Jump to content

dzionga

Przyjaciel
 • Content count

  1,946
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dzionga

 1. Ulubione cytaty z książek

  Ja mam kilka i oczywiście znam na pamięć : "Nie powiem nie płaczcie, bo nie wszystkie łzy są złe." Gandalf w "Powrocie Króla" "Głupstwem jest życie, którego początku nie pamiętamy, a końca nie znamy." Rzecki w "Lalce" "(...)jedynie samotność jest w życiu człowieka stanem graniczącym z absolutnym spokojem wewnętrznym, z odzyskaniem indywidualności." Gustaw Herling- Grudziński "Inny świat" "Kiedyś, po latach, zarzucą nam, żeśmy walczyli nie wiedząc o co walczymy, bo walczyliśmy o Polskę, a nie wiedzieliśmy, jaka ta Polska ma być." Stanisław Broniewski ( Stefan Orsza) w "Całym życiem". Zapomniałabym o "Wiedźminie"! "Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza- jednym z nich jesteś Ty." "Młyn przeznaczenia działa, żarna losu mielą, to co przeznaczone musi się stać."
 2. Z czego zdajecie maturę?

  Tak jak w temacie. Pochwalcie się lub pożalcie na co się porywacie
 3. Istnieje jeszcze? Jeśli tak, to czy ma tylko funkcje reprezentacyjne czy jeszcze jakieś "bojowe"?
 4. Jej celem była likwidacja handlu prywatnego pod pretekstem walki z drożyzną. Bitwa o handel rozpoczęła się w 1947 r., a już w 1949 r. w rękach państwa znajdowało się 90% handlu hurtowego i 56% detalicznego. Jakie to miało znaczenie dla społeczeństwa i wpływ na ich życie?
 5. Powstanie Nika

  Nie wiem czy to dobry poddział, ale najwyżej Narya przeniesie Powstanie to wybuchło w 532 r., a nazwa pochodzi od okrzyku "Zwyciężaj!". Rozpoczęło się od zamieszek spowodowanych przez kibiców (jakie to współczesne ). Związane były z tym ugrupowania Zielonych i Niebieskich, nazwy pochodziły od określonych drużyn, z którymi sympatyzowano. Część senatorów chciała wykorzystać zamieszki i obalić Justyniana. Nie udało się. Jaki był przebieg powstania, skutki, jakie były szanse powstańców na zwycięstwo?
 6. Reinhard Heydrich

  Jak wyżej- czyli jaka była droga do władzy Heydricha. Od czego zaczynał karierę w NSDAP, czemu zawdzięczał sukces i dlaczego tak nienawidził narodu żydowskiego, tym bardziej, że sam miał korzenie żydowskie...?
 7. Jak przebiegały represje Hitlera odnośnie Żydów, jaka była propaganda hitlerowców przeciwko nim? Może znacie jakieś afery, w których główną rolę odgrywali Żydzi?
 8. Wojna Rosji z Gruzją

  http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=522777 A co Wy o tym myślicie?
 9. Dlaczego Wschód przetrwał?

  Cesarstwo zachodniorzymskie upadło już w 476 r. nękane najazdami różnych plemion. Co sprawiło, że Cesarstwo Wschodniorzymskie przetrwało jeszcze prawie tysiąc lat, przeżywając w tym czasie okres swj największej świetności? Dlaczego to właśnie Zachód podzielonego Imperium załamał się? Zapraszam do dyskusji Przenoszę do działu "V-XI wiek". // Nar
 10. Nie zauważyłam nigdzie tematu o nim, a uważam, że trzeba o nim wspomnieć, bo to jedyne udane polskie powstanie. Wybuchło 27 grudnia 1919 r. po przyjeździe (26grudnia) Igancego Paderewskiego do Poznania i zatrzymania się w Bazarze. Polacy powitali go bardzo entuzjastycznie wywieszając wszędzie flagi. Następnego dnia Niemcy pozrywali polskie flagi i ostrzelali hotel Bazar. To spowodowało spontaniczny wybuch powstania. Pokój został zawarty 16lutego 1920 r. w Trewirze. Co sądzicie o tym powstaniu, jego najważniejszych bitwach i skutkach jakie przyniosło dla Polski? Co wiecie o potajemnej pomocy obu rządów (polskiego i niemieckiego) dla walczących? Zapraszam do dyskusji.
 11. Kościół w historii świata odegrał niesamowitą rolę. Jak więc wyglądałby świat gdyby nie było Jezusa?
 12. Obecnie przeżywam okres fascynacji kawalerią II RP, ale chciałabym żeby to się też zaczęło przekładać na wiedzę, dlatego zapraszam do dyskusji na ten temat;) Jak się rozwijała, gdzie walczyła, etc. Na zachętę:
 13. ... i jej wpływ na dalsze rządy Hitlera. Czy to rozprawienie się z wrogami politycznymi miało jakiś wpływ na dalsze losy III Rzeszy? Jak ta noc przebiegła i jakie skutki niosła za sobą? Czy była jakaś reakcja opinii międzynarodowej?
 14. Perełki uczniowskie...

