Jump to content

widiowy7

Moderator
 • Content count

  3,442
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by widiowy7

 1. A było wiadomo, na leczenie jakich chorób potrzebował lekarstw? Swoja drogą, czy w tamtych czasach zdawano sobie sprawę, jak leczyć szkorbut?
 2. Zimujące chorągwie, to o co właściwie chodziło? Jak to się odbywało? Czy całe stany jednostek, czy tylko jakieś poczty? Jak z "michą"? Co z końmi? Zimy wówczas trochę ciężkie były. Zapraszam fachowców do podzielenia się wiedzą!!!!!!
 3. W czasie długotrwałych lotów, to takiemu lotnikowi niewątpliwie musiało się chcieć zrobić "siusiu". O ile rozumiem załogę bombowca, mógł się na chwilę oderwać i ...hmm "odlać". Ale pilot myśliwca? Słyszałem o rekordowym, ponad dziewięciogodzinnym locie Mustanga. Nie wierzę, że się nie załatwił. Ktoś, coś, kiedyś napisał na ten temat?
 4. Temat taki przyszedł mi na myśl, gdyż przypomniały mi się pewne wspomnienia legionisty Piłsudskiego. Na wojnę poszli wyposażeni w jakieś stare złomy (jakie?). W trakcie odwrotu C.K armii, wyposażyli się w nowoczesne Mannlichery. No właśnie, jaką bronią strzelecką, dysponowała C.K. armia?
 5. Czy wiadomo, jaką ilość uzbrojenia WP, przejęli agresorzy? Tzn. Niemcy i Rosjanie? Bo jeśli chodzi o Rosjan, nasze uzbrojenie było dla nich nieprzydatne, z powodu innego kalibru amunicji. Ale Niemcy to chyba mogli i na pewno przejęli . Kaliber amunicji, przynajmniej strzeleckiej pasował. No ale ile tego było?
 6. To z wiki. Czy był to czołg jakoś przełomowy, średniej jakości, czy też zupełne dno? Spotykałem się z całkowicie odmiennymi opiniami. Zapraszam
 7. Kryptonimy operacji

  Przyznam się, że Front Zachodni to tak nigdy spejalnie mnie interesował. Ale w związku z tym mam małą "zagwozdkę". Czytając różne dyskusje na tematy walk we Francji czy Włoszech gubię się w kryptonimach. Wiem co to było "Overlord" "Market- Garden". Ale nie wiem, jak nazwano lądowanie aliantów w południowej Francji. I czy lądowanie na Sycylii, a póżniej w południowych Włoszech to była jedna czy dwie operacje?
 8. Chodzi o karabiny piechoty. Sprawę armii USA wyjaśnił Razorblade 1987 W tym temacie Teraz chodzi mi o europejskie kraje. Czyli Rosja, Francja, Prusy, Anglia, Austria. O broni angielskiej nie wiem nic W armii rosyjskiej kojarzy mi się Berdan. Francuzi mieli Chassepoty a później? Prusacy po Draysem a Mauserem 98 to czego używali? Austriacy Werndle?
 9. Tyle skopiowałem z wiki. Co więcej o tej jednostce można powiedzieć? Jakie były dokonania pułku w wojnie polsko- bolszewickiej? Jak wyglądała służba jednostki w okresie dwudziestolecia międzywojennego? Wreszcie, jak przebiegała motoryzacja pułku? No i oczywiście walki wrześniowe. Czy był na nowo sformowany we Francji? A do Ciekawego Czy w Kraśniku zostały jakieś pozostałości po pułku? Koszary i.t.p ? Czy jakoś się kultywuje pamięć po tej jednostce? Jeśli tak, to od kiedy?
 10. Książkę o takim tytule, jak w temacie gdzieś znalazłem. Jak poznać opętanego Ks. Benedykt Chmielowski: "Nowe Ateny albo Akademia wszelkiej scyencjyi, t.III, Lwów 1754, s. 217-218. Znaki opętanego prawdziwe te są: 1) Jeśliby koźliny przez 30 dni jeść nie chciał. 2)Jeśli oczy ma straszne, członki słabe. (...) 4) Jeśli mówi językiem cudzoziemskim nie nauczonym. (...) 6) Od niektórych wychodzi zimny wiatr. (...) 17) Często czegoś się nagle lękają. Generalnie punktów jest 24.
 11. Attyla-Bicz Boży

