Jump to content

Mateusz 007

Użytkownicy
 • Content count

  20
 • Joined

 • Last visited

About Mateusz 007

 • Rank
  Ranga: Licealista

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Kielce
 • Zainteresowania
  historia i inne
 1. Mam pytanie: czy na uniwersytetach studiować mogli jedynie bogaci ludzie i wybitnie uzdolnieni, czy nauczanie "wyższe" dostępne było dla każdego chętnego? Czy przeciętny chłop mógł kształcić się na Akademii Krakowskiej?
 2. Marcin Luter

  Ja myślę, że tak jako reformator dążył do zniszczenia kościoła katolickiego. To by zignorować kult Matki Bożej i uwolnić się od dominacji głowy kościoła nie było dobra decyzją. W taki sposób powstał rozłam kościoła. w XVI wieku duża część katolików przeszła na luteranizm i kalwinizm. To dla ludzi było wygodne. Nie musieli płacić za odpust. Biblię zaczęto interpretować na własny sposób co według mnie nie było słuszne.
 3. Witajcie! Dużo się mówi o Marszałku Piłsudskim, o tym jakim wspaniałym był strategiem, politykiem itp.Ale zastanawiam się nad tym czy Dmowskiemu nie należy się większy szacunek? Koncepcją Piłsudskiego była Federacja, która zakładała wręcz bardzo dobre stosunki z mniejszościami narodowymi, lecz z dominacja Polaków. Koncepcja Romana Dmowskiego głosiła utworzenie Państwa Narodowego, które miało składać się wyłącznie z Polaków a mniejszości miały się zasymilować z Polakami. Uprzedzam. Koncepcja ta NIE była antysemicka! A Wy co sadzicie o tym? Do czyjej osoby byłoby Twoje poparcie : Dmowski czy Piłsudski? Zapraszam do dyskusji
 4. Różnica pomiędzy faszyzmem a narodowym socjalizmem

  // FSO - temat już istnial, zostal polączony, z racji bardzo konkretnej odpowiedzi Grogora. pozdr Pierwaszy powstał Faszyzm a nastepnie Nazizm. Wiem że nazizm był oparty na faszyźmie Mussoliniego. Oba ustroje sa bardzo spokrewnione, ale Jakie są różnice między tyli pojęciami?
 5. Wojna hiszpańska 1936-1939

  Ja osobiście podziwiam postać gen. Franco. Ostatnio kolega na lekcji porównał go do jakże znanych postaci: Hitlera, Mussoliniego,Stalina. Nie zgadzam sie z tym! Generał ocalił swój kraj przed totalnym zniszczeniem komunistycznym. Dziś większa cześć społeczeństwa uważa, żę był faszysta -To całkowita BZDURA. A wy co o tym sądzicie?
 6. Odkrycia i wynalazki Greków.

  Grecy zastosowali pierwsi jak mi sie wydaje sąd skrupkwu zwany ostracyzmem no i pięciobój na olimpidzie -taki wynalazek sportowy :razz:
 7. Ja myślę, że Mongołowie mieli szanse na pobój Europy. Ich ekspansja była bardzo szybka, Europejczycy nie mieli by w tym "szans", tak samo ich zapał do walki był olbrzymi w stosunku do europejskich rycerzy, lecz czy ich jakość oręża dorównywała europejskiemu? Chyba nie. Sądzą, że szansa podboju kontynentu europejskiego istniała( ilość mongołów była znacząca)
 8. Ale czy nikt nie reagował na jej czyny? Coś takiego nie mogło ujść na sucho
 9. Witajcie, czytałem w książce , że Rewolucja Francuska została uratowana przez Drugi Rozbiór Polski ! kiedy Rosjanie wyruszyli by stłumic Rewolucje we Francji zatrzymani zostali przez Polaków, obawiających sie wtargnięcia Rosjan do kraju. Czy informacje zawarte prze zemnie możliwe są do zaakceptowania? I czy możliwość tak instnieje? Co o tym Sądzicie? Zapraszam do dyskusji [/b]
 10. Elżbieta Batory zapistała sie w kartach historii jako kobieta niespełna rozumu. Jej czyny dla wielu historyków jak i dla Mnie są niezrozumiałe, a mianowicie mordowanie dziewic i tapianie sie w wannie pełniej ich krwi. Miało to dla Elżbiety bardzo duze znaczenie - wiezyła w to że krew niewiinych dziewcząt uleczy ja ze zmarszczek i chorób(no ale na głowę niestety nie podziałało ) Czy nikt nie mógł temu zapobiec , czy jej czyny były DOBRE? Co Wy o tym sądzicie?
 11. Bitwa pod Salaminą

  Witajcie! Czy bitwa rozegrana u wybrzeży Salaminy nie była decydującą bitwa morska pomiędzy Grecja a Persami? Wydarzenie zakończyło sie zwycięstwem Greków, ale co by sie stało gdyby to Persowie zwyciężyli? Czy wtedy Grecja mogła by zniknąć z map świata? Czy trójrzędowce greckie uratowały ojczyznę? Co Wy o tym sadzicie?
 12. Ja bym chciał być w starożytnej Sparcie, a gdyby sie tam dostał to zostać spartiatem i walczyc pod Termopilami jako jeden z trzystu najlepszych wojowników, lub walczyć i zostac jednym z dowódców w Macedoni za czasów podbojów Aleksandra
 13. Myślę, że politykę Filipa II mżna porównać do polityki Aleksandra który stwożył silne państwo, bez jego ojca nieudało by sie tego dokonac. Filip również przyczynił się do budowy Macedoni, ale to Aleksanedrowi przypadł tytuł "Boski".
 14. Odoaker

  Myślę ze raczej przyczynił sie do jego wzmacniania choc napotykał przeszkody od strony Ostrogotów i Teoderyka Wielkiego, którzy przyczynili sie do jego klęski, no i został podstepnie zamordowany
 15. Francja dlaczego tak szybko?

  Według mnie klęska francuzów spowodowały: -Francuzi byli przekonani że Linia Maginota uchroni ich przed ofensywa Niemiecka -Brak pomocy dla Polski(można było wtedy przycisnąć Niemców żeby ich siła osłabła) -Bezczynność, spędzanie czasu na zabawach(piłka nożna, czytanie książek itp.) -Niezdawanie sobie sprawy z szybkości Niemców -Klęska Francuzów pod Sedanem
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.