Skocz do zawartości

sebas

Użytkownicy
  • Zawartość

    133
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez sebas

  1. Książka, którą właśnie czytam to...

    Właśnie zaczałem: Peter Green "Aleksander Wielki" - początek bardzo pozytywny;)
  2. Niestety w naszym społeczeństwie tworzy się mniemanie, że historie można traktować tylko jako hobby. Fakt historia może być świetnym hobby, ale jakieś podstawy to moim zdaniem powinnien znać każdy obywatel. Nie można wymagać od ludzi, żeby wiedzieli ile np. żon miał dany władca, ale najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju myślę, że są obowiązkiem. Pytanie tylko dlaczego tak jest? Hm czyżby historia była za mało "promowana"? Myślę, że ważne jest aby angażować ludzi w akcje związane z obchodzeniem rocznic historycznych. Przy okazji rocznicy zawsze można coś przypomnieć Martwi trochę opisywane zjawisko, ale chyba odnośnie świadomości historycznej to Polacy nie są w porównaniu do innych narodowości tak w tyle...
  3. Stanisław August Poniatowski

    Otóż to. Przy tak słabej pozycji króla to i tak wielka chwała mu za to, że nie zajął się tylko własnym bogactwem... Każdego władcę należy ocenić biorąc pod uwagę czasy w jakich żył... No coż np takie postępowanie jak Stanisława w XVI wieku byłoby ogromną hańbą, ale pod koniec XVIII było poprostu koniecznością...
  4. Stanisław August Poniatowski

    Ja uważam, że nie należy go całkiem zle oceniac.W jego czasach król w Polsce już NIC nie znaczył. Zauważmy, że starał się przeprowadzić jakieś reformy, które mogły wpłynąc pozytywnie na kraj. A odnośnie śmierci to na polu bitwy wojskowy powinnien ginąć, a samobójstwo to oznaka słabości. Ostatecznie jak słusznie zauważył Tofik żywy Stanisław mógł się jeszcze do czegoś przydać Myślę, że większe pole do popisu miałby król gdyby żył w innych czasach;)
  5. Tymbardziej, że praktycznie rzecz biorąc była okazja, żeby wzbogacić się tanim kosztem. Sympatie związane ze zwycięstwem pod Wiedniem o ile w ogóle istniały dawno już poszły w zapomnienie. Należy moim zdaniem także zwrócić uwagę na Prusy, które już zaczynały stawać się liczącym państwem. Więc Austria nie chciała pozostawać w tyle;)
  6. Niegdyś kulturalna stolica Niemiec, obecnie Polska.

    Czy to jest Wrocław? I pomnik bodajże Wilhelma I?
  7. Wybory do PE

    Ja właśnie chyba bliżej jestem własnie Centrolewicy. Fakt, Pan Onyszkiewicz jest naprawdę politykiem europejskiego formatu przynajmniej jak dla mnie. Mam nadzieję, że w PE reprezentować Polskę będą godni i dobrzy politycy. Niezależnie od partii bo niewątpliwie każde ugrupowanie może wnieść coś do PE. Pozdrawiam.
  8. Wybory do PE

    Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy a potem: Koalicyjny Komitet Wyborczy Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica (PD+SDPL+Zieloni2004) I ja właśnie na jedną z tych partii będę głosował Tylko jeszcze musze dokładnie przemyśleć którą
  9. Czy dawniej gry były lepsze?

    Oj czasu to były jak był jeszcze Pegasus - Mario Bross to była gierka hehe:D. I te czołgi takie fajne były:) Hm i contra oj wspomnienia hehe
  10. W związku z postępująca integracją europejską i ogólnoświatowa coraz bardziej zacierają się granice między państwowe itp. Myśląc o patriotyzmie i o jego przedstawiciela od razu kojarzą nam się wybitne postaci historyczne, które traciły życie dla dobra ojczyzny. Teraz przynajmniej na obecną chwilę wojnny Polska nie prowadzi. Więc jak według Was teraz należy żyć i co robić, żeby można o sobie mówić jako o Patriocie. Czy warto kierować się w życiu patriotyzmem? Jak według Was wygląda współczesny patriota? Moim zdaniem wybory są dobrym przykładem na sprawdzenie patriotyzmu. Bo czy prawdziwy Patriota nie powinnien działać dla dobra państwa? Zapraszam do dyskusji;) Pozdrawiam.
  11. Współczesny patriotyzm?

