Jump to content

Achilles

Użytkownicy
 • Content count

  680
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Achilles

 1. Do pełni "minimalnego-szczęścia" brakuje nam jeszcze tutaj tego zagadnienia: w co się kto ubierał w omawianej epoce. Temat bardzo obszerny i ciekawy, więc liczę na Wasze informacje.
 2. Eurypides

  Biografia Eurypidesa dla dzisiejszych ludzi jest bardzo mało znana, więc w tym temacie przymkniemy na to oko (chociaż jakby ktoś bardzo chciał się podzielić wiedzą na temat tego słynnego tragika - proszę bardzo). W takim razie zajmiemy się jego dorobkiem pisarskim zachowanym do naszych czasów (łączny liczy 18). Które jego tragedie czytaliście (o ile w ogóle czytaliście)? Która z nich najbardziej się Wam podobała? Czy zgadzacie się z określeniem, że Eurypides był lepszy w swoim "fachu" aniżeli Sofokles czy Ajschylos? Zapraszam do dyskusji.
 3. Nazywana trafnie rygorystyczną religią. Zaczniemy od stworzenia świata i człowieka: wszelkie stworzenie i materię utworzył Ea z krwi boga Kingu. Najsłynniejszym bogiem Babilonu był Marduk - opiekun miasta. Raniony przez Bel Hitti, walczący z Tiamat - swoją matką (porównanie z mitologią grecką). Jemu wznoszone są najokazalsze świątynie, ku jego czci odbywały się najważniejsze święta w państwie. "Panteon" mezopotamski tworzą następujące bóstwa: Anu (niebo), Enlil (wiatr), Ea (wiedza i nauka), Sin (księżyc), Szmasz (słońce), Isztar (miłośc i wojna), Nabu (literatura piękna i przeznaczenie), Ninurta (walka), Nusku (ogień), Nergal (piekło), Adad (burza), Tammuz (boskość). Wieszanie niewolników, szpecenie ciała w ramach rozpaczy za gniew bogów i inne ciekawe obyczaje Mezopotamii. Jak myślisz, dlaczego religia ta jest nazywana rygorystyczną? Jak wyglądał kult i obrzędy religijne w tamtych czasach państwa? Zapraszam do dyskusji.
 4. Przecież gdyby Polacy w czasach zaborów zapomnieli o swojej dawnej ojczyźnie, narodzie, nie ubiegaliby się o to, by znów powstało. Musieli przez ten czas jakoś zapobiegać niepamięci. I oto teraz pytanie: w jaki sposób? Jak się formowali, by kształtować w sobie świadomość narodową i poczucie własnej wartości względem Polski? Czy władze (zaborcze) na to zezwalały, jeśli tak, to jak z tym walczyły? Czy znasz jakieś stowarzyszenia patriotyczne z tamtych czasów? Zapraszam do dyskusji.
 5. Tadeusz Borowski

  Urodzony w roku 1922, zmarły śmiercią samobójczą w 1951. Słynny więzień w obozach koncentracyjnych Polski. W swoich wierszach, wspomnieniach, opowiadaniach przekazał uczucia i sytuacje, jakie towarzyszyły każdemu w codziennych życiu na terenie bloków pracy. W świecie, gdzie nie ma dobra umiejscawia ludzkie cierpienia i niedole. W opowiadaniu (nie serii!) Pożegnanie z Marią przedstawia czyny, które pomagają człowiekowi w przeżyciu w podziemnej Warszawie. Do jego najważniejszych utworów należą: Gdziekolwiek ziemia... (debiutancki tomik poezji) Pożegnanie z Marią i pewien żołnierz Kamienny świat Mała kronika wielkich spraw Czerwony maj Dwie ostatnie pozycje wydane pośmiertnie. Jak oceniacie sztukę tworzoną przez Borowskiego? Czy jego opowiadania w całości odzwierciedlają prawdziwy stan rzeczy? Czy życie w Warszawie i obozach jednocześnie było tak zwyczajne i tak poetyckie? [center:fa3f072983][/center:fa3f072983] Źródło zdjęcia: www.empik.com Zapraszam do dyskusji.
 6. Kreta

