Skocz do zawartości

zbyszek chaosu

Użytkownicy
 • Zawartość

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O zbyszek chaosu

 • Tytuł
  Ranga: Licealista

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Inna

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Znalazłem ciekawy spis wszystkich znalezisk archeologicznych w Powiecie Włocławskim. Domyślam się, że powstał on główne w ramach pracy nad archeologicznym zdjęciem Polski. Co ciekawe dla wsi którą się interesuję, tj. dla Pyszkowa pierwsze ślady osady jakie odnaleziono są datowane na wiek XIV podczas gdy pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. Może to być zwykłe przeoczenie, jednak w sąsiedniej miejscowości (Sarnowo- powstałe w wieku XIX) są znaleziska z wczesnego średniowiecza. Zastanawiam, się nad hipotezą, że po prostu wieś Pyszkowo z jakichś względów przeniosła się w średniowieczu z jednego miejsca na drugie. Czy można gdzieś uzyskać informację o dokładniejszej lokalizacji stanowisk archeologicznych? Gdzie szukać, u kogo, takich informacji? Dla zainteresowanych link do stanowisk archeologicznych powiatu włocławskiego.
 2. Zmiany układów przestrzennych wsi na Kujawach

  Panowie Kujawy to nie tylko Bydgosz i Inowrocław. Jest jeszcze Włocławek i Ziemia Dobrzyńska. Te drugie tereny leżały w Kongresowce. Co do rugów chłopskich to faktycznie lokalizacja Pyszkowa i klasy ziem pasują do historii miejscowości X.
 3. Porównując mapę kwatermistrzowską (poł XIX) z mapami z okresu międzywojennego widzę ogromne zmiany jakie zaszły na przestrzeni raptem kilkudziesięciu lat na Kujawach Leśnych. Mam na myśli dokładnie okolice Pyszkowa i sąsiednich wiosek. Przez ten czas wycięto wiele lasów, kilka nazw miejscowości "zaginęło" za to pojawiło się kilkanaście nowych osad. W samym Pyszkowie wycięto las, zlikwidowano jedną drogę i w ich miejscu lokowano w równym rzędzie, tuż przy drodze (wschód- zachód) kilkanaście gospodarstw wraz nowymi polami. Wspominali mi nawet o tym najstarsi mieszkańcy Pyszkowa. Powstała też na terenie tej wsi kol. Malinowo- kilka rozrzuconych domów wzdłuż równoległej drogi. Na nowszej mapie brakuje za to zabudowy ukazanej na tej starszej, zlokalizowanej bliżej folwarku. Wychodzi na to, że mieszkańcy wsi przenieśli się kilkaset metrów dalej- nie był to napływ nowych kolonistów. Na tej mapie międzywojennej brakuje tez dzisiaj istniejących gospodarstw wzdłuż drogi odchodzącej od folwarku na północ. Te domy są bardziej rozproszone, odsunięte od drogi i wybudowane jakby na środku pola. Czy mogły one powstać na wskutek parcelacji majątku? Czy ktoś wie z czego mogły wynikać te wszystkie przemiany? Przepraszam jeśli pytam trochę chaotycznie i postaram się odpowiedzieć na pytania i wszystkie niejasności wytłumaczyć na ile będę mógł. Edit Doczytałem, że mogło to być spowodowane regulacją wsi zwaną także "urządzaniem". Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
 4. eRepublik

  Wszystkim strategom politycznym wojskowym i ekonomicznym polecam eRepublik . Ta gra jest symulacją świata rzeczywistego, każdy może więc próbować swoich sił w dowolnej dziedzinie życia społecznego. Polecam
 5. Słyszałem że badania archeologiczne potwierdzają możliwość wystąpienia buntu- w okresie kiedy mogli żyć Popiel i Piast grody w okolicach Gopła uległy spaleniu, bądź porzuceniu, choć zdawało się że to one były ośrodkiem jednoczącym plemiona centralnej polski. W tym samym okresie znaczenia nabierają grody wielkopolskie (np Gniezno, Poznań). Uważam że mogłoby to częściowo potwierdzać legendę o Popielu, Piaście i mysiej wieży.
 6. Na motyw państwa w rejonie dzisiejszej Małopolski ciekawy pomysł miał autor poniższej stronki http://chrobacja.svasti.org/
 7. I front białoruski