    Własnie zgodzę się z przedmówcą, że często niektórzy mylą patriotyzm z nacjonalizmem. Fakt obecnie patriota nie jest taki jak chociażby w XVII wieku (czy w innych wiekach), ale można na różne sposoby udawadniać swą miłość do kraju. Patriotyzm mozemy okazac bd poza krajem i mając odwagę nie bać się okazywać naszą narodowość, a także pokazująć w innym państwie, że Polacy to nie tylko złodzieje i alkoholicy;)
  12. Współczesny patriotyzm?

    Napewno masz rację. Tym bardziej, że w Polsce widać, że zainteresowanie polityką w dalszym ciągu jest niskie, a co za tym idzie podobnie i frekwencja na wyborach. Wielu ludzi nie ma kandydatów na których może oddać głos i z którymi się utożsamia politycznie hm. Zatem jak dziś można być patriotą? Czy można w ogóle? Słyszałem kiedyś opinie z którą według mnie ciężko się zgodzić, że dziś prawdziwych patriotów już nie ma. Co o tym sądzisz ?
  13. Współczesny patriotyzm?

    Owszem, ale obowiązkiem wynikającym z uczuć patriotycznych jest dbanie o dobro państwa. Czy zatem wybór odpowiednich ludzi, którzy będą kreować politykę państwa nie jest dbaniem o dobro. Prawo wyborcze jest przywilejem. Jednak chciałem stworzyć pytanie czy dla patrioty udział w wyborach nie powinnien być obowiązkiem moralnym? Rozumiem o co Tobie chodzi, ale mi chodziło o coś innego;) ale faktycznie wyszło to tak, że można innaczej to zagadnienie odebrać. Już poprawiam.
  14. Jaka była największa dynastia nowożytnej Europy?

    Owszem można się zgodzić z tym co napisałeś, ale pojawia się pewne pytanie. Tak duża i potężna siła militarna ponosi klęski w wojnie siedmioletniej, a następnie kilkanaście lat później państwo zostaję podbitę przez Napoleona. Właśnie czytam książkę "Prusy. Kraj nieograniczonych możliwości." Bernta Engelmanna - fakt historyk zdecydowanie neguje Hohenzollernów, których wręcz nie trawi, ale może coś w tym jest... Mówi on, że dynastia traktowała państwo jako swój interes rodowy. A odnośnie najlepszej dynastii to pod względem potęgi państwa owszem Habsburgowie - przede wszystkim za mariaże hehe;) Wysoko napewno dałbym jeszcze Romanowów i Jagiellonów.
  15. Drodzy użytkownicy zapraszam Was serdecznie do dyskusji na temat Ruchu Egzekucyjnego, który działał za panowania dwóch ostatnich Jagiellonów. Jak oceniacie jego postulaty? Na początek chciałbym zwrócić uwagę na propozycje stworzenia kościoła narodowego na wzór Anglii. Co myślicie o takim stosunku Państwo - Kościół w naszym kraju? Moim zdaniem była to ciekawa reforma jednak nie dokońca sprawdziła by się na nasze warunki. Powód - władcy, którzy byli gorliwymi katolikami mogliby wykorzystać swą władzę nad kościołem do prześladowania innowierców. A przecież walki religijne i reformacja doprowadziła do wielu wojen w XVI i XVII wieku.
  16. Zygmunt August nawiązał współpracę w okresie konfliktu na terenie Inflant i było to o ile dobrze pamiętam podyktowane sprawami związanymi z podatkami. Mogę się zgodzić, że 10 lat za późno. Jeśli król poparłby ruch 10 lat wcześniej podejrzewam, że do unii Polsko- litewskiej doszło by też szybciej, ale to już tylko "gdybanie". Pozdrawiam.
  17. Czy dawniej gry były lepsze?

