Jump to content

SA Poniatowski

Użytkownicy
 • Content count

  50
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by SA Poniatowski

 1. "Winni Polacy Upadkowi 1."Słabość państwa..." Jednak liczni byli i tacy historycy, którzy wskazywali na tzw. czynnik węwnętrzny jako przyczyniający się do upadku Polski i przypominali, że upadek Polski był długoletnim procesem, a rozbiory tragicznym w jego skutkach zakonczeniem. Bez wątpienia zaborczy sąsiedzi nic by nie poradzili przeciw silnemu państwu, posiadającemu sprawna administrację i pokaźną armię. Słabość ustrojowa Rzeczypospolitej zachęcała wręcz do agresji. Nic dziwnego więc, że nasi sąsiedzi tak ochoczo wspierali ustrój " złotej wolności". 2."...sprzedajni posłowie i zdrajcy" Za upadek Polski są odpowiedzialni byli równierz konkretni ludzie. A więc sprzedajni posłowie, którzya za obce pieniądzie rwali przez 100 lat sejmy i najzwyklejsi zdrajcy- jak chociażby ci spod znaku Targowicy. 3."...dwulicowi patrioci" W decydującym momencie zawiodły też różnie elity. Nie tylko król brał pieniądze od obcego władcy (S.A.Poniatowski od carycy), ale nawet przywódcy stronnictwa patriotycznego w Sejmie Wielkim(np. Ignacy Potocki od króla pruskiego). Słusznie wytyka się S. Augustowi, że złamał uroczysta przysięgę na Konstytucję 3 Maja i przystapił do Targowicy. Zapomina się jednak, że namawiał do tego kroku nie kto inny, tylko jak Hugo Kołłątaj- jeden z głównych twórców Konstytucji. Upadło państwo, przetrwał jednak naród. Naród, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości." Źródło: "Przez Tysiąclecia i wieki: Cywilizacje nowożytności"-G. Kucharczyk, P. Milcarek, M. Robak. Wydawnictwo WSiP
 2. Kto według ciebie był najwybitniejszym cesarzem?

  Ave! Najlepszym cesarzem był Oktawian August, za wszystkie wymienione już zasługi. Drugi jest Konstantyn Wielki za jego tolerancję wobec chrześcijan i kościoły.
 3. Niemcy górą nad ZSRR

  Pewnie by podzielił się ZSRR z Japonią. Nastąpiłoby to wtedy, gdyby wykonał plan Barbarossa. Hitler chciał mieć w Rosji teren rynku zbytu, "drugie Indie". Mógłby też się skupić bardziej na Afryce Płn., a wtedy by mógłby odciąć Wlk. Brytanię od kolonii brytyjskich w Egipcie i Sudanie.
 4. Gdyby nie było Konstytucji 3 maja?

  Nie byłoby święta 3 Maja, nie mielibyśmy wtedy wolnego dnia, Jan Suchorzewski by nie chciał poświęcać swego dziecka w imię wolności szlacheckiej, wojna o Konstytucję nie byłaby wojną o konstytucję, Poniatowski może by nie prosił carycy o zgodę na utrzymanie reform, ks. Józef możeby nie dostał orderu Virtuti Militari, a tegoż orderu możeby też nie było.
 5. Napoleon w Panu Tadeuszu

  Moja ocena jest pozytywna. Według mnie bardzo patriotycznie ukazano wizytę Napoleona w Soplicowie, a obraz jego w epopeji pokazuje, że nawet po porażce Napoleona i zesłaniu go na niewolę, Polacy byli mu wdzięczni za Księstwo Warszawskie i to, że choć w takim stopniu chciał dobra Polaków.
 6. Dlaczego Hitler nie zaatakował Szwajcarii?

  Hitler nie atakował Szwajcarii, bo mając tam fabryki i banki, miał pewność, że Alianci nie zaatakują tych fabryk. A i tak Szwajcaria była uznawana za wieczyście neutralną, więc to bardziej było na korzyść Hitlera niż na niekorzyść.
 7. Najgorszy z Sasów

  Źle to ująłem. Chodziło o to, że król nie przejmował się tym, że szlachta woli urządzać uczty niż dbać o umocnienie państwa. A co do sejmów właśnie to 13/14, jak wiem, zostało zerwanych.
 8. Najgorszy z Sasów

  Reforma skarbu, poczty i zwiększenie wojska oraz Komisja to fakt-były to plusy. A co do sejmów: sporo było zrywanych, też prawda. Może akurat w tym nie miałem tak do końca racji, ale by najmniej powiedzenie: "Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa.", doskonale pasuje do rozrzutności króla wobec szlachty.
 9. Stanisław August Poniatowski

