Jump to content

zbyszek chaosu

Użytkownicy
 • Content count

  24
 • Joined

 • Last visited

About zbyszek chaosu

 • Rank
  Ranga: Licealista

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Cóż, dzwoniłem do konserwatora zabytków, dział archeologii i jeśli nie piszę publikacji lub pracy dyplomowej to nie mogą mi nic więcej powiedzieć ani nawet pokazać. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uznali moją "publikację"? Wystarczy artykuł do lokalnej gazetki, czy muszę posiadać np odpowiedni stopień naukowy i być zatrudnionym w odpowiedniej instytucji?
 2. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Co takiego masz na myśli pisząc "ta sama"? Pyszkowo na Kujawach jest tylko jedno, informacja o podpisaniu układu znajduje się w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego właśnie dla tego Pyszkowa, do tego lokalizacja miejscowości- na pograniczu ziem Konrada Mazowieckiego, jego synów Kazimierza i Bolesława a także stosunkowa bliskość biskupiego Włocławka i ziem Zakonu Krzyżackiego nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na wątpliwości. Nic konkretnego o badaniach archeologicznych nie wiem. Właśnie próbuje dowiedzieć się na forum, skąd wziąć szersze informacje, ponad to co wkleiłem Co do pomyłki, to na stronie 249 w wykazie gminy Chodecz występuje miejscowość Sarnowo. Takiej wsi w tej gminie nie ma. Jest za to w sąsiedniej gminie Boniewo, granicząc przy tym z Pyszkowem. Kto w takim razie opracowywał "Wykaz stanowisk archeologicznych na obszarze gminy Chodecz, zlokalizowanych w trakcie badań powierzchniowych w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski" jeśli nie archeolog? Mam wrażenie, że odbiegamy od tematu. Chciałem uzyskać jakąś pomoc w poszukiwaniach a nie tłumaczyć się z każdego napisanego wyrazu.
 3. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Na podstawie zdjęcia lotniczego raczej by nie datowali. Pewnie jakieś skorupy były, może jakieś żarna, czy inne rzeczy wskazujące na stałą osadę.
 4. Archeologiczne Zdjęcie Polski

  Nigdzie nie pisałem, że prowadzone były wykopaliska archeologiczne. Pisze tylko o Archeologicznym Zdjęciu Polski, czyli badaniach powierzchniowych. Archeolog idzie za pługiem i patrzy co tam z ziemi wyjdzie, obejrzy zdjęcia lotnicze, popyta ludzi i co znajdzie to opisze. Łatwo jest coś przeoczyć. Rozmawiałem kiedyś ogólnie na ten temat z archeologiem i dowiedziałem się, że takie dane nie są ogólnie udostępniane, żeby ktoś na własna rękę nie kopał i nie niszczył zachowanych w ziemi zabytków. Takich miejsc ze śladami osadnictwa jest pełno na Kujawach, Śląsku czy w Wielkopolsce i nie ma aktualnie możliwości, żeby wszystkie przebadać. Nie spotkałem się, żeby ktoś podważył to źródło pisane na temat Pyszkowa. Był wątek na tym forum. Jeśli link się nie otwiera to przepraszam, u mnie działa bez zarzutu, tj wyświetla plik pdf. Spróbuj tutaj. Faktycznie z konserwatorem zabytków to może być dobry trop. Miejscowości- czyli mieszkańcy wraz z nazwą przenoszą się czasem w inne miejsce z różnych powodów i powstają tam nowe zabudowania podczas gdy stare są niszczone, porzucane itp. Nie tylko w historii ale nawet współcześnie są takie przypadki. Dodam jeszcze, że archeolodzy wprowadzili też w tym spisie inny bubel. Miejscowość Sarnowo, czyli tą która powstała w XIX wieku tuż obok najstarszej części Pyszkowa, umieszczono w spisie zarówno w gminie Chodecz jak i w gminie Boniewo, choć formalnie miejscowość leży wyłącznie w gminie Boniewo.
 5. Znalazłem ciekawy spis wszystkich znalezisk archeologicznych w Powiecie Włocławskim. Domyślam się, że powstał on główne w ramach pracy nad archeologicznym zdjęciem Polski. Co ciekawe dla wsi którą się interesuję, tj. dla Pyszkowa pierwsze ślady osady jakie odnaleziono są datowane na wiek XIV podczas gdy pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Może to być zwykłe przeoczenie, jednak w sąsiedniej miejscowości (Sarnowo- powstałe w wieku XIX) są znaleziska z wczesnego średniowiecza. Zastanawiam, się nad hipotezą, że po prostu wieś Pyszkowo z jakichś względów przeniosła się w średniowieczu z jednego miejsca na drugie. Czy można gdzieś uzyskać informację o dokładniejszej lokalizacji stanowisk archeologicznych? Gdzie szukać, u kogo, takich informacji? Dla zainteresowanych link do stanowisk archeologicznych powiatu włocławskiego.
 6. Panowie Kujawy to nie tylko Bydgosz i Inowrocław. Jest jeszcze Włocławek i Ziemia Dobrzyńska. Te drugie tereny leżały w Kongresowce. Co do rugów chłopskich to faktycznie lokalizacja Pyszkowa i klasy ziem pasują do historii miejscowości X.
 7. Porównując mapę kwatermistrzowską (poł XIX) z mapami z okresu międzywojennego widzę ogromne zmiany jakie zaszły na przestrzeni raptem kilkudziesięciu lat na Kujawach Leśnych. Mam na myśli dokładnie okolice Pyszkowa i sąsiednich wiosek. Przez ten czas wycięto wiele lasów, kilka nazw miejscowości "zaginęło" za to pojawiło się kilkanaście nowych osad. W samym Pyszkowie wycięto las, zlikwidowano jedną drogę i w ich miejscu lokowano w równym rzędzie, tuż przy drodze (wschód- zachód) kilkanaście gospodarstw wraz nowymi polami. Wspominali mi nawet o tym najstarsi mieszkańcy Pyszkowa. Powstała też na terenie tej wsi kol. Malinowo- kilka rozrzuconych domów wzdłuż równoległej drogi. Na nowszej mapie brakuje za to zabudowy ukazanej na tej starszej, zlokalizowanej bliżej folwarku. Wychodzi na to, że mieszkańcy wsi przenieśli się kilkaset metrów dalej- nie był to napływ nowych kolonistów. Na tej mapie międzywojennej brakuje tez dzisiaj istniejących gospodarstw wzdłuż drogi odchodzącej od folwarku na północ. Te domy są bardziej rozproszone, odsunięte od drogi i wybudowane jakby na środku pola. Czy mogły one powstać na wskutek parcelacji majątku? Czy ktoś wie z czego mogły wynikać te wszystkie przemiany? Przepraszam jeśli pytam trochę chaotycznie i postaram się odpowiedzieć na pytania i wszystkie niejasności wytłumaczyć na ile będę mógł. Edit Doczytałem, że mogło to być spowodowane regulacją wsi zwaną także "urządzaniem". Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
 8. eRepublik

