Jump to content

czytacz1967

Użytkownicy
 • Content count

  294
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by czytacz1967

 1. Co sądzicie o tym filmie? Propagandowy - oczywiście, ale miło się oglądało ....
 2. Żył w czasach Poniatowskiego, miał dwie kamienice na Tłomackiem, to jedna z jurysdykcji Warszawy. Za jego pieniądze zbudowano hotel "Biały Orzeł". Co więcej wiecie o nim?
 3. Norman Davies tam, gdzie nie ma żródeł historycznych - posługuje się legendą, mitem. Pierwszy przykład z brzegu - Wilhelm Tell. I Rycerze Okrągłego Stołu. Co wy na to? Czy historyk może posługiwać się historią?
 4. Wanda Wasilewska

  Jak ją oceniacie? Powiem wam ciekawostkę: taki chichot historii - w sanatorium ( nie podam nazwy - nie chcę robić złej reklamy) są jej książki, i ludzie te książki czytają. Czy ona była wogóle Polką, czy taką "Cudzoziemką" Kuncewiczowską? Znacie tą powieść?
 5. Był w Łodzi obóz koncentracyjny dla dzieci. Mam pytanie - jak było z zatrzymywaniem, za co, kiedy ( łapanki?) zatrzymywano te dzieci. Norman Davies pisze w "Powstanie'44", że były to dzieci od 5 lat! Wierzę mu, ale jak to było możliwe? Jestem zszokowany tą wiadomością!!!!!!!!! :) ;)
 6. Słyszałem o książce kucharskiej, którą kazał wydać Hans Franck, większość potraw miała być na bazie ziemniaka. Czy to prawda?
 7. Gospody

  Ile gospód było w Polsce? Kto je miał? Jak otrzymywałeś zgodę na prowadzenie gospód? Przy jakich ulicach w Warszawie były gospody?
 8. Emilia Plater i ....

  Chciałem się spytać czy tylko Emilia Plater? Może inne kobiety brały udział w Powstaniu Listopadowym ? A co dał udział Emili? Chyba jej oddział miał duże straty ...
 9. Emil Zola

  Witam, Podobno Emil Zola został otruty, miało to być zabójstwo na tle politycznym - sprawa Dreyfussa, czy ktoś wie więcej? Może jakieś linki? pozdrawiam czytacz1967
 10. Mam taki problem: Kraszewski podaje - "Sto diabłów" - że "ciemny" lud Warszawy boi się lotów balonem. Był to okres Poniatowskiego. Mówi się, że to koniec świata, w Biblii już o tym było, trzeba się żegnać ze światem. Czy naprawdę ten lud był tak ciemny? Czy tylko w Polsce? Komuniści przedstawiali szlachtę, mieszczaństwo w złym świetle, ale Kraszewski? Może to jednak prawda? Ten ciemnogród?
 11. Mam pytanie: Kto wie - dlaczego ten człowiek - Szpicbródką nazywany - trafił do Afryki? czego on tam szukał? Bo chyba nie kas pancernych?
 12. Książki które trzeba przeczytać

  100 książek, które trzeba przeczytać? Autor postu daje dwie: 1.Tyrmand Leopold Zły 2. Mann Tomasz Czarodziejska góra
 13. Budowę osiedla Stegny rozpoczęto w 1971 i zaprojektowane zostało przez architektów: Jadwigę Grębecką, Jana Szpakowicza i Romualda Weldera. Osiedle zajmuje obszar 75 ha i planowano wzniesienie tu 8057 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 368 385 m2 i urządzeń użytkowych (szkoły, przedszkola itd.) o powierzchni 70 000 m2. Przewidywane metraże to: M2 - 31 m2, M3 - 42,4 m2, M4 - 52,8 m2, M5 i M6 - 63,56 m2. Mam pytanie - co było przed? Podobno sady owocowe? Czy jest ktoś ze Stegien? Ja mieszkam na tym osiedlu od 9. roku życia.
 14. Data śmierci Hitlera

  Skąd wiadomo że Adolf umarł 30 kwietnia 1945, przecież mógł zejść dzień wcześniej? Chodzi mi o godzinę - 23.59 to jescze wczoraj ... I jak to zrobił - strzelił sobie w głowę? A może to było zabójstwo? Ewa Braun była przy Wodzu ....
 15. Baktria

  Co wiecie o królestwie Baktrii, mam zamiar przeczytać Parnickiego, i chcę mieć tło historyczne.
 16. Może porozmawiamy o kobiecie - niewiaście z 17.wieku. Jak to było w bądz co bądz w Oświeceniu?
 17. Montessori

  Witam, trapi mnie jedna rzecz: Maria Montessori, ta kobieta, która stworzyła system wychowania oparty na zabawie, dostała nagrodę państwową (?) od Benito Mussoriniego. Oglądałem film o tej kobiecie - niestety uszło mojej uwadze jaka to nagroda.Czy dana osoba, która taką nagrodę dostaję z rąk Mussoliniego, względnie Hitlera, Stalina - musi koniecznie podzielać poglądy "darczyńców". Jeśli dobrze zrozumiałem - Montessori była daleka od poglądów pana M. Gdyby miała te same poglądy - nie uczyłaby dzieci empatii, poszanowania drugiego człowieka. A tak przy okazji - czy jest biografia tej kobiety?
 18. Szukam mądrych książek o ludziach niepełnosprawnych, którzy wpisali się w historię ( zakres od starożytności po współczesność). Są takie książki?
 19. Jest znany mi Mur Hadriana, jest mur chiński - to miały być granice państw. A czy były jakieś inne mury - granice? Według mnie granice były płynne .. Kto ustalał je? Wojna?
 20. Pogrzebać Lenina?

  Chyba w Rosji są przeciwnicy Lenina?
 21. Pogrzebać Lenina?

  Może władze obawiają się reakcji ludzi: profanacji grobu, czy jakiś demonstracji ...
 22. Pogrzebać Lenina?

  Protestuję: zwierzęta również szanują swoich zmarłych vide słonie, małpiate. To, że nie mają cmentarzy w ludzkim pojęciu, to nic nie oznacza. Po prostu nie wykształciły tych umiejętności.
 23. Inne alkohole

  Piwo ... podobno dobre na kręcenie włosów u kobiet ...
 24. Co to jest sprawiedliwość społeczna według was? A tak a propos tego co się dzieje w Afryce - czy sądzicie że kiedyś zapanuje tam sprawiedliwość społeczna? Gwarantowana przez konstytucje? pozdr
 25. Śmierć Stalina

  Może podtruwali Stalina?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.