Jump to content

zbyszek chaosu

Użytkownicy
 • Content count

  31
 • Joined

 • Last visited

About zbyszek chaosu

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Rok 950 to pewnie dojście do władzy Mieszka - pierwszego historycznego władcy a okolice 800 to może przejście z gospodarki wypaleniskowej, półwędrownej do stałych osad, dwupolówki a zarazem rozpoczęcia budowy struktur rodowych i plemiennych. Są to oczywiście tylko moje przypuszczenia bo sam chciałbym wiedzieć skąd ten podział na okresy się wziął i czy to jedyny podział na okresy który był używany w odniesieniu do wczesnego średniowiecza.
 2. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  W roku 568 Awarowie osiedli na nizinie Panońskiej, nie wiem jak duży ma to związek. Na pewno nie dotyczy to jednak ceramiki bo gdybyś zajrzał do podlinkowanego źródła to zauważyłbyś, że prof. Jażdżewski fazy rozwoju ceramiki ustala w innych ramach czasowych niż te okresy. Co do daty końcowej to też nie jest ona sztywna bo w innym miejscu ten sam autor piszę o końcu w roku 1250. Też nie jestem ekspertem jeśli chodzi o średniowiecze ale gdybym musiał zgadywać to powiązał bym ten okres z rozpowszechnieniem na terenach Polski lokacji na prawie niemieckim, która zmieniła kraj pod względem osadniczym, podatkowym, własnościowym i gospodarczym. Tak jak jednak pisałem prof. Jażdżewski tego nie wymyślił a jedynie odnosi się do tych podziałów które widocznie kiedyś były powszechniejsze.
 3. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Widząc ile jest sytemów periodyzacji napisałem na tym forum aby znaleźć kogoś kto pomoże mi w rozpracowaniu jakiego systemu użyli archeolodzy w tym przypadku, nie po to żeby poznać przykłady innych systemów. Ponadto proszę nie cytować wikipedii, to że prace nad AZP trwają do dzisiaj nie oznacza przecież, że do dzisiaj jakichś archeolog obchodzi co sezon wzdłuż i wszerz Kujawy w poszukiwaniu skorupek. Tak jak pisałem ten teren był badany przede wszystkim w latach 80-tych. Gdyby ktoś się kręcił w interesującej mnie okolicy w latach 90-tych to bym o tym wiedział a gdyby był w XXI wieku to pewnie by sąsiedzi go do mnie przysłali. Nie wałkujmy już proszę więcej tego tematu bo oddalamy się tylko od celu. http://muzeum.wloclawek.pl/serwis/zbiory/dzial-archeologiczny Przepraszam ale reszty nie chce mi się komentować. Dziękuję wszystkim za chęci. Dla zainteresowanych dodam tylko, że o podziale wczesnego średniowiecza na 3 okresy (nie fazy) piszę m. in. prof. Konrad Jażdżewski, ten sam który badał tzw. piramidy kujawskie w Wietrzychowicach czy stanowiska w Brześciu Kujawskim, chyba taki guru dla archeologów zainteresowanych tym terenem bo spędził tu wiele lat pracy. - I okres wczesnośredniowieczny 568 - 800 - II okres wczesnośredniowieczny 800 - 950 - III okres wczesnośredniowieczny 950 - 1300 Odpowiada to też chyba okresom o których pisałem wcześniej, tj. wczesnosłowiańskiemu, plemiennemu i wczesnopaństwowemu. Skąd Jażdżewski wziął ten podział, nie wiem ale widać, że sam tego nie wymyślił i potraktował to jako wiedzę powszechną. Dla zainteresowanych link: http://rcin.org.pl/Content/60936/WA308_77599_PIII149_Uwagi-o-chronologii_I.pdf
 4. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Tak pytanie dotyczy tego dokumentu, jednak nie dotyczy faz A, B, C. Co sugerujesz? Dziurę osadniczą na południowych Kujawach w XII wieku czy, że były 2 okresy wczesnego średniowiecza? str. 174 pkt 157 Informacja z muzeum we Włocławku. W jaki sposób podział na fazy A, B, C, D, E, F ma pomóc w zrozumienie podziału na okresy I, II, III Niestety nie. Czy to oznacza, że nie odniesiesz się do mojego wcześniejszego pytania? Tj czy znasz ramy czasowe okresów wczesnosłowiańskiego, plemiennego i wczesnopaństwowego?
