Jump to content

Jasny Rycerz

Użytkownicy
 • Content count

  164
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jasny Rycerz

 1. Patrząc na efekty rządów dyktatury "sanacji" można zacząć się zastanawiać nad tak brzmiącym pytaniem... no może nie można było zrobić więcej ...
 2. Wiadomo jaka była Rzeczpospolita Obojga Narodów. Nie będę się tu na ten temat rozpisywać. Chciałbym poznać jednak waszą opinie na temat tego czy waszym zdaniem Prusy Królewskie de facto zyskały czy straciły na połączeniu się z Koroną? Jeśli wolno, to proszę o wyczerpujące temat odpowiedzi.
 3. Zastanawia mnie na jakie wojska była podzielona "armia" Mieszka I. Czy przeważali tam łucznicy, procarze, a może siekiernicy ? Jakie uzbrojenie królowało w "piechocie" a jakie w konnicy ?
 4. Gdyby w czasie wojny z Habsburgami Stadhouder Maurycy Orański posunął się do bezczelności. Otóż wiedziony chęcią zadawania dotkliwszych ciosów wrogowi zorganizował wielką wyprawę na Terra Ignium (archipelag ziemi ognistej) i do Terra Australis. Stadhouder kierował się chęcią zawładnięcia obszarami nie należącymi do Hiszpanii które nadawały się do osadnictwa i siedzib kaprów niderlandzkich. Efektem propagandy mówiącej że ziemia ognista jest bogata w drewno na domy i pastwiska dla bydła (co jest prawdą) liczni Niderlandczycy nękani najazdami Hiszpanów zdecydowali się na wojaż do Terra Australis incognita i na Ziemię ognistą. PODSUMOWUJĄC: -efektem jest zasiedlenie Ziemi Ognistej przez Flamandów i Holendrów -kilkanaście miasteczek -porty kaperskie -gospodarka archipelagu bardziej rozwinięta niż obecnie. jaki wpływ na historię powszechną miałoby trwałe zesiedlenie arch. Ziemi ognistej przez Niderlandczyków ?
 5. * oczywiscie 350 lat wczesniej. Gnani sukcesami marokańscy Almohadzi organizują wyprawę pt. "cóż jest za oceanem". Ekspedycja wraca nie w całości ale wraca z dowódcą i częścią okrętów. Na dworze Kalifa Abd al Mumina kapitan wyprawy zdaje relację z pierwszego kontaktu wyznawców Allaha z mieszkańcami kamiennych miast wybrzeża Jukatanu. co dalej ? Temat zamknięty z powodu zbyt dużego oderwania od faktów historycznych.
 6. Gdyby władzę po Montezumie przejął sprytny organizator i przegnałby Corteza, gdyby po krótkim czasie wpoił współpracownikom, szlachcie że jedyną szansą na uniknięcie kolejnych najazdów i rozlewu azteckiej krwi jest przyjęcie wiary Jezusowej. Aztekowie proszą mnichów z Kuby o pośrednictwo w kontaktach z papiestwem. Papież przysyła kapłanów i biskupa misyjnego. Dolina meksyku i lenna zostają ochrzczone. Mamy więc taki obraz moim zdaniem Ameryka POŁUDNIOWA podzielona pomiędzy Portugalię i Hiszpanię. Katoliccy Aztekowie panują nad warownymi misjami na północy-po Missouri, od "San" Francisco po Missisipi. Nie jest egzotyką w XVII wieku spotkać ambasadora Azteckiego w Londynie, Paryżu czy na dworze Wiedeńsko-Praskim, lub u Ojca Świętego...
 7. Rogoźnica Wieś

  Tak w okolicy Rogożnicy po 2 stronie wzgórz na pd-zachód od wsi, pomiędzy Kostrzą a Dobromierzem rozegrała sie bitwa i to jaka! jedna z najważniejszych na świecie. Bitwa pod Dobromierzem
 8. Wydawało mu sie zapewne słusznie że stawiając opór hitlerowcom maleńka populacja wysp zostanie potraktowana tak jak potem potraktowano powstańców Warszawy, dla dobra ludzi i przyszlości materialnej, kulturalnej, etc nawoływał do kolaboracji z wrogiem. W skali całego imperium brytyjskiego te wyspy 0,1 promila jego potencjału ludnościowego, gospodarczego itp. Chwała powstańcom nie byłaby współmierną nagroda za całkowite zniszczenie wysp.
 9. Uważam, że ponieśliśmy porażkę w Rosji na początku XVII wieku. Interesuje mnie, czy wprowadzając parę dekad wcześniej pewne systemowe zmiany mogliśmy jej nie ponosić? Innymi słowy czy można było tak zmienić RON by podbił Rosję?
 10. PZPR

