Skocz do zawartości

Złomiarz

Użytkownicy
  • Zawartość

    107
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Złomiarz

  • Tytuł
    Ranga: Inżynier

Kontakt

  • AIM
    7510505
  1. Średniowieczne optimum klimatyczne

    Źródła, źródła... A o odwiertach w lodzie z Antarktydy słyszał ktoś? Wiadomo jaki był klimat nie tylko w XIII w ale i w jurze, chociaż pterodaktyle jako żywo nie pozostawiły po sobie źródeł pisanych.
  2. Bitwa pod Crecy

    No nie jest, te stosunki były trochę inne. Tzn bełt generalnie jest bardziej krótszy od strzały niż naciąg kuszy od naciągu łuku. Dobra, do pełnego obrazu brakuje mi odpowiedzi na jedno pytanie - jak się do tego ma szybkość pocisku na wyjściu i jego masa? Do modów: Ale wy jesteście zabawni. Myślicie, że nie widać jak nie potraficie utrzymać dyscypliny, przy czym faworyzujecie własną kadrę? Wiem, że to przez tego ośmiolatka, który dowodzi forum i któremu wydaje się, że jeśli założy milion tematów w których pierwszy post składa się się ze słów "piszcie co wiecie na temat..." to będzie dobrym adminem, ale chyba nie wszyscy są tak odmóżdżeni jak on? Dacie mi wreszcie to ostrzeżenie, bo już się nie mogę doczekać Szkoda, że nie zostałam u was modem, tak jak chcieliście mogłabym pisać, jakby mi się nie podobało Acha... rączka rączkę myje - art 45 nie wyśmiewaj niewiedzy innych. Ktoś wiedział, co robi, wymyślając ten podpunkt. Aż dziw jedynie bierze, że uświadomił sobie zagrożenie płynące z jego ciemnoty. Ale jaja - jakiś mod przed chwilą oglądał ten temat i nic Lol - powiedzcie Narii co się u niej dzieje, i jeszcze żeby wreszcie zaglądnęła do tematu o strojach. Niech wreszcie przeczyta co ma u siebie
  3. Widocznie kiepsko pisali, skoro się i nich nie pamięta, ale nie znaczy to, że pisali na chwałę bożą! Nie chcieli być znani w XXI wieku bez szukania w necie, ale wśród swoich, wśród dam, które mdlałyby na ich widok i panów, którzy za pieśni dawaliby im konie, jedwabie i futra. EDIT: to teraz przeedytujcie posty Lu Tzy.
  4. Czym naprawdę był feudalizm?

    Widziałeś kiedyś, żeby jakiś chłop składał przysięgę seniorowi? Drabina kończyła się na ostatnim rycerzu, co miał pół wioski na spółę ze szwagrem, a swojego seniora wspierał ruszając za nim na wojnę z pogrzebaczem i pokrywką od garnka i nie mógł już nikomu nadać tego pół zagonka między strumykiem a Plebańskim. Dzierżenie lenna było związane ze zobowiązaniami militarnymi oraz oparte na przysiędze, a od nieurodzonego i tak nikt przysięgi by nie przyjął. Chłop użytkujący ziemię na zasadzie dzierżawy był elementem jej wyposażenia tak samo jak młyny i drzewa rosnące na miedzach. Przy zmianie właściciela ziem był przekazywany nowemu panu jak wszystko inne. Co innego to chłopi posiadający ziemię na własność bądź też związani innymi rodzajami zależności, i w tym jednym masz rację - nie cała epoka i nie wszyscy ludzie byli zaplątani w system feudalny.
  5. Bitwa pod Crecy

    Testował ktoś kiedyś sprężystość kompozytów z rogu i drewna? Bo jeśli łuczysko było z cisu to nie ma o czym mówić - właściwości miało dokładnie takie same jak łuki cisowe. Co do kompozytów to pozostaje wniosek, że po coś je wymyślili - nie są ani tańsze ani łatwiejsze do wykonania, a więc widocznie skuteczniejsze.
  6. Rycerz i wojna

