Jump to content

Cashpoint

Użytkownicy
 • Content count

  11
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Cashpoint

 1. Odyseusz, za kreatywność inteligencję i spokój, a także [po dłuższym namyśle pomiędzy Achillesem i Hektorem] wybieram Hektora bo jednak on był honorowym, uczciwym i mądrym władcą Troi, któryWalczył za własną ojczyznę.
 2. Pełny rytuał pogrzebowy w Starożytnej Grecji

  Temat tego obrzędu można było zobaczyć ostatnio w filmie 'Troja', gdzie ciała wojowników były palone na stosie, a na ich oczach [chociaż inne źródła podają, że wkładano do buzi] 1 ebola czyli monetę w starożytnej Grecji dla ducha, Charona, który przeprowadzał dusze zmarłego przez rzekę Styks. A tak poza tym to: -w okresie kultury mykeńskiej ciała normalnie grzebano. -w ok. VI e p.n.e czyli za Homera ciała palono. -w zapisach jest mowa także o kremacji. - tak samo jak w wielu starożytnych kulturach do grobu wkładano przedmioty, które za życia były bliskie zmarłemu. -często wynajmowane były płaczki [karinai]i śpiewaków [threnodoi]. -na koniec ciało było myte i namaszczane olejkami, a następnie wkładane do drewnianej trumny. - w przypadku kremacji ciała podpalano, a następnie gaszono wodą i winem. source: *E. Mireaux, Życie codzienne w Grecji, Warszawa 1962. *Homer, Illiada
 3. Reforma Ifikratesa

  Hmm z tego co pamiętam z lekcji to Peltaści różnili się najbardziej od Hoplitów tym iż Ci pierwsi walczyli w większym dystansie [lekkozbrojni oszczepnicy]. Była to tzw. 'siła lekka', która była bardziej zwinniejsza i szybsza od ciężkozbrojnych piechurów jakimi byli Hoplici. Według mnie to właśnie ten czynnik przechylił szale zwycięstwa na stronę Ifikratesa. Jeśli pomyliłem jakieś fakty to wybaczcie ale ostatni raz kiedy o nich słyszałem to jakieś 4 lata temu .
 4. Grecja. -demokracja -sztuka wojenna -wielu wybitnych reformatorów.
 5. Na poczatku napewno w broni konwencjonalnej byly to bronie w ktorych zaczeto wykorzystywano proch strzelniczy,a jesli mowimy ogolnikowo to broń masowego rażenia [gł. ABC]. poniewaz nie trzeba tu juz wielkich ludzi, inteligentnych strategów, zwiadowców i wynalazkow aby wygrac wojne wystarczy jedynie 'guzik'... cała sztuka wojenna, ktora ksztaltowala sie i byla z nami przez wiele lat poprostu zanika.
 6. Katana vs Szabla

  Katana bo to skuteczna, a zarazem najlepiej wykonana broń biała [doskonałe przetapianie i utwardzanie, nie mowiac o ostrzu, a w ogole ciezko je porownywac bo nigdy sie nie 'spotkaly'.
 7. Tłumaczenie waszych imion na elficki/hobbicki/japoński.

  * Elrohir Helyanwë *Drogo Foxburr of Loamsdown * Fujiwara (wisteria fields) 翼 Tsubasa (wing) Tsubasa mi się podoba ^^
 8. Nick prawdę ci powie

  Emanuje z ciebie chęć do życia Lubisz klimaty zagraniczne - głównie Francja, Hiszpania itp. Chcesz być zauważany w swoim środowisku Umiesz mówić NIE Masz mały krąg zaufanych przyjaciół Lubisz trochę szpanować. Nie zawsze mówisz innym prawdę Jesteś człowiekiem spokojnym, ale szukającym sposobu na wyróżnienie się (subkultury itp.) z tą subkulturą troche lekko przegieli xD.
 9. Możliwe ze jest to zrównanie Kartaginy z przyczyn odwetowych i zemsty, jednak jeśli chodzi o jednostki to zasztyletowanie Cezara 23 pchnięciami przez Brutusa też nie jest blachostką.
 10. Moim skromnym zdaniem to Aleksander Wielki, podbił Azje mniejszą, meopotamię, palestyne, egipt zostal tam uznany za boga.. czego tu wiecej chciec. Wszystko dzieki genialnym posunieciom i strategii
 11. Ja tam uwielbiam GRECJĘ. Moją pasją sa antyczne wojny a w Grecji po prostu jest ich wiele i są fascynujące [Troja, wojny punickie, peloponezkie, z persami...]dla mnie bomba xD, chociaz jak juz ktos wczesniej wspomniał Majowie byli na wysokim poziomie rozwoju . gł w dziedzinie astrologii co też mnie interesuje.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.