  W skrócie cechy tej partii koncentrują się w osobie A. Kwaśniewskiego. PZPR= Pragmatyzm bez polotu, czasem prywata, wasalny stosunek wobec mocodawców
 11. Ziemie Moskwy a Dzikie Pola różnią się jak Pampasy od Labradoru, jak Finnlandia od La Manchy, posiadanie jednego z wymienionych rodzajów prowincji daje inne mozliwości. Pampasy dają mięso ale nie złoto z podatków, czy "punkty" rozwoju gospodarczego. Do tego dodać trzeba że Dzikie Pola to jak ciepłe obszary argentyńskiej Patagonii mało więc Polska mogła tam ugrać. Argentyna Dzierży te poł miliona km2 tej części Patagonii a jaki ona wnosi potencjał ekonomiczno demograficzny...znikomy.
 12. Zgadzam się, pytanie czy można było uzyskać wtedy więcej jest pytaniem lepszym. Tofik wydaje mi sie frasobliwie powiedział o przyczynach stanu faktycznego tej wojny. Rosja to był kraj wielkich odległości słabego zaludnienia i wielkich miast bardzo od siebie oddalonych. To moim zdaniem zdecydowało o tym że nie przejęliśmy ziem tak oddalonych od naszych granic
 13. Dlatego właśnie mówię o najeździe na Moscovię jako o porażce.
 14. Włączenie do RON strategicznych dla Rosji (względy demograficzne i gospodarcze) terytoriów skutkowałoby brakiem zagrożenia dla RON od wschodu.
 15. No ciekawe czy efekty niewcielenia Rosji znane z XVIII wieku nazwiesz sukcesami Polski ?
 16. wytłumacz mi co masz na myśli. więc musiano by wprowadzić regularne terminy "debat budżetowych", tak ? Czy w realiach po wojnie kokoszej to było jeszcze możliwe ? Porażka, bo jak już wypowiedziano wojnę nie licząc się z konsekwencjami (dziwne że w ogóle sie zdecydowano na wojnę) to sukcesem byłoby przejecie ziem co najmniej do Wołgi lub Uralu
 17. New world order