 5. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Dziękuję Panowie za pomoc ale wyraziłem się chyba niejasno. W linkowanym wcześniej dokumencie są tylko 3 okresy wczesnego średniowiecza, potem mamy już głównie późne średniowiecze tj. wiek XIV-XV oraz sporadycznie wyszczególniony jeszcze wiek XIII. Do tego wiek XI twórcy AZP włączają w okres II. Nie bardzo rozumiem jak mają mi pomóc w zrozumieniu problemu podział na 5 czy 6 faz. Obawiam się, że ani periodyzacja Dzieduszyckiego ani Chudziaka ani inne książki wydane w latach 90 nie wiele tu pomogą, gdyż autorzy AZP nie mieli dostępu do tych prac z uwagi na okres w jakim działali (lata 80-te). edit: Znalazłem jeszcze taki podział: - okres wczesnosłowiański - okres plemienny - okres wczesnopaństwowy Wspomina o nim Tomasz Dzieńkowski w "Stan, potrzeby i perspektywy badań archeologicznych nad wczesnym średniowieczem zachodniej części ziemi chełmskiej" pisząc właśnie o Archeologicznym Zdjęciu Polski. Ponadto określił wczesne średniowiecze między V-VI a XIII w. Wydaje mi się ten podział nawet logiczny choć dalej nie wiem kiedy możemy uznać umowny początek i koniec danych okresów.
 6. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Dzięki @secesjonista ale chyba nie o to chodzi. Dla gmin które przejrzałem mamy wzmianki o III okresie (rzadko II) wczesnego średniowiecza a później z rzadka wiek XIII i często XIV. Sugerowało by to zakończenie okresu III w XIII wieku. Ponadto w jednym miejscu do okresu II jest dopisek XI w.
 7. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Odświeżę trochę temat. Czy ktoś orientuje się jakie ramy czasowe obejmują wpisane w tym dokumencie "II okres wczesnego średniowiecza" oraz "III okres wczesnego średniowiecza" ?
 8. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Cóż, dzwoniłem do konserwatora zabytków, dział archeologii i jeśli nie piszę publikacji lub pracy dyplomowej to nie mogą mi nic więcej powiedzieć ani nawet pokazać. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uznali moją "publikację"? Wystarczy artykuł do lokalnej gazetki, czy muszę posiadać np odpowiedni stopień naukowy i być zatrudnionym w odpowiedniej instytucji?
 9. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Co takiego masz na myśli pisząc "ta sama"? Pyszkowo na Kujawach jest tylko jedno, informacja o podpisaniu układu znajduje się w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego właśnie dla tego Pyszkowa, do tego lokalizacja miejscowości- na pograniczu ziem Konrada Mazowieckiego, jego synów Kazimierza i Bolesława a także stosunkowa bliskość biskupiego Włocławka i ziem Zakonu Krzyżackiego nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na wątpliwości. Nic konkretnego o badaniach archeologicznych nie wiem. Właśnie próbuje dowiedzieć się na forum, skąd wziąć szersze informacje, ponad to co wkleiłem Co do pomyłki, to na stronie 249 w wykazie gminy Chodecz występuje miejscowość Sarnowo. Takiej wsi w tej gminie nie ma. Jest za to w sąsiedniej gminie Boniewo, granicząc przy tym z Pyszkowem. Kto w takim razie opracowywał "Wykaz stanowisk archeologicznych na obszarze gminy Chodecz, zlokalizowanych w trakcie badań powierzchniowych w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski" jeśli nie archeolog? Mam wrażenie, że odbiegamy od tematu. Chciałem uzyskać jakąś pomoc w poszukiwaniach a nie tłumaczyć się z każdego napisanego wyrazu.
 10. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Na podstawie zdjęcia lotniczego raczej by nie datowali. Pewnie jakieś skorupy były, może jakieś żarna, czy inne rzeczy wskazujące na stałą osadę.
