Skocz do zawartości

Karo

Użytkownicy
  • Zawartość

    65
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez Karo


  1. „Epos o Gilgameszu”. Czyżby pierwsze dzieło literackie?

    Ja słyszałam, ze pierwsze. Ponadto wprowadzili sześćdziesiętny pomiar czasu - 24 godz, 60 min. i 60 sek , umieli rozwiązywać równania kwadratowe , a co najciekawsze podobno potrafili wytwarzać prąd, czego dowodzą odnalezione w Mezopotamii naczynia, wypełnione prętami z kwasem. To chyba także oni stworzyli pierwsze odważniki.


  2. Ja spotkałam się kiedyś na biologii z teoria, według której jednym z powodów wyginięcia neandertalczyków było to, iż ich budowa anatomiczna, zwłaszcza o wiele węższa niż u współczesnego człowieka miednica utrudniała porody , co powodowało dużą śmiertelność wśród nowo narodzonych osobników, co z kolei w połączeniu z innymi czynnikami sprawiło, że po prostu drastycznie spadał ich przyrost naturalny. Jednak na ile to może być prawdziwa teoria, nie jestem pewna...


  3. Owszem, miał przewagę liczebną, ale umiejętności jego przeciwnika były zbyt wysokie by mógł sobie z nim poradzić.

    Ja sądzę, że mimo wszystko mógł zrobić więcej, aby zatrzymać Aleksandra. Gdyby zdecydował się np. na przeniesienie wojny do Macedonii i Grecji możliwe, że podbój Aleksandra potoczyłby się inaczej.


  4. Inna sprawa, to na ile ci ludzie chcieli dzielić się swoimi prawdziwymi uczuciami z otoczeniem...

    No właśnie, takie przeżycia jak wojna sprawiają, że człowiek zamyka sie w sobie, a co najgorsze traci zaufanie do ludzi, które ciężko jest potem odbudować. Nawet jeśli niektórym udało się wrócić do normalnego życia to takich wspomnień nie da się wymazać z pamięci i mogą one później powracać w różnych momentach. Poza tym wielu ludziom , którzy tamte dni przeżyli nigdy nie udało się wyzbyć nienawiści, a nienawiść często uniemożliwia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.


  5. "Kości zostały rzucone" czyli "Alea iacta est", wypowiedziane przez Cezara po przekroczeniu Rubikonu , co oznacza oczywiście, że zapadła ostateczna decyzja.

    "Drakońskie prawa" , czyli bezwzględne , surowe i okrutne. Od ateńskiego prawa , spisanego przez Drakona w 621 r.

    "Mowa lakoniczna", czyli zwięzła, uboga i treściwa, tak uczono w starożytnej Sparcie, aby młodzi skupiali sie na kształceniu fizycznym, a nie na "bajaniu".

    "Benedyktyńska praca" czyli żmudna, długa i powolna, od mnichów, którzy zajmowali sie przepisywaniem ksiąg.

    "Miecz Damoklesa", czyli kara, wyrok, coś, czego nie da się uniknąć. Wywodzi się z tego, ze pochlebiający Dionizjosowi Damokles , zamieniając się nim rolami dostrzegł, że tan kazał powiesić nad jego głową miecz, symbolizujący niebezpieczeństwa jakie czyhają na władcę. Wystraszony Damokles przestał natychmiast zazdrościć tyranowi .

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.