  Tak trzeba chodzić na wybory. Trzeba brać udział w procedurze demokratycznej i masowo wspierać kandydatów najmniej unurzanych takich którzy nie mają znajomych wsród przyjaciół D. Rockefellera,. Trezba wpierać polityków chcących UE ale sceptycznych wobec niej, Trzeba wspierać polityków typu Wacława Klausa- prezydenta Czech, rozumnych zatroskanych zdających się rozumieć czym są macki wypuszczane z Manhattanu.
 18. Kuzyn mojej babci Berlińczyk przyjechał do jej rodziców w czasie urlopu. Nie zdawał sobie nawet sprawy w jakich warunkach żyje polska część rodziny, w przypływie gniewu wywołanego szokiem poszedł zrobić awanturę wójtowi. Tak sie składa że terenach wcielonych do Rzeszy wójtowie byli z NSDAP. Mój wujek skończył więc za karę wysłany z frontu zachodniego do Rosji. Za nieprawomyślność zapłacił życiem, już nie wrócił do domu.
 19. Radzę sprawdzić Organizację Biała Róża i nazwisko Sophie Scholl. Może rozjaśni Ci się w głowie.
 20. Chodzi o przyszłą nadprodukcję tlenu związaną ze z odmienną wegetacją, która przemieni się po wzroście temperatur. Zbadaj hasło EOCEN.
 21. Wszystko wskazuje na to że efekt cieplarniany jest cyklicznie pojawiającym się zjawiskiem sezonowym na kuli ziemskiej, zdążało się to wielokrotnie nawet w "erze ludzi", trzeba sie przejmować jedynie tym, że po przyroście ciepła przyjdzie epoka lodowcowa jako pokłosie wzmożonej produkcji tlenu przez nadmiernie rozwijającą sie roślinność.
 22. Gdyby Świętobliwa żona księcia Henryka bardzo smutna z powodu sąsiadowania Polaków z bezbożnymi najeźdźcami postanowiła namówić Henryka do sformowania z pobożnych ministeriałów i ochotników, rycerskiej braci zakonnej. W założeniu książęcego małżeństwa rycerze zakonnicy mieli wspomagać wyprawy krzyżowe które byłyby odpłatą za kolejne najazdy Prusów. Henryk zdecydował się na ten krok mając dwóch dorosłych konkurujących ze sobą synów. Pomyślał że czyniąc jednego z nich mistrzem zakonu i oddając mu w lenno część ziem zażegna konflikt w rodzinie. Książę tak zrobił, wybór padł na młodszego z braci - Henryka II. Powstał nowy rycerski zakon, pierwszym krokiem było zaproszenie do niego Komandorii Joannickiej z Tyńca pod Legnicą i Templarskich z Oleśnicy Małej i Leśnicy. Henryk poprosił 3 komturów/komandorów aby rozsyłali wici do przyjaciół w Rzeszy, Francji, Italii aby przyłączali się do zakonu walczącego o pokój z bezbożnymi najeźdźcami. Na odzew nie czekano zbyt długo, zgłosiło się wielu templariuszy, joannitów, krzyżaków tym bardziej że w odróżnieniu od Krzyżaków, nowy zakon podobnie jak templariusze miał od początku charakter międzynarodowy i przyjmowano do niego wszystkich szlachetnie urodzonych rycerzy katolickich bez względu na ich narodowość. Po apelach przyjaciół Świętej Jadwigi, Papież uznał zakon i nadał mu regułę templarską z dodanym obowiązkiem opieki nad katechumenami. Zakon rozwijał się błyskawicznie pomiędzy 1210 a 1216 dostał ziemie w okolicach Namysłowa, Olesna, Oświecimia, Konina, Lelowa. Mazowsze w latach 1219-1222 dotknęły trzy ciężkie najazdy Prusów. Dopiero w 1222 r. udało się Konradowi zorganizować wraz z innym książętami piastowskimi: Henrykiem Brodatym i Leszkiem Białym, wyprawę wojenną, która nie przyniosła jednak trwałych rezultatów a sprowadziła niszczycielskie wyprawy odwetowe ze strony pogańskich plemion pruskich. Za namową Św. Jadwigi w obliczu całkowitego nie radzenia sobie z zagrożeniem, Konrad mazowiecki złożył zakonowi propozycję. W zamian za obronę i sojusz oddał im na własność ziemie chełmińską i północną połowę z. dobrzyńskiej. Od 1223 do 1238 Zakon, dzięki stale napływającemu wsparciu i posiłkom przysyłanym przez Henryka Brodatego, cesarza i dzięki gospodarczej sile baliwatów pd. Polski zdołał całkowicie zająć i spacyfikować dawne tereny Prusów aż do rzeki Pasłęki (Pomezania). System walki Zakonników od Henryka polegał na stopniowym eliminowaniu rozproszonych gniazd oporu pogan i umacnianiu dopiero co zdobytej władzy za pomocą kontroli podbitych z systemu błyskawicznie budowanych fortyfikacji. W 1280 roku Prusy były już podbite przez szlachetny multinarodowy zakon Chrześcijańskiej braci rycerskiej
 23. Myślę że Doszłoby do sojuszu Mazowiecko- Połockiego , względnie z innymi księstwami Rusi przeciwko atakującej Litwie. Gdyby jednak Litwa się ochrzciła to pewnie Mazowsze po jakimś czasie zostałoby litewskim lennem. Zakon nie miałby jak podbić Finlandii. Szwedzi doskonale tam sobie radzili ze swoimi krucjatami. Myślę że gdyby wystarczająco wcześnie zakon umocnił się nad morzem to pod takim warunkiem w sojuszu z prawosławnymi księstwami graniczącymi od wschodu z Litwą toczyliby wojny z nią. Myślę że chrześcijańscy partnerzy (Zakon i Rusini) nie bacząc na różnice staraliby się pokonać zagrożenie litewskie i podzielić te ziemie, o ile okoliczności by na to pozwoliły
 24. Czy gdyby stolica Rosji w 1917 nie była miastem wielofunkcyjnym (przemysł i inne). Gdyby stolica Rosji w 1917 była miastem bez robotników, miastem pełniącym jedynie funkcje rezydencjonalną kulturalną administracyjną usługową Gdyby to miasto leżało na pół. brzegu Morza Kaspijskiego no np na pn brzegu Dagestanu. Czy rewolucja bolszewicka by wybuchła w Petersburgu? Jeśli tak to jakie skutki dla jej rozwoju miałoby że stolica jest bardzo daleko ,można z Persji przysłać posiłki kontrrewolucyjne, w mieście nie ma mas robotniczych.
 25. Zainteresowałem się gwałtownym rozwojem kultury Tripolie i zrodziło się we mnie pytanie. Kiedy na z. dzisiejszej Ukrainy powstało pierwsza osada typu -miasto założona przez autochtonów, a nie kolonistów greckich? Może pierwsze miasta to dopiero średniowiecze?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.