  Ten, kto wejdzie w ten temat musi wiedzieć z niego choć troszkę, a mianowicie, że kultura kreteńska z okresu swojej świetności ma się kojarzyć z tym: Jest to najbardziej charakterystyczny element całej Krety starożytnej. A więc, dopóki wyspy nie najechali Dorowie ok. 1100 r. p. n. e.. ludzie mieszkali w ośrodku pełnym życia, ekscentryzmu i innowacyjności. Handel brązem był bardzo opłacalny i uczynił Kretę jedną z potęg ówczesnego świata. Znamy trzy rodzaje pisma, którym Kreteńczycy się posługiwali (niejednocześnie): hieroglificzne, linearne A, linearne B. Niestety tylko to ostatnie udało się rozszyfrować naukowcom. Może w przyszłości natkniemy się na kolejny cud typu jak kamień z Rosetty... Badania archeologiczne Sira Arthura Evansa zaowocowały dopiero w 1900 roku, od tąd wiemy jakie sekrety kryła Kreta przez te całe wieki. Co wiesz o kulturze kreteńskiej i minojskiej? Jak ją ceniasz? Temat ogólny. Zapraszam do dyskusji. :>
 7. W zależności od klasy społecznej, można było zaobserwować pewne różnice w sferze dobrobytu, co jest chyba oczywiste. Co jadano w epoce nowożytnej? Jak się miała sprawa do chłopów, mieszczan, szlachty i dworu? Jakie były specjalności kulinarne z całego świata? Jak oceniacie ten element życia człowieka?
 8. Wierzenia Kartagińczyków

  W co wierzyli Kartagińczycy? Jakie obchodzili święta religijne? Jak wyglądały ich obrzędy? Jakie wyróżniamy bóstwa epoki świetności tego śródziemnomorskiego imperium? Czy były one podobne (w sensie ukazywania i wymawiania) do bóstw innych cywilizacji? Jaki stosunek Kartagińczycy mieli do religii? Czy można ich porównywać do gorliwych Rzymian? Tematyka bardzo przyjemna i sądzę, że łatwa, więc razem nie powinniśmy mieć problemu z odpowiedziami na te pytania. Zapraszam do dyskusji.
 9. Każda cywilizacja słynie z czegoś innego, jednakże wszystkie posiadają swoje mity i legendy. Kartagina też takowe posiadała (/posiada). "Sąsiadując" z Grekami i Rzymianami, lud wymyślił całkiem ciekawe i fantastyczne mity o swojej pięknej stolicy śródziemnomorskiego imperium. Jakie Ty znasz opowiastki o Kartaginie? Jeśli znasz ich treść, opowiedz Nam. : )
 10. Po pierwszej wojnie punickiej gospodarka Kartaginy została zrujnowana. Ponadto trzeba było wypłacić najmowanym żołnierzom zapłatę za wierność i ofiarność. Niestety to było bezpośrednim powodem "wybuchu" powstania, które okazało się bardzo krwawe w przebiegu. Jak można było uniknąć tej wojny? Czy Kartagińczycy mieli możliwość negocjowania z Rzymianami mniejszej wartości ofiarowywanego złota? Czy mogłaby istnieć jakaś inna wymówka, w którą uwierzyliby rozgniewani żołnierze? Czy zakończenie tego powstania z obiektywnego punktu widzenia było sprawiedliwe? Zapraszam do dyskusji.
 11. Imperializm - kiedy się zaczął?