 11. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Nigdzie nie pisałem, że prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Pisze tylko o Archeologicznym Zdjęciu Polski, czyli badaniach powierzchniowych. Archeolog idzie za pługiem i patrzy co tam z ziemi wyjdzie, obejrzy zdjęcia lotnicze, popyta ludzi i co znajdzie to opisze. Łatwo jest coś przeoczyć. Rozmawiałem kiedyś ogólnie na ten temat z archeologiem i dowiedziałem się, że takie dane nie są ogólnie udostępniane, żeby ktoś na własna rękę nie kopał i nie niszczył zachowanych w ziemi zabytków. Takich miejsc ze śladami osadnictwa jest pełno na Kujawach, Śląsku czy w Wielkopolsce i nie ma aktualnie możliwości, żeby wszystkie przebadać. Nie spotkałem się, żeby ktoś podważył to źródło pisane na temat Pyszkowa. Był wątek na tym forum. Jeśli link się nie otwiera to przepraszam, u mnie działa bez zarzutu, tj wyświetla plik pdf. Spróbuj tutaj. Faktycznie z konserwatorem zabytków to może być dobry trop. Miejscowości- czyli mieszkańcy wraz z nazwą przenoszą się czasem w inne miejsce z różnych powodów i powstają tam nowe zabudowania podczas gdy stare są niszczone, porzucane itp. Nie tylko w historii ale nawet współcześnie są takie przypadki. Dodam jeszcze, że archeolodzy wprowadzili też w tym spisie inny bubel. Miejscowość Sarnowo, czyli tą która powstała w XIX wieku tuż obok najstarszej części Pyszkowa, umieszczono w spisie zarówno w gminie Chodecz jak i w gminie Boniewo, choć formalnie miejscowość leży wyłącznie w gminie Boniewo.
 12. Znalazłem ciekawy spis wszystkich znalezisk archeologicznych w Powiecie Włocławskim. Domyślam się, że powstał on główne w ramach pracy nad archeologicznym zdjęciem Polski. Co ciekawe dla wsi którą się interesuję, tj. dla Pyszkowa pierwsze ślady osady jakie odnaleziono są datowane na wiek XIV podczas gdy pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Może to być zwykłe przeoczenie, jednak w sąsiedniej miejscowości (Sarnowo- powstałe w wieku XIX) są znaleziska z wczesnego średniowiecza. Zastanawiam, się nad hipotezą, że po prostu wieś Pyszkowo z jakichś względów przeniosła się w średniowieczu z jednego miejsca na drugie. Czy można gdzieś uzyskać informację o dokładniejszej lokalizacji stanowisk archeologicznych? Gdzie szukać, u kogo, takich informacji? Dla zainteresowanych link do stanowisk archeologicznych powiatu włocławskiego.
 13. Panowie Kujawy to nie tylko Bydgosz i Inowrocław. Jest jeszcze Włocławek i Ziemia Dobrzyńska. Te drugie tereny leżały w Kongresowce. Co do rugów chłopskich to faktycznie lokalizacja Pyszkowa i klasy ziem pasują do historii miejscowości X.
 14. Porównując mapę kwatermistrzowską (poł XIX) z mapami z okresu międzywojennego widzę ogromne zmiany jakie zaszły na przestrzeni raptem kilkudziesięciu lat na Kujawach Leśnych. Mam na myśli dokładnie okolice Pyszkowa i sąsiednich wiosek. Przez ten czas wycięto wiele lasów, kilka nazw miejscowości "zaginęło" za to pojawiło się kilkanaście nowych osad. W samym Pyszkowie wycięto las, zlikwidowano jedną drogę i w ich miejscu lokowano w równym rzędzie, tuż przy drodze (wschód- zachód) kilkanaście gospodarstw wraz nowymi polami. Wspominali mi nawet o tym najstarsi mieszkańcy Pyszkowa. Powstała też na terenie tej wsi kol. Malinowo- kilka rozrzuconych domów wzdłuż równoległej drogi. Na nowszej mapie brakuje za to zabudowy ukazanej na tej starszej, zlokalizowanej bliżej folwarku. Wychodzi na to, że mieszkańcy wsi przenieśli się kilkaset metrów dalej- nie był to napływ nowych kolonistów. Na tej mapie międzywojennej brakuje tez dzisiaj istniejących gospodarstw wzdłuż drogi odchodzącej od folwarku na północ. Te domy są bardziej rozproszone, odsunięte od drogi i wybudowane jakby na środku pola. Czy mogły one powstać na wskutek parcelacji majątku? Czy ktoś wie z czego mogły wynikać te wszystkie przemiany? Przepraszam jeśli pytam trochę chaotycznie i postaram się odpowiedzieć na pytania i wszystkie niejasności wytłumaczyć na ile będę mógł. Edit Doczytałem, że mogło to być spowodowane regulacją wsi zwaną także "urządzaniem". Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
 15. eRepublik

  Wszystkim strategom politycznym wojskowym i ekonomicznym polecam eRepublik . Ta gra jest symulacją świata rzeczywistego, każdy może więc próbować swoich sił w dowolnej dziedzinie życia społecznego. Polecam
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.