  Wszystkim strategom politycznym wojskowym i ekonomicznym polecam eRepublik . Ta gra jest symulacją świata rzeczywistego, każdy może więc próbować swoich sił w dowolnej dziedzinie życia społecznego. Polecam
 9. Słyszałem że badania archeologiczne potwierdzają możliwość wystąpienia buntu- w okresie kiedy mogli żyć Popiel i Piast grody w okolicach Gopła uległy spaleniu, bądź porzuceniu, choć zdawało się że to one były ośrodkiem jednoczącym plemiona centralnej polski. W tym samym okresie znaczenia nabierają grody wielkopolskie (np Gniezno, Poznań). Uważam że mogłoby to częściowo potwierdzać legendę o Popielu, Piaście i mysiej wieży.
 10. Na motyw państwa w rejonie dzisiejszej Małopolski ciekawy pomysł miał autor poniższej stronki http://chrobacja.svasti.org/
 11. I front białoruski

  Dzięki wszystkim za porady- postaram się poszukać teraz czegoś po bibliotekach;) a o efektach napiszę.
 12. I front białoruski

  Poszukuje informacji na temat wyzwolenia Kujaw wschodnich spod okupacji hitlerowskiej. Wiem że dokonał tego I front białoruski w dniach 19 I (np Chodecz), 20 I (Włocławek), 21 I (Izbica Kujawska). Zastanawia mnie jednak jakie jednostki brały udział w tzw. "wyzwoleniu" i gdzie odbyły się jakieś potyczki, bo z tego co wiem to większych bitew tu nie było, ale jest jakaś zbiorowa mogiła w Kowalu z takim opisem: Pomnik na mogile zbiorowej zbudowany z betonu, na wierzchołku gwiazda pięcioramienna, poniżej tablica marmurowa z wyrytym napisem w języku rosyjskim i polskim tej samem treści: ,Bohaterom Czerwonej Armii i Polskiego wojska za oswobodzenie Polskiego narodu 1945 r.” W czasie walk z wojskami hitlerowskimi w 1945 r. zginęło 31 żołnierzy radzieckich w okolicach Kowala, Śmiłowic, Chocenia, Dębic, Łagiewnik, Szatek, Chodcza, Zalesia, Przedcza, Gól, Lubienia, Skrzynek, Smólska, Pinczaty i Pyszkowa skąd po wyzwoleniu zostali ekshumowani na cmentarz w Kowalu. Jeśli ktoś mógłby poradzić mi jakieś opracowania, autorów czy jakiekolwiek informacje i poszlaki to będę bardzo wdzięczny.
 13. Tereny Polski i Litwy

  Musisz dorzucić jeszcze do Polski: Kujawy, Ziemie Chełmińską i Spisz; a do Litwy: Ukrainę, Białoruś i Wołyń. To są jedynie ważniejsze tereny bo one rozbijały się jeszcze na mniejsze, ale najlepiej to po prostu otworzyć atlas i poczytać
 14. jeszcze raz wielkie dzięki jestem pełen uznania dla twojej wiedzy, dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości, jeśli znów natrafię na jakiś problem z tego okresu to na pewno się zgłosze
 15. juzef podziwiam cię skąd ty to wszystko wiesz? jestem pełen uznania, masz jakąś hipotezę czemu książę akurat tę wieś wybrał, i jak podpisywanie tej ugody mogło wyglądać? (Pyszkowo to nie duża wieś bez kościoła i grodu też chyba nigdy nie było). Mógłbyś poradzić mi gdzie wyszukiwać takie informacje?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.