  Zapewne każdemu słyszany termin. Jednak gorzej jest z określeniem jego początków. Istnieją różne koncepcje dotyczące tej kwestii? A więc: kiedy się zaczął imperializm? Jakie osoby są z tym związane? Jak przebiegał? Nie jest to temat wypracowania, tylko zachęcenie do dyskusji. :}
 12. Jakie znacie wynalazki z ok. 3000 latniej dominacji Egiptu w świecie starożytnym? Zapewne znasz choćby jeden. Napisz co wiesz, może razem stworzymy długą listę. :]
 13. Jeden z najważniejszych wynalazków ludzi prehitorycznych. Przez starożytnych filozofów uważany za jeden z czterech żywiołów, z których powstał świat. Powietrze, woda, ziemia i ognień. Pierwsze trzy mamy pod dostatkiem, lecz wynalazek ognia, a reczej jego utrzymanie, zawdzięczamy prehistorycznemu człowieczeństwu. Czy ogień można uważać jak najważniejszy wynalazek w dziejch ludzkości? Czy dzisiejsze życie bez ognia mogłoby istnieć? Jakie znacie sposoby rozpalania ognia przez osoby pierwszej epoki? Zapraszam do dyskusji.
 14. Jak myślicie, czy właśnie osoba duchowna powinna zapoczątkować absolutyzm? Jaki wpływ na późniejszych władców miał ten ruch biskupa? Zapraszam do dyskusji.
 15. Dwaj niezwykle ważni władcy świetności mezopotamskiej. To oni najczęściej kojarzeni są z krajem między rzekami i odwrotnie. Obaj byli poteżni, a ich imię za tamtych czasów było na ustach każdego. Zbudowali świetnie prosperujące i silne państwo. Teraz tylko jedna kwestia - który był najlepszy? Przecież tytuł najlepszego może należeć tylko do jednego. Według Ciebie kto zasługuje bardziej na owy przydomek. Kogo czasy są bardziej zapamiętywane jako jedyna najmocniejsza potęga świata? Dlaczego tak sądzisz? Poza udziałem w dyskusji zapraszam do głosowania w ankiecie.
 16. Szczególnie na północy Europy wyróżniamy różne kroje szat noszonych dnia codziennego, lecz wynikało to z dużej liczby plemion zamieszkujących te tereny. Na niektórych malowidłach i małych rzeźbach przedstawiano ludzi (mężczyzn i kobiety) w nakryciu ciała. Czy można mówić, że w czasach prehistorycznych ludzie mieli do czynienia z czymś, co dzisiaj nazywane jest modą? Jeśli tak to czy wyróżniamy jakieś style? Czy raczej główną cechą ubiorów tamtej epoki była wygoda, bez której przede wszystkim myśliwym trudno by było żyć? Zapraszam do dyskusji.
 17. Na pewno nie ma co jej porównywać z dzisiejszymi dokonaniami artystycznymi malarzy. xD Ale co początek to początek... W epoce lodowcowej głównie malowano na "ścianach" jaskiń. Kiedy już lodowce zaczęły topnieć, a z mgły wyłaniał się mezolit, z jaskiń zaczeto przechodzić na świeże powietrze. Malowano na swych domach, czyli namiotach (Star Carr). Najważniejszymi ośrodkami sztuki malarskiej były następujące miasta (słowo to w niedosłownym znaczeniu): Altamira, Lascaux, Picevent. To stąd pochodzą najpiękniejsze świadectwa geniuszu pierwszych malarzy. Głównymi materiałami rysowniczymi była ochra, mangan, hematyt. Używano również w tym celu wilgotnych (pozostawionych jeszcze przez epokę lodowcową) traw. Dzięki tym, na pozór, bazgrołom wiemy bardzo wiele o życiu codziennym prehistorycznych. Czy podobają się Wam prace ludzi z mezolitu i neolitu? Czy przy pomocy ówczesnych materiałów można byłoby namalować coś ładniejszego, lepszego? Jeśli macie jakieś ciekawe fotki obrazów z jakiń i innych, pokazujcie! :DD Zapraszam do doskusji.
 18. Za panowania Rogera II Sycylia stawała się ośrodkiem, gdzie sztuka i piękno stawały się pączkiem kwiatów na łące zielonej. Właśnie, jak można określić zapoczątkowaną wtedy kulturę? Jedni określają ją jako "plagiat łączeniowy", tzn. zapożyczono z innych współczesnych kultur i cywilizacji elementy architektoniczne i zdobnicze, zaś Normanowie uznali je za swoje i swojego autorstwa. Drudzy właśnie skłaniają się ku zdaniu średniowiecznych ludzi kształtujących to sycylijskie piękno. Jakie style (podobne lub zapożyczone) można odnaleźć w sztuce normańskiej? Gdzie znajdowały się główne miejsca rozwoju owej kultury? Jak Ty oceniasz to całe zjawisko? Czy rozwój sztuki i państwa normańskiego szły razem ze sobą w parze? Zapraszam do dyskusji.
 19. Cyd

  Wielki bohater narodowy państwa hiszpańskiego. Urodzony w roku 1043, zmarły w 1099. Chociaż został oskarżony o przywłaszczenie sobie mienia króla (podczas zbierania podatków) Alfonsa VI Mężnego, przez co został wygnany z Hiszpanii, nigdy zażarcie nie walczył przeciwsko swojej rodzimej ojczyźnie. Jakiś czas "stał" po stronie Maurów - Arabów zamieszujących kraj Półwyspu Iberyjskiego. Zdobył w 1094 Walencję, przed tym Galicię. Zmarł pogodzony z królem. Znamy też jego perypetie miłosne z Jimeną, siostrzenicą króla. Słynny poemat Pieśń o Cydzie zna prawie każdy z Nas. Czy aby na pewno Rodrigo Ruy Diaz de Bivar (Cyd) zasłużył sobie na taką sławę i szacunek ze strony całego świata? Zapraszam do dyskusji.
 20. Każdy ma inne skojarzenia co do średniowiecza. Jedni wzorują się na swoich zainteresowaniach z tej epoki, drudzy na wiadomościach zdobytych z wczesnych lat swojego dziecińctwa, inni na czym innym, a jeszcze inni na czym jeszcze innym... Z czym Ty, droga jednostko, kojarzysz sobie tematykę średniowiecza? I czy skojarzenia te przyczyniają się chęci zdobywania wiedzy?
 21. Alfred Nobel

