Skocz do zawartości

SA Poniatowski

Użytkownicy
  • Zawartość

    50
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Posty dodane przez SA Poniatowski


  1. Nie byłoby święta 3 Maja, nie mielibyśmy wtedy wolnego dnia, Jan Suchorzewski by nie chciał poświęcać swego dziecka w imię wolności szlacheckiej, wojna o Konstytucję nie byłaby wojną o konstytucję, Poniatowski może by nie prosił carycy o zgodę na utrzymanie reform, ks. Józef możeby nie dostał orderu Virtuti Militari, a tegoż orderu możeby też nie było.


  2. To tak gwoli dopytania:

    na których sejmach miał się udzielać?

    Tych zrywanych?

    Sprawdź zestawienie ile w tym czasie sejmów dotrwało do końca.

    I z czyjej winy.

    Czy za Augusta III R-litej coś się stało?

    A projekta reformy skarbu i zwiększenia wojska?

    Reforma poczty, Komisja JKM Skarbowa?

    Reforma skarbu, poczty i zwiększenie wojska oraz Komisja to fakt-były to plusy. A co do sejmów: sporo było zrywanych, też prawda. Może akurat w tym nie miałem tak do końca racji, ale by najmniej powiedzenie: "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa.", doskonale pasuje do rozrzutności króla wobec szlachty.


  3. Według mnie obaj Sasi byli złymi władcami. August II wciągnął Polskę w wojnę II północną, a August III Sas nawet nie udzielał się na sejmach, jedynie wycinanki robił z papieru. A konfilkt między Leszczyńskim, a Augustem II doprowadził do coraz większego upadku monarchii i państwa.


  4. Ale był młodym władcą, zginął w wieku zaledwie 20 lat. Był pod silnym wpływem możnowładców. Więc, nie miał zbyt wielu okazji zaprezentować swoich umiejętności. ;)

    Dla mnie słabym[ ale czy najsłabszym? to sprawa dyskusyjna] włądcą był Zygmunt I Stary i jego polityka względem Zakonu Krzyżackiego.

    Tak, był młodym władcą. Możliwe, że gdyby Jagiełło nieco dłużej pożył, Warneńczyk mógłby mieć lepszy start. A wybrano go za młodu tak wcześnie, ponieważ może bano się o to, że po ukończeniu pełnoletności Władysława, unia mogłaby już nie istnieć.


  5. Armia krzyżowców składała się głównie z sił polskich i węgierskich. Dodatkowo były tam posiłki czeskie, papieskie, bośniackie, chorwackie, serbskie, bułgarskie, wołoskie, mołdawskie i ruskie. Obiecana pomoc ze strony Konstantynopola (Jan VIII Paleolog) i Albanii nie nadeszła. Wenecjanie i flota papieska miały stać w cieśninach Bosfor i Dardanele, aby nie dopuścić do przedostania się sił tureckich na kontynent europejski. Zamiast tego dopuściła się zdrady, przewożąc armię turecką na kontynent europejski za odpowiednią opłatą (od jednego żołnierza). Armia węgierska była słabo uzbrojona i bardzo niespójna. Nie było tam prawie wcale piechoty, nie licząc 100 do 300 czeskich najemnych strzelców. W skład armii wchodziło prawdopodobnie również około sto wozów z załogą. Pozostałą część stanowiła ciężka kawaleria, głównie siły królewskie i zagraniczni najemnicy, jak również pewna liczba szlacheckich i biskupich chorągwi.

    Źródło: Wikipedia.

    Król Władysław III rozpoczął organizowanie armii chrześcijańskiej. Miał po swojej stronie flotę wenecką i genueńską, mógł liczyć także na pomoc ze strony oddziałów siedmiogrodzkich pod przywództwem Jana Hunyadyego, najemników wystawionych przez węgierska szlachtę, Czechów, Wołochów, pocztu polsko-węgierskiego oraz oddziałów kardynała Cesariniego. W sumie wojska chrześcijańskie pod wodzą Władysława III liczyły niespełna 20 000 ludzi. Sułtan Murad II, dowiedziawszy się o zerwaniu pokoju, szybko uporał się z zamieszkami i zajął się organizowaniem armii.

    9 listopada 1444 roku 60 tysięczne wojska tureckie zastąpiły drogą oddziałom chrześcijańskim tym samym odcinając im odwrót na Węgry. Bitwa była nieunikniona. Do starcia doszło 10 listopada 1444 roku na przedpolach Warny. Wojskami Władysława III dowodził Jan Hunyady, nazywany przez wrogów "przeklętym Jankiem". Przez wiele godzin toczyła się zacięte walka. Odgłosy uderzanego żelaza przeplatały się z jękami rannych.

    Źródło: konflikty.pl

    Tak mogły się przedstawiać liczebnie wojska polskie.


  6. Hitler miał jakieś dobre strony, lecz to, że doprowadził do II Wojny sprawiło, że było widoczne więcej wad, niż zalet. Najważniejszą dobrą stroną było to, że potrafił przemiawać. Prawie żaden z większych polityków tegoż okresu, poza Churchilem, który miał nawet porywające mowy, nie potrafił tak jak Hitler pociągnąć za sobą tłumy. To co, przeżył na wojnie, w tym porażka Niemiec, sprawiła, że z wrażliwego artysty, stał się tyranem. I gdyby nie to, że nie przyjęto go na Akademię Malarską, czy jak to tam było, to byłby może znanym malarzem, a nie politykiem-zbrodniarzem.


  7. Również nie będę oryginalny, jeśli powiem, że Zygmunt August. Dlaczego?

    -utworzenie unii realnej między Koroną, a Wlk. Księstwem Litewskim,

    -tolerancja religijna, mimo iż poparł postanowienia Soboru Trydenckiego,

    -okres jego panowania to czas rozwoju kultury i nauki,

    -organizacja Komisji Morskiej.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.