sekund. Podobna sytuacja zdarzyła się kilka sekund później przy Norge'u, z tą różnicą, że drugi z trzech niszczycieli był w trakcie wyładunku żołnierzy. Jeszcze "komiczniejsza" sytuacja zdarzyła się na lądzie. Pułkownik Sundlo mający do dyspozycji około 750 żołnierzy walczył przeciw 600 strzelcom górskim Dietla. Zła komunikacja i infrastruktura sprawiła, że Norwegowie przez pierwsze 15 minut nie wiedzieli z kim mają do czynienia. Także dowódcy załóg dwóch bunkrów (Fagernes i Framnes) myśleli, że dowodzą sobą nawzajem (porucznik jednego bunkra sądził, że dowodził nim porucznik z drugiego bunkra i vice-versa). Konflikty na szczeblach dowódczych dodatkowo nie ułatwiały sytuacji. Po pół godziny chaosu Norwegowie poddali się bez jednego wystrzału. Niemcy nie stracili przy tym ani jednego żołnierza. Moje pytanie jest następujące - czy Norwegowie, gdyby podjęli właściwe moim zdaniem decyzje (stworzenie z pancerników nieruchomych baterii artylerii, zabezpieczenie punktu zaopatrzeniowego w...(zapomniałem nazwy), zajęcie terenów górzystych poza portem, wcześniejsze ogłoszenie alarmu bojowego, itp) mieliby jakieś szanse na jakiekolwiek zatrzymanie Niemców i oczekiwanie na wsparcie aliantów? Zapraszam do dyskusji!
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.