Jump to content

werde777

Użytkownicy
 • Content count

  10
 • Joined

 • Last visited

About werde777

 • Rank
  Ranga: Uczeń

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Starożytność
 1. Gdyby wojna mogła być wynalazkiem,to była by matką wszystkich wynalazków,jednakże człowiek prehistoryczny pewnie sam by nie mógł się zdecydować,który z jego wynalazków był najważniejszy,bo wszystkie były ważne i praktyczne,dzisiaj inwestuje się w wynalazki mało praktyczne(gadżety) a przecież niektórzy zdają się nie móc bez nich żyć
 2. Musi to być ciekawa persona zaiste,jednakże nie mam na podorędziu żadnej publikacji tegoż pana... Kultura pucharów dzwonowatych obejmuje tereny Wysp Brytyjskich i zdaje się,że byli tam przed Celtami więc możesz mieć rację,w każdym razie warto zauważyć,że charakterystyczne symbole celtyckie jak choćby te widniejące u wejścia do grobowca Newgrange pierwotnie nie były celtyckie,więc coś sprawiło,że mieli przewagę nad pierwotnym ludem tej wyspy,dzięki czemu podbili ich i przejęli częściowo ich kulturę,być może nie tylko Celtowie posiadali umiejętność obróbki metali na Wyspach Brytyjskich,po prostu byli w tym lepsi.
 3. Podałem to jako ciekawostkę,jeśli cytuję dajmy na to Sapkowskiego to czy to znaczy że muszę podać link do jego książki? zresztą link by zawierał wiele zbędnych informacji,rozumiem że zależy koledze na porządku i ładzie na forum ale nie należy się unosić i być przesadnie małostkowym jeśli jednak link jest tak ważny to proszę bardzo http://pl.wikipedia.org/wiki/Dinozaury i życzę miłej lektury;) .
 4. "ptaki – jako pochodzące od dinozaurów – same także muszą być klasyfikowane jako dinozaury. Większość naukowców uznaje ptaki za przedstawicieli kladu Avialae, należącego do maniraptorów, które należą do teropodów z grupy celurozaurów[3]. Jako takie, ptaki są jedynymi współczesnymi dinozaurami" jeśli ktoś ma papugę to łatwo może znaleźć odpowiedź na pytanie zadane w tytule tematu:) podobno odkryto gdzieś(nie pamiętam dokładnie gdzie) tysiące figurek dinozaurów,podobno dokładniej oddawały rzeczywisty wygląd owych pierwotnych stworzeń niż naukowcy starający się je odtworzyć.Filmik o tym dostępny jest na youtube,ale może to po prostu być humbug i bujda na resorach jakich wiele:)
 5. Z najstarszych przykładów ze świata sztuki znana mi jest biżuteria z przed 75 000 lat z Blombos jak i z Izraela z przed 100tyś. lat.Paciorki były pomalowane ochrą przedziurawione i nawleczone na jakiś sznurek nie wykluczone że były przyszyte do ubrania.
 6. u mnie w lesie są jakieś kurhany i to dość liczne,niby pomieszkiwali tu kiedyś Celtowie:) no i są jakieś ruiny zamku rozwalonego przez husytów,nie daleko jest też zamek stary Książ(też ruiny) sam zamek stary nie jest ale był budowany na dawnym grodzie i pewnie liczył by sobie dzisiaj paręnaście wieków:)
 7. Ciężarki jak i przęśliki tkackie jednoznacznie wskazują,że w neolicie produkcja tkanin z nie była obca,gotów jestem zaryzykować stwierdzenie,że była szeroko rozpowszechniona a technika barwienia tkanin zapewne wpłynęła znacznie na różnorodność i barwność odzieży wśród neolitycznych społeczeństw,choć bez wątpienia nie był to tani produkt i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić.Należy dodać odbiegając od tematu nieco,że właśnie rewolucja neolityczna,różnorodność produktów i dostatek sprawiły,że zaczęły wyodrębniać się trzy warstwy -kapłani,rządzący i poddani:) A oto kilka przykładów tego w co mógł się ubrać człowiek neolitu: http://www.laughtergenealogy.com/bin/histp.../iceman_hat.jpg http://www.theage.com.au/ffximage/2005/07/...eb__430x282.jpg Warto dodać,że ludzie bliskiego wschodu,europejczycy czy też ludy syberyjskie nosili się zupełnie inaczej:) podczas gdy praprzodkowie Inuitów nosili skórzane grube cichy chroniące przed mrozem,Egipcjanie w tym czasie nosili tylko skromne przepaski na biodra.
 8. Andrzej Sapkowski w swojej książce pt "Król Artur Maladie" twierdzi,że Stonehenge wybudowali Celtowie i czcili tam białą potrójną boginię,ogólnie kult bogini płodności był powszechny w neolicie,słyszałem także o przepędzaniu owiec czy też bydła w ogólności,przez ognisko w okresie przesilenia gdzie Stonehenge spełniało rolę świątyni.Nie wiem na ile są to potwierdzone fakty,ale także widziałem jakieś wykopaliska i wynikało z nich,że prócz tych największych kamieni było o wiele więcej małych w obrębie Stonehenge z których to ludzie w ów czas zamieszkujący tamte tereny odłupywali części kamieni jako amulety wierząc w ich uzdrowicielską moc.Zastanawiam się czy do obróbki tak sporych głazów nie była wymagana technika w której skład wchodziła obróbka metali,jeśli tak to prawie na pewno Stonehenge wybudowali Celtowie,bo jak wiadomo to oni właśnie przynieśli technikę obróbki metali na Wyspy Brytyjskie dzięki czemu łatwo mogli podbić inne ludy,której tej techniki nie znały do dziś jednak nie wiadomo kto tak naprawdę był tam aborygenem.
 9. W okresie wielkiego wymierania permskiego,wyginęły miliony gatunków,ziemia zna wiele takich przypadków,ale jeśli wziąć pod uwagę,że polowania na dany gatunek czyli na mamuta mogły być rozłożone w czasie dajmy na to 10 000 lat to kto wie... choć pozwolę sobie mniemać,że skoro intensywne polowania na dziki czy też inne zwierzę łowne przez setki lat na terenie europy nie doprowadziły do wyginięcia gatunku to staje pod znakiem zapytania teoria o wyginięciu mamuta dzięki działalności człowieka,biorąc pod uwagę,fakt iż mamuty mnożą się w wieleroć wolniejszym tempie niż dziki czy mniejsze ssaki może rekompensować fakt,że europa w średniowieczu jak i prehistorii była bardziej zaludniona niż tereny Syberii,czy też innych terytoriów gdzie występowały mamuty no i pewnie nie mając wielu naturalnych wrogów,mogły osiągać sporą liczebność.W każdym razie lepiej zdać się na fachową literaturę niż gdybać
 10. Sądzę,że takim mniej znacznym powodem dla którego ludzie zaczęli nazywać wsie,grody i miasta było to,iż lokalny włodyka,pan,czy po prostu osoba rządząca we wsi chciała zaznaczyć swoją strefę wpływów i tak głownie powstawały nazwy wywodzące się od imion owych rządzących,możliwe,że nazwy lokalnych bóstw czy kultu także wpływały na nazewnictwo.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.