  Dzięki wszystkim za porady- postaram się poszukać teraz czegoś po bibliotekach;) a o efektach napiszę.
 8. I front białoruski

  Poszukuje informacji na temat wyzwolenia Kujaw wschodnich spod okupacji hitlerowskiej. Wiem że dokonał tego I front białoruski w dniach 19 I (np Chodecz), 20 I (Włocławek), 21 I (Izbica Kujawska). Zastanawia mnie jednak jakie jednostki brały udział w tzw. "wyzwoleniu" i gdzie odbyły się jakieś potyczki, bo z tego co wiem to większych bitew tu nie było, ale jest jakaś zbiorowa mogiła w Kowalu z takim opisem: Pomnik na mogile zbiorowej zbudowany z betonu, na wierzchołku gwiazda pięcioramienna, poniżej tablica marmurowa z wyrytym napisem w języku rosyjskim i polskim tej samem treści: ,Bohaterom Czerwonej Armii i Polskiego wojska za oswobodzenie Polskiego narodu 1945 r.” W czasie walk z wojskami hitlerowskimi w 1945 r. zginęło 31 żołnierzy radzieckich w okolicach Kowala, Śmiłowic, Chocenia, Dębic, Łagiewnik, Szatek, Chodcza, Zalesia, Przedcza, Gól, Lubienia, Skrzynek, Smólska, Pinczaty i Pyszkowa skąd po wyzwoleniu zostali ekshumowani na cmentarz w Kowalu. Jeśli ktoś mógłby poradzić mi jakieś opracowania, autorów czy jakiekolwiek informacje i poszlaki to będę bardzo wdzięczny.
 9. Tereny Polski i Litwy

  Musisz dorzucić jeszcze do Polski: Kujawy, Ziemie Chełmińską i Spisz; a do Litwy: Ukrainę, Białoruś i Wołyń. To są jedynie ważniejsze tereny bo one rozbijały się jeszcze na mniejsze, ale najlepiej to po prostu otworzyć atlas i poczytać
 10. jeszcze raz wielkie dzięki jestem pełen uznania dla twojej wiedzy, dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości, jeśli znów natrafię na jakiś problem z tego okresu to na pewno się zgłosze
 11. juzef podziwiam cię skąd ty to wszystko wiesz? jestem pełen uznania, masz jakąś hipotezę czemu książę akurat tę wieś wybrał, i jak podpisywanie tej ugody mogło wyglądać? (Pyszkowo to nie duża wieś bez kościoła i grodu też chyba nigdy nie było). Mógłbyś poradzić mi gdzie wyszukiwać takie informacje?
 12. nooo dzięki wielkie, rzuciłeś więcej światła na sprawe jeszcze raz dziękówa:)
 13. Najazd tatarski 1241

  A mógłby mi ktoś powiedzieć coś na temat działań tatarów na Kujawach? Wiem że jeden odział (ok 10 tys.) ruszył w tamtym kierunku pod wodzą Bajdura a 1 kwietnia byli już w Krakowie jednak jaki był szlak ich działań i czy stoczyli tam jakieś bitwy?
 14. tekst znalazłem ale chyba nie cały:/ mógłby mi ktoś przetłumaczyć? http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent...73&dirids=1 strona w przeglądarce 461
 15. Dowiedziałem się że układ ten został podpisany w mojej wsi (Pyszkowo- mała miejscowość) i że dokument ten znajduje się obecnie w GStAPK w Berlinie-Dahlem. Chciałbym się poradzić kogoś jak mogę poznać treść dokumentu i czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak mogło takie podpisywanie wyglądać (wieś jest nieduża, kiedyś pewnie było podobnie i nie ma żadnego grodziska w okolicy). Liczę na pomoc.
×