Jump to content

pivot

Użytkownicy
 • Content count

  3
 • Joined

 • Last visited

About pivot

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna
 1. Poszukuję materiałów, książek dotyczących funkcjonowania miast a właściwie miasteczek w okresie I Rzeczpospolitej. Jak wyglądała organizacja ich władz - czy wynikała z aktu lokacyjnego czy też regulował to w specjalnych przepisach sejm? Kiedy pojawił się w Polsce urząd burmistrza? Do jakiej literatury sięgnąć aby przybliżyć sobie tą tematykę?
 2. Straż Obywatelska - 1939 r.

  Nie do końca się z Tobą zgodzę. Powoływanie takich formacji jak Straż Obywatelska musiało być przygotowane wcześniej niż tylko "ad hoc". Na przykład w miejscowościach, w których posterunek PP liczył np. dwóch funkcjonariuszy a w których przewidziane było internowanie większej ilości Niemców podejrzanych o działalność antypaństwową zorganizowanie takich formacji musiało być z góry zaplanowane. Tym bardziej, że listy takie trafiały do posterunków policji w ostatnich dniach sierpnia 1939 r.
 3. W momencie wybuchu wojny obronnej w 1939 r. w bardzo wielu miejscowościach Polski powoływana była "Straż Obywatelska" - formacja złożona z mieszkańców danej miejscowości, którzy mieli pełnić służbę pomocniczą policji lub ją zastępować w razie ewakuacji jej regularnych formacji. Znane są przypadki internowania przez Straż Obywatelską podejrzanych o wrogi stosunek do Polski Niemców - obywateli II RP. Znane też są przypadki zbrojnego oporu członków "SO" przeciwko regularnym, niemieckim siłom zbrojnym zajmujących polskie wsie i miasta. Czy ktoś może wie czy Straże Obywatelskie były powoływane na podstawie jakichś zarządzeń, przepisów? Wydaje się, że tak ale ktoś może zna szczegóły? Na to, że Straż Obywatelska musiała być powoływana w końcu sierpnia lub pocz. września 1939 r. na podstawie jakichś wcześniejszych ustaleń lub zarządzeń i we współpracy z PP świadczy to, że w wyniku akcji "Elaborat" w miejscowościach, gdzie policja była nieliczna to jej członkowie dokonywali internowania Niemców zamieszkałych w Polsce i następnie odstawiali ich do punktów zbornych.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.