  ... czyli najgłupsze teksty uczniów. Śmiejemy się już z nauczycieli, więc może z naszych kolegów też powinniśmy Z mojej szkoły (już do legendy przeszło)- na sprawdzianie z historii ktoś mądry inaczej napisał, że bitwą pod Grunwaldem dowodził Piłsudski. Z mojej klasy- Jak się nazywała kolonia grecka w miejscu Konstantynopola? (do dziewczyny stojącej przed tablica), ona: yyyy, mój nauczyciel: Pekin, a ona: aha
 15. Czym się przejawiała? Jakie nazwiska są z nią związane? Jakie osiągnęła rezultaty?
 16. W propagandzie specjalizowali się głównie Sowieci :wink: Ale Niemcy też mieli swoje sposoby. Jaką formę przybierała propaganda niemiecka i jak nasz podziemie z nią walczyło?
 17. Uwielbiam słuchać tych starych piosenek. Uważam, że już w Polsce nigdy nie będzie artystów takiego formatu jak Hanka Ordonówna czy Mieczysław Fogg. Jednym z niewielu ich godnych następców uważam Kaczmarskiego, który swoimi utworami również prezentował niesamowicie wysoki poziom. Na zachętę dzielenia się swoimi wrażeniami kilka utworów http://billie-jean.wrzuta.pl/audio/219lRJUjKW/ http://billie-jean.wrzuta.pl/audio/iYhF6tGmif/ http://billie-jean.wrzuta.pl/audio/tvCMCWv5La/ A teraz moje ulubione Fogga: http://www.wrzuta.pl/audio/t7pwhHBaqo/ http://www.wrzuta.pl/audio/cZI63G1rPL/ http://www.wrzuta.pl/audio/3WmvJapbXR/ Może znacie jeszcze jakieś niezwykłe utwory z okresu II RP?
 18. NSDAP

  Początkowo Niemiecka Partia Robotnicza (DAP). Po przyłączeniu się do niej Hitlera zaszło tam wiele zmian. Jak jego osoba wpłynęła na tą partię, jakie były zmiany, może jakieś rozłamy?
 19. Jak wyglądał ten problem w poszczególnych krainach, jak "ewoluowało" niewolnictwo? Gdzie było ich najwięcej, a gdzie najmniej? Zapraszam do dyskusji.
 20. Z tego co pamietam pierwszy obóz hitlerowski powstał w Dachau. Gdzie jeszcze były takie obozy, kogo w nich przetrzymywano, jaka była skala tego zjawiska, ilu więźniów i ile obozów było do 1 września 1939 r.? Czemu służyły takie obozy?
 21. Była? Jeśli tak to w czym się przejawiała?
 22. Kazimierz Jagiellończyk

  Sprawdzałam parę razy, żeby się upewnić i takiego tematu nie widziałam. Za ewentualnego dubla przepraszam. Jak oceniacie postać tego władcy, jakim był politykiem, jakie miał problemy z umocnieniem się na Litwie, jakie były losy obejmowania przez niego tronu polskiego, jaka była cena odsunięcia od władzy Oleśnickiego?
 23. Jak reagowała Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, a nawet Żydzi z całego świata na alarmujące raporty i błagania dochodzące z terenów GG? A może wogóle nie reagowali...?
 24. Ostatnio rozmawiając z kolegą na gadu ten przedstawił mi dosyć dziwną tezę (w każdym razie dla mnie, że Lwów jeszcze będzie nasz). Szczerze w to wątpię, a w każdym razie na pewno nie w najbliższym czasie. A co Wy o tym myślicie?
 25. Czy ludzie pomagali sobie nawzajem czy te ciężkie chwile raczej wyzwalały w nich najgorsze emocje i instynkt przetrwania był tak silny, że liczyło się wyłącznie własne "dobro"?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.