  Attyla urodził się w 406, jako syn Mundzuka. Razem ze swym starszym bratem Bledą odziedziczył tron po stryju Ruasie. Po objęciu władzy nad plemieniem rezydował w okolicy Tokaju w górnych Węgrzech. W roku 441 spustoszył Mezję, Ilirię i Trację. W 447 najechał Cesarstwo Wschodniorzymskie i zmusił cesarza Teodozjusza II do jednorazowego trybutu w wysokości 6000 funtów złota, potroił też wówczas do 2100 rzymskich funtów złota płaconą przez cesarstwo coroczną daninę. Attyla - jego imię znają wszyscy - jako synonim bezmyślnego barbarzyństwa. Ale dla większości z nas Hun Attyla jako człowiek, a także jego świat i znaczenie pozostają nieznane. Przez kluczowe dwa dziesięciolecia początku V wieku Attyla dzierżył w swych rękach los Cesarstwa Rzymskiego i całej Europy. Chylącemu się ku upadkowi imperium władającemu światem z dwóch stolic - Rzymu i Konstantynopola - zagroziły barbarzyńskie plemiona ze wschodu. To właśnie Attyla stworzył potęgę barbarzyńców, stworzył imperium, które mogło mierzyć się z Rzymem, sięgając od Renu po Morze Czarne, od Bałtyku po Bałkany. Niezliczone najazdy Hunów i trzy wielkie kampanie przeciwko cesarstwu zyskały Attyli nieśmiertelną sławę okrutnika. Ostatecznie jednak jego ambicje go przerosły. Jego życie było zbyt krótkie, By zbudować trwałe imperium, ale wystarczająco długi, by pchnąć Rzym na drogę ostatecznego upadku.
 12. Napęd parowy to dzieli się na tłokowy i turbinowy? (O atomowym chyba nie w tym dziale? ) Ogólnie to widzę to tak. Palenisko pod kociołkiem z wodą. Robi się para która doprowadzana jest po kolei nad i pod tłok. Ruch tłoku przenoszony jest na korbowód i na wał śruby. Proste jak, nie powiem co Ale jak np. odbywa się zmiana kierunku obrotu śrub? Zapraszam do kopania widiowego.
 13. O ile się orientuję, pierwsze samochody pancerne wyprodukowano w Belgi w 1911 roku . Jaką miały maksymalną prędkość te pojazdy ,w co były uzbrojone i gdzie walczyły w pierwszej wojnie światowej i w kilku następnych latach w drobniejszych konfliktach zbrojnych. Domyślam się zapewne słusznie, że na Zachodnim Teatrze Wojny, nie mogły odegrać zbyt wielkiej roli.
 14. W ramach Lend-leasu, alianci przesyłali do ZSRR, duże ilości zaopatrzenia. Jedną z dróg, była północna droga morska, wiodąca do jedynego niezamarzającego portu północnej Rosji. Konwoje (PQ), szły na ogół w cięzkich, arktycznych warunkach pogodowych, w zasięgu lotnictwa niemieckiego z Norwegii, cały czas atakowane przez okręty podwodne. Do tego dochodził bardzo długi dzień polarny. Ciekawiło mnie, dlaczego nie wysyłano całości zaopatrzenia via Syberia, tylko zdecydowano się na te konwoje, ponoszące duże straty.
 15. Korpus dyplomatyczny