    To, że był szlachetnie urodzony nie znaczy od razu, że wypruwał sobie flaki na froncie. OK, Przeszukam jeszcze jego życiorys w poszukiwaniu jakichś rozstrzygających informacji, ale z pewnością nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że każdy szlachcic zostawał rycerzem. To nie to samo, tak jak nie każdy płaz jest lądowy a nie każde zwierzę lądowe płazem.
  7. Nie zawsze i nie wszędzie, regulacje bywały różne, czasami podnoszono wiek do 16 lat. Samo zawarcie źlubu nie musiało też oznaczać rozpoczęcia pożycia, często czekano z tym do osiągnięcia odpowiedniego wieku nawet, jeśli z przyczyn politycznych pobrały się małe dzieci. Unieważnianie małżeństw z powodu "non consumatum" stało się jednak przyczyną zaniechania tego zwyczaju - niektórzy podają, że pokładziny urządzono np. między Jadwigą a Wilhelmem kiedy nasza przyszła królowa miała 4 lata, zaś jej oblubieniec 8. Oczywiście dotyczy to rodów panujących, gdzie zawieranie małżeństw miało ścisły związek z potrzebą chwili... Wśród zwykłych ludzi sprawa nie wyglądała tak tragicznie. Chłopki np. często przeprowadzając się do męża do innej wioski musiały uiścić stosowną opłatę, czekały więc z zamążpójściem tak długo, aż udało im się uskładać tę kwotę. Analiza takich właśnie chłopskich małżeństw, choć na podstawie skąpych zapisków, sugeruje jednak, że panny młode miały przeważnie 20-25 lat.
  8. Umiesz mi wyjaśnić co dzisiejszy poziom wykształcenia ma do tego, że ludzie w wiekach XII-XV pisali dla osobistego sukcesu i prestiżu? Oni nie chcieli być znani w XXI wieku bez szukania w necie, ale wśród swoich, wśród dam, które mdlałyby na ich widok i panów, którzy za pieśni dawaliby im konie, jedwabie i futra. Jeśli zaś nie do tego pijesz (na co liczę, bo jeśli jednak jest tak, jak myślę, to wywód jest to wyjątkowo kretyński) to nie widzę związku z tematem rozmowy w ogóle.
  9. O ile pisał pieśni religijne, a i to nie zawsze (dobra, chorały tak, ale już świeckie pieśni o tematyce religijnej miewają znanych autorów) Tyle, że tych pieśni religijnych nie powstało znowu aż tak wiele w porównaniu z płodami całkiem znanych i adorowanych postaci. Rany Boskie, skoro zdobycie sławy było mało możliwe to czemu tylu ludzi ją zdobyło? Mam powtórzyć swojego posta?
  10. Nie wspominając już o samej pozycji artysty, którą zresztą uznawał on sam - w inwokacjach, w elementach biograficznych. Były takie pieśni, które się pisało z metra - o jaka piękna jest dama, ma niebieskie oczy, złote włosy itd. albo o dobre wino, smaczne mocne i pachnące - ale i takie, w których autor opisywał własne życie, wyrażał własne zdanie i podejście do tematu. Lu Tzy - Villon dojrzał ok 1450 roku i jest to cholernie późno, bo średniowiecze zaczęło się pomału kończyć dobre parę dekad wcześniej (trochę mu to kończenie się zajęło, ale generalnie CAŁY XVw nie jest dobrym przykładem) Marie de France miała taką ksywę ale raczej wiemy, kto to był, tak samo jak wiedzieli współcześni.
  11. Ale to już były regulacje prawne, a Szanowny Jarpen jak zwykle chciał wszystko zwalić na Kościół z racji mitu o strasznej ascezie epoki bo pewnie słyszał o niej niewiele więcej niż w szkole, gdzie faktycznie ciągle mówi się o roli Kościoła w nakładaniu zakazów. Żaden ustrój w Europie tej epoki jednak nie był teokratyczny i chociaż prawo świeckie w gruncie rzeczy zgadzało się z naukami Kościoła, wykonywano jednak prawo świeckie. Sam zresztą wspominasz o tej prawnej reakcji..,. Kurcze. nie rozumieć, co inni piszą ok, zdarza się, ale nie rozumieć, co się samemu pisze? To dopiero jest pieprzenie.
  12. Rycerz i wojna

    Capricornus - to poszukaj innych sirwentesów. Ten jest najznańszy, ale możliwe, że wszyscy jechali na jedno kopyto. (sirventes - pieśń pochwalająca wojnę) chociaż nie słyszałam, by przetłumaczono inne. Gdzie to słyszałeś? Lu Tzy, nie słyszałam o żadnych krwawych epizodach z jego życia. Łaził za królem i pisał mu piosenki.
  13. Jezusie, a skąd wy ciągle z tą Bogurodzicą? Tylko dla tego, że to jedyny przykład utworu średniowiecznego przerabiany w szkole? Jeśli tacy ludzie jak Bertrand de Born, Marie de France, Christine de Pizan, Giraut de Brunelh, Walter von Voegelweide, Marcabru, Colin Muset, Guillame de Machaud, Adam de la Halle, Guillame Dufay i dziesiątki innych tworzyli dla Boga a nie dla chwały i kasy to ja jestem króliczek wielkanocny. A Villon w porównaniu z ramami czasowymi epoki żył niesamowicie późno więc jest takim mocno średnim przykładem, choć faktycznie gość był egocentrykiem jakich mało.
  14. Zdaje się, że zabraniał mniej niż dziś, bo nie znano hormonalnej antykoncepcji i prezerwatyw innymi słowy istniała mniejsza ilość grzechów, do jakich można się przyczepić. Co do seksu pozamałżeńskiego, z osobami tej samej płci oraz ze zwierzętami zabraniał tak samo jak i teraz, i tak samo mało kto się tym przejmował.
  15. ... Myślę, że dzieci płodzili przez uszy (jak podaje Pismo Święte) a jeśli chcieli zażyć odrobinę rozkoszy bez ryzyka spłodzenia bękarta grali w kosi-kosi-łapci. Oczywiście z determinacją płci było nieco inaczej, niż dziś. Ze związku dwóch mężczyzn rodził się syn, ze związku dwóch kobiet - córeczka. Ze związku kobiety z mężczyzną - krasnal. ...
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.