    Ja właśnie męczę się z kampaniami AB Bardzo pozytywna gra. A odnośnie pytania w temacie. Hm może nie tyle lepsze, ale kiedyś mniej było gier i były mniej dostępne troche. I jakiś taki urok miały. Teraz niestety powstaje dużo gier, które skupiają się tylko na efektach, że tak powiem graficznych. Grałem swego czasu dużo w gry w stylu managerów piłkarskich.I też muszę przyznać, że najnowsze gry z tej serii już tak nie wciągają.
  18. Twoja orientacja polityczna

    Wolność gospodarcza: 47 więcej od 75.3% uczestników testu Tradycjonalizm:-1 więcej od 32.6% uczestników testu Wolności obywatelskie:31 więcej od 68% uczestników testu Najbliższa Ci ideologia to: Liberalizm Hm chyba się zgadza Bardzo ciekawy test. Liberalizm jest teraz według mnie najsłuszniejszy. Ważne jest, żebyśmy umieli szanować inne ideologie. Pozdrawiam
  19. Prezentacje maturalne

    Ja już na szczęście po U nas w sumie czasu tak ściśle nie mierzyli. Znaczy podejrzewam, że kontrolowali napewno to, ale nie mówili uczniom, że proszę kończyć czy cos. Ogólnie to przyznam, że bez sensowne te prezentacje trochę. Coż mogę poradzić innym hm - najważniejsze są pytania jeśli będziesz wiedzieć co odpowiedzieć to sobie poradzicie. Życzę powodzenia wszystkim.
  20. Olimpiada Historyczna - ogólnie

    Pewnie, że warto;) Ja na początku liceum to mogę szczerze powiedzieć, że o historii pojęcia nie miałem. Ale jakoś tak nauczyciel historii mnie zaraził i samo już poszło. Przede wszystkim dużo czytać według mnie. Literaturę fachową - Wójcik, Gierowski Pajewski itp. Nie musisz sie starać wszystko zapamiętać tylko wyłapać sens i zrozumieć. Wybierz sobie swoją epokę, ktorą chcesz na olimpiadę i wtedy na forum napewno polecimy Ci jakieś książki;) Twoja epoka jest najważniejsza! Ale rób też całość materiału na poziomie rozszerzonym z podręczników bo po swoich doświadczeniach wiem, że to może bardzo zaważyć pozdrawiam.
  21. Matura z historii - giełda pytań

    Mi coś koło tej Rosji chodzi po głowie... W sumie to bardzo dobry i ciekawy byłby taki temat np. Stosunki polsko - rosyjskie w XVI - XVII wieku, a drugi stosunki po II WŚ.
  22. Książka, którą właśnie czytam to...

    Andrzej Garlicki "Drugiej Rzeczypospolitej Początki".
  23. Mao Tse- tung

    On się w ogóle nie był bo stwiedził, że to jest niepotrzebne... A mycie zębów to już zapomnij ;D Miał wiele problemów zdrowotnych z tego powodu, które musieli rozwiązywać jego lekarze...
  24. Czy masz szlacheckie nazwisko?

    Do mojego nazwiska przypisany jest herb Ostoja
  25. Polski film historyczny

    Taka swego rodzaju odpowiedź na film "1612" Myślę, że ciekawy pomysł, który pokazałby, że Polska była jednym z najbardziej liczących się państw Europy. Trylogia od nowa hmm. Cieżko powiedzieć bo raczej nowe wersje starych filmów nie udają się w Polsce, ale kto wie kto wie... Warto moim zdaniem nakręcić jakiś film o walkach polaków na frontach drugiej wojny i w ogóle o II WŚ z polskiego punktu widzenia. Ciekawe czy na zachodzie ludzie maja świadomość jak wielu Polaków walczyło za np. Anglię. Czekam cały czas na film o zwycięstwie Sobieskiego pod Wiedniem - myślę, że też mogłoby być nielada wydarzenie;) Upadek komunizmu i wpływ Polski na to wydarzenie? Fakt wydarzenie świeże i może jeszcze ciężkie do dokładnej oceny, ale spójrzmy ile filmów powstało w USA na temat wojny w Wietnamie np? Więc kto wie:)
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.