  Jak wypowiedzenie wojny wygląda od strony przepisów prawa międzynarodowego? Tzn, domyślam się , że ambasador kraju, który zaczyna wojaczkę, idzie z odpowiednim "kwitem".... no właśnie, do kogo? Co się dzieje z korpusem dyplomatycznym agresora, wszak cały czas są na terytorium kraju, który jest już wrogiem? I dodatkowe pytania o real. Ambasador Niemiec 1 września 1939 roku w Warszawie, oraz jego odpowiednik w Moskwie 22 czerwca 1941 roku. Kim byli ci ludzie i co się z nimi działo po wręczeniu ( o ile takowe było) odpowiednich dokumentów.
 16. To ja mam takie pytanie. Być może taki temat już kiedyś powstał, dlatego w "luźnych". Jak to było z jeńcami z pobitych armii w XVI i XVII wieku? I bardziej mi chodzi o zwykłych żołnierzy.
 17. Jak to wszystko było zorganizowane? Wiadomo, ze szpitale działały normalnie, tzn przyjmowały pacjentów. Było to płatne czy nie? Jak było z rannymi w akcjach zbrojnych? Szpitale musiały powiadamiać o każdym przypadku rany postrzałowej. Ale Gestapo czy policję? Dalej. "Parasol" dopiero po tragicznym w skutkach dla rannych zamachu na Kutscherę, zorganizował sobie sanitariat tak, aby ranni mieli pewną opiekę medyczną. Ale jak, przyznam się że nie pamiętam, Stachiewicza czytałem wieki temu :cry: Ale było przecież wiele innych oddziałów, akcji, strzelaniny i w konsekwencji rannych. A personel medyczny, no cóż, tak jak całe społeczeństwo, nie każdemu można zaufać.
 18. Uzbrojenie armii rosyjskiej

  W co i jak była uzbrojona armia rosyjska w 1863r ? Czy po doświadczeniach wojny krymskiej, miała już gwintowane, kapiszonowe karabiny? Czy ta część, stacjonująca w Królestwie Polskim była pod tym względem jakoś uprzywilejowana, czy były to peryferia Imperium?
 19. Proponuję taki temat, gdyż wydaje mi się że takowego po prostu brakuje. Komuś coś się przypomni, jakieś rozważania alternatywne ( typu "Radosław na Żoliborzu ). Wspomnienia poznanych powstańców. Słowem wszystko co nie bardzo pasuje do innych tematów.
 20. Właśnie doczytałem, że książe Litwy, Mendog (Mindaugas), ochrzcił się w 1251. Razem z żoną Marią i przynajmniej jednym synem. Natomiast koronacja nastąpiła w 1253 roku. Czyli Litwa była chrześcijańskim królestwem No oczywiście następcy Mendoga zaprzepaścili tę szansę na rozwój na długie lata. Czyli, w tym okresie dziejów mieli lepsze szanse na rozwój, niż podzielona Polska?
 21. Finowie a holocaust.

  Dotąd przyjmowało się. że Finlandia, będąca w sojuszu z III Rzeszą, nie była zarażona nazistowską ideologią. Ale wg tego linka http://wiadomosci.onet.pl/1830424,12,item.html mogło być inaczej.
 22. Z powodu iż jestem fanem twórczości Henryka Wielkiego, zakładam taki temat. Pewnie powinienem to zrobić w dziale o literaturze, ale według mnie najbardziej pasuje właśnie tutaj. Mam nadzieję że Pancerny nie będzie mocno protestował. Zasada jak w klasycznych quizach. Moje pytanie. Jak miał na imię pacholik, z którym Wołodyjowski wyjechał, aby "smalić cholewki" do Billewiczówny?
 23. http://www.poczta-polska.pl/O_Firmie/Historia/WiekXVII.html Co prawda szukam teraz w internecie czegoś innego, Ale może kogoś to zainteresuje. Bo mam wrażenie, że jeszcze nikt nie podjął takowego tematu. Jeśli już jest to CIACH
 24. Dzieci holokaustu

  Oczywiście nie chodzi mi tylko o masakrę Żydów. Taką inspiracją dla założenia tematu jest dla mnie jakaś książka którą wiele lat temu przeczytałem. Do KL Buchenwald przyjechało w walizce dziecko. Nie pamiętam narodowości. Ale przeżyło. Prawdopodobnie, o ile dobrze pamiętam, Polak, lub polski Żyd. Zachęcam jednocześnie, do wydobywania z zakamarków pamięci, własnych zbiorów, czy internetu podobnych wiadomości.
 25. Książka, którą właśnie czytam to...

  Napisz opinię. Mam wrażenie że czytałem i wrażenie mieszane, ze wskazaniem na nie.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.