  Alfred Bernhard Nobel. Słynny wynalazca urodzony 1833, a zmarły w roku 1896. Twórca dynamitu i innych wspaniałych wynalazków jak balistyt (proch bezdymny), wybuchowa żelatyna. Ponadto opracował na większą skalę plan produkcji nitrogliceryny. Głównie zajmował się chemią. Zapewne słyszeliście o słynnej nagrodzie Nobla przyznawanej od roku 1901 w następujących kategoriach: fizyka, chemia, fizjologia (lub medycyna), dzieło literackie oraz Pokojowa Nagroda Nobla. Każdy laureat otrzymuje nagrodę w wysokości 10 milionów koron szwedzkich. Dlaczego takie nagrody ustanowiono. Alfred podczas swoich ostatnich dni postanowił spożytkować swoją fortunę na jakiś szczytny cel. Padło na naukę. Jednak nie o nagrodzie tutaj nam rozmawiać, bo to wiek XIX. Jak oceniacie postać Alfreda Nobla? Czy mieszał lub próbował uczestniczyć w życiu politycznym? Co pozostawił po sobie i z czym ta osoba na drugim planie się Wam kojarzy? Zapraszam do dyskusji.
 22. Ten bardzo długi okres czasu kształtował początki i podstawy dzisiejszych (tak naprawdę wczesnych) wielkich cywilizacji. Wynalazki, jakie powstały w tamtych czasach, dla współeczesnych ludzi mają szczególne znaczenie; nie możemy dzisiaj nawet wyobrazić sobie życia bez nich. Najważniejsze odkrycia i wydarzenia tej epoki są warte wspomnienia i zapamiętania. Które z nich wymienisz i jaką wartość im przypiszesz? Zapraszam do dyskusji.
 23. Hymn Twojej szkoły

  Mojej szkoły jest taki: 1. Już w roku tysięcznym, na gnieźniejskiej ziemi, spotkał się król Chrobry z przyjaciółki swemi, Przybył Otto III, pan Europy całej, Dać hołd Wojciechowi, głosić jego chwałę. 2. Młodzież naszej szkoły, Gimnazjum pierwszego, chlubi się imieniem zjazdu gnieźnieńskiego. Przed wieloma laty drzwi nam uchylono, dzisiaj stanowimy z Unią jedno grono. 3. My teraz musimy za swych przodków wzorem, Postępować zawsze godnie i z honorem. Kiedy młodzi ludzie będą sobie braćmi, Zgoda żyć pozwoli w Europie przyjaźni. A Wasz?
 24. Jedna z prehistorycznych osad, dzięki której możemy poznać życie codzienne ludzi żyjących w tamtych czasach. Dwanaście poziomów mieszkalnych (pierwsze pochodzą nawet z 6835 r. p. n. e.) znajdujących się na 15 hektarach. Bliski Wschód. Wszystkie budynki (mieszkalne i sanktuaria) razem ze sobą połączone, do których wchodziło się od strony dachu, zaś na dach trzeba było przejść przy pomocy drabiny. Bogata kultura religijna, ciekawe rytuały grzebalne. Bardzo profesjonalnie wykonane przedmioty codziennego użytku. Czy gdyby nie ta osada i jej dokonania, "proces kształtowania cywilizacyjnego" innych terenów miałby miejsce znacznie później? Zapraszam do dyskusji.
 25. Kultura dynastii Szang

  Niezwykła kultura starożytnych Chin, która swoje początki notuje około 1700 r. p. n. e. (czyli w epoce brązu) Trwa 650 lat. Wielu myśli, że Chiny są posiadaczami pierwszej kultury na świecie, co jest opinia mylną. Dlaczego tak sądzono? Prawdopodobnie dlatego, że to własnie tutaj spotykamy jedną z napiękniejszych i udoskonalonych formacji kulturowych. Szang dopóki nie została wyparta przez Czeu była jedyną perełką Azji. Nie bez powodu. Z tego okresu pochodzą nowe uzbrojenia żołnieży - łuk dostaje zastąpiony halabardą. Ponadto Chińczycy udomawiają świnie i psy. Wspaniałe wazy, niektóre na "nóżkach", nowe obrzędy religijne, ekscentryczne fryzury, moda. Po prostu nowe życie! Czy Szang należy się tytuł najlepszej? Czy wynalazki z tamtego okresu stanowią dla dzisiejszych ludzi pełen podziwu zabytek? Jak Ty oceniasz tę kulturę? Zapraszam do dyskusji.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.