Jump to content

marakuja

Użytkownicy
 • Content count

  9
 • Joined

 • Last visited

About marakuja

 • Rank
  Ranga: Uczeń
 1. Darmowa edukacja na świecie

  Tak jest nazywana, powszechny dostęp do edukacji jest teoretycznie darmowy. Nawet jeśli nie płacisz podatków to i tak masz konstytucyjne prawo do nauki. I o to mi właśnie chodzi, kiedy po raz pierwszy takie coś wprowadzono i czy był to ZSRR.
 2. Witam, mam pytanie odnośnie edukacji - ale darmowej. Jak się rozwijała? Ze zdobytych informacji wiem, że już w średniowieczu finansowano wyższe uczelnie z podatków i danin. Lecz jak to się miało do zwykłych szkół? Czy pierwszą darmową edukację tak jak i darmową opiekę zdrowotną wprowadzili komuniści? Liczę na odpowiedź i jakieś źródła. Pozdrawiam (można przenieść temat do odpowiedniego działu, bo nie wiedziałem gdzie go umieścić)
 3. Wojny grecko - perskie

  Około 300 okrętów greckich i 500 perskich. Jak powiedziałem wyżej, (mogę się mylić) w porównaniu z Salaminą tak. 492r. p.n.e. - wyprawa za czasów Dariusza I, dowodzona przez Mardoniusza (zięcia Dariusza). Po przekroczeniu Hellespontu 20.000 ludzi i 200 okrętów zostało zniszczonych przez sztorm (wg. historyka Herodota). Dzięki niemu tereny Tracji i Macedonii znalazły się pod panowaniem perskim, musiał wrócić do kraju z powodu braku jednostek. Pozdrawiam, Miłosz.
 4. Wojny grecko - perskie

  Mała potyczka? :roll: Mogę się mylić, ale w porównaniu z Salaminą tak. Pozdrawiam, Miłosz.
 5. Wojny grecko - perskie

  Bunt w 500 roku p.n.e. ogarnął całą hellenistyczną Azję mniejszą. Jońskie miasta azjatyckie wezwały pomoc do kontynentalnych polis by te im pomogły, jedynie Ateny i Eretria wysłały łącznie 25 okrętów. Do 494 roku p.n.e. bunt został rozgromiony (zdobycie miasta Milet). W 492 roku p.n.e. wysłano wojska perskie, dotarły one jedynie do Macedonii którą przejęły. Nowa kompania w 490 p.n.e., zdobycie Eretrii i walka pod Maratonem. Walka odbyła się w dolinie mającej 1,5km szerokości, więc jazda perska na nic się nie zdała. Militiades (dowódca grecki), rozłożył armię grecką na trzy części, jedna znajdowała się w centrum. Dwie kolejne na bokach, te dwie ilością pokonywały środek (chodzi mi o rozłożenie ilościowe). Kiedy piechota perska zaatakowała, oczywiście wiadomo co się stało. Wtedy Militiades wysłał armię ateńską na resztę wojska perskiego, straty persów to około 6000 ludzi a greków około 200. W tym roku, reszta armii perskiej wycofała się do ojczystego kraju. Następnie przejęcie tronu przez Kserksesa w Persji i umacnianie pozycji. W 480 roku p.n.e. kolejna wyprawa i bitwa pod Termopilami. Leonidas - spartański władca - i 300 hoplitów, wraz ze wsparciem sprzymierzeńców. Było ich łącznie około 7000. Wiadomo, walka w wąwozie, która trwała trzy dni. Jeden z żołnierzy zdradził swoich i persowie otoczyli armię 'sprzymierzonych', Leonidas kazał wycofać sprzymierzeńców, a sam z 300 wojownikami zginął. Po tej bitwie, Grecja kontynentalna stała otworem dla plagi perskiej. W tym samym roku na morzu wydarzyła się mała potyczka, mianowicie przy przylądku Artemizjon; przegrana greków, wysłanie wojsk pod Salamine. Salamina (dowódcą był Temitokles) - kolejna przegrana persów. Statków perskich było dwa razy więcej, niż greckich, sam Kserkses, który był pewny swojej wygranej, kazał ustawić tron na Attyce by móc widzieć klęskę greków. Grecy mieli zaawansowaną sztukę marynarki to znaczy: -masywny dziób okuty blachą miedzianą, który wbijał się bez trudów w statki nieprzyjaciela -niewielki rozmiary, zwrotność, szybkość -niskie zanurzenie, możliwość wpływania na mieliznę (kiedy statki persów ścigał okręty greckie, blokowały się właśnie na tej mieliźnie - pogrom) Kserkses po przegranej uciekł z Grecji kontynentalnej. Ostatnią bitwą w Grecji była bitwa pod Platejami, której dowodził Pauzaniusz. Tutaj nie znam przebiegu tej bitwy, ale mogę rzec, iż po niej wojska perskie wycofały się z Grecji. Powstał Związek morski, na czele z Atenami. Wojna trwała jeszcze 30 lat do 449 p.n.e., następnie podpisano rozejm. Napisałem co wiedziałem, działania wojskowe nie po wojnie pod maratonem, lecz od powstań :-). Pozdrawiam, Miłosz.
 6. Osiągnięcia Sumerów

  ...dodatkowo podzielili rok na miesiące, liczył on 354 dni. Można to chyba dodać jako osiągnięcie :-). Pozdrawiam, Miłosz.
 7. Najlepszy władca państwa z Mezopotamii?

  Wg. mnie Tiglatpilezar III. Po pierwsze, reforma wojska, stworzenie zawodowej armii. Po drugie, użycie podpitych ludów jako niewolników. Oczywiście do reform dochodzą podboje. Pozdrawiam, Miłosz.
 8. 16 października 1926

  Witam, dzisiaj jadąc w autobusie 'podsłuchałem' rozmowę dwóch starszych osób którzy rozmawiali o nacji żydowskiej. Mianowicie zaciekawiła mnie data 16 października 1926; dziadek mówił, że w tym roku żydzi spalili jedno z miast w Białymstoku. Na sieci nic nie znalazłem, jakby ktoś mi mógł przybliżyć i datę i wydarzenia z tamtego dnia byłbym wdzięczny. Pozdrawiam, Miłosz.
 9. Set - mój ulubiony, egipski i nie tylko bóg wszystkiego co złe. Dlaczego? Zawsze lubię czarne charaktery /Miłosz
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.