  Nim nastąpił II rozbiór, król pragnął wyprosić carycę Katarzynę II o utrzymanie niektórych reform Sejmu Wielkiego i wzamian za to ofiarował tron księciu Konstantemu, jej wnukowi.
 10. Najgorszy z Sasów

  Według mnie obaj Sasi byli złymi władcami. August II wciągnął Polskę w wojnę II północną, a August III Sas nawet nie udzielał się na sejmach, jedynie wycinanki robił z papieru. A konfilkt między Leszczyńskim, a Augustem II doprowadził do coraz większego upadku monarchii i państwa.
 11. Tak, był młodym władcą. Możliwe, że gdyby Jagiełło nieco dłużej pożył, Warneńczyk mógłby mieć lepszy start. A wybrano go za młodu tak wcześnie, ponieważ może bano się o to, że po ukończeniu pełnoletności Władysława, unia mogłaby już nie istnieć.
 12. Dla mnie największym zwycięstwem jest bitwa na Zalewie Wiślanym(1463). Bitwa ta przygwoździła zwycięstwo nad Krzyżakami w wojnie trzynastoletniej.
 13. Na pewno Władysław Warneńczyk. Przede wszystkim za to, że dał się wciągnąć w wojnę z Turcją. Usprawiedliwia go trochę to, że został WYBRANY na władcę Węgier, więc musiał bronić swego kraju, którym rządził.
 14. Hołd Pruski największy błąd Jagiellonów

  Na pewno to mogła być zmarnowana szansa. Straciliśmy okazję na zatrzymanie Brandeburgii przed zabraniem nam Prus podczas Potopu, a z tego wyrosół nam późniejszy przeciwnik i zaborca. Ale, jak już mówiono: stało się i nie zmieni się tego już nigdy. Ale przez to straciliśmy też, nie wiem czy już na zawsze, ten obszar.
 15. Bitwa pod Warną

  Źródło: Wikipedia. Źródło: konflikty.pl Tak mogły się przedstawiać liczebnie wojska polskie.
 16. Dobre strony A. Hitlera

  Hitler miał jakieś dobre strony, lecz to, że doprowadził do II Wojny sprawiło, że było widoczne więcej wad, niż zalet. Najważniejszą dobrą stroną było to, że potrafił przemiawać. Prawie żaden z większych polityków tegoż okresu, poza Churchilem, który miał nawet porywające mowy, nie potrafił tak jak Hitler pociągnąć za sobą tłumy. To co, przeżył na wojnie, w tym porażka Niemiec, sprawiła, że z wrażliwego artysty, stał się tyranem. I gdyby nie to, że nie przyjęto go na Akademię Malarską, czy jak to tam było, to byłby może znanym malarzem, a nie politykiem-zbrodniarzem.
 17. Również nie będę oryginalny, jeśli powiem, że Zygmunt August. Dlaczego? -utworzenie unii realnej między Koroną, a Wlk. Księstwem Litewskim, -tolerancja religijna, mimo iż poparł postanowienia Soboru Trydenckiego, -okres jego panowania to czas rozwoju kultury i nauki, -organizacja Komisji Morskiej.
 18. Dokładnie, Wielka Wojna jest częściej podawaną nazwą, gdyż konflikty światowe były już wcześniej i na równie podobną skalę, a nazwa I Wojna Światowa przyjęła się dopiero po II WŚ.
 19. Kreskówki

  Jest bardzo ciekawy. Ja teraz kreskówek dla "najmłodszych" nie oglądam...ale..
 20. Oni ocalili Londyn

  Myślę, że Alianci byli wtedy przygotowani na użycie tej bomby w taki sposób, że wiedzieli jak je niszczyć.
 21. Kandydaci do elekcji

  Tak. O to właśnie chodziło.
 22. Przyczyny upadku Rzeczpospolitej

  Polska jak wiadomo wiele lat gotowała sobie taki los. To, że upadła to Polacy się przyczynili wewnętrznie.
 23. Kandydaci do elekcji

  No nie wiem.
 24. Chrzest Polski- przyczyny i skutki

  No też racja. Reszta Kraju była pogańska. //elta -regulamin forum II 1. B)- a jeśli koniecznie chcesz coś napisać, to proszę o dłuższe komentarze i na temat
 25. Kandydaci do elekcji

  Ale cóz...to się wydarzyło i nie da się tego zmienić.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.