Jump to content

m.hosaja

Użytkownicy
  • Content count

    3
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by m.hosaja

  1. Przeglądając zawartość forum, a szczególnie tematy dotyczące historii Polski w wieku XIX natrafiłem na wiele pojedynczych wypowiedzi na temat wpływu tego wieku na kształtowanie się świadomości Polaków. Chciałbym poznać wasze opinie i zebrać je do kupy, dlatego założyłem ten temat. No bo i czemu nie? :] Ja np myślę, że po klęskach kolejnych powstań, kiedy to liczyliśmy na pomoc państw europejskich, ale się przeliczyliśmy, pozostała wielu z nas nieufność do innych narodówi przeświadczenie, że wszyscy na około (np UE, choć osobiście jestem jej zwolennikiem, ale to już inny temat) chcą nas wystrychnąć na dudka, pozbawić suwerenności itd... Jakie jest wasze zdanie na temat wpływu wydarzeń XIX wieku na kształtowanie się świadomości Polaków?
  2. W pełni się z tobą zgadzam Amilkar. Zastanawiam się tylko, czy gdyby Bismarck w porę nie ogarnął sytuacji i wszedł w sojusz z Kościołem Katolickim, to wzmocniony "podkręconą" germanizacją polski ruch narodowy, w końcu by wybuchł i to wybuchł skutecznie... Może wtedy, za wstawiennictwem Kościoła Katolickiego doczekalibyśmy się oczekiwanego przy każdym powstaniu wsparcia rządów krajów europejskich. A propos tego wsparcia, myślę, że możemy próbować usprawiedliwić nastawienie niektórych Polaków. Nie ma nic dziwnego w tym, że wielokrotnie zdradzeni popadają oni w swego rodzaju ksenofobię. Chociaż czasy się zmieniły i skoro w końcu odzyskaliśmy tę upragnioną niepodległość, nie powinniśmy się teraz odcinać od reszty świata i szczelnie zamykać w czterech ścianach naszego mieszkania, tylko iść naprzód. Dlaczego po upływie tylu lat spędzonych na nierównej walce, odzyskaniu niepodległości, przetrwaniu dwóch wojen światowych i PRLu, teraz, kiedy jest spokój i czas na rozwój nasza polskość wygasa??
  3. Tylko co z tego pozostało nam dzisiaj. Teraz, kiedy jesteśmy wolni dla wielu z nas polskość przestała się liczyć. Jesteśmy konserwatywni, boimy się zmian, obchodzi nas tylko to, co jest nas bezpośrednio dotyczy, nie dbamy o wizerunek naszego kraju, ani o jego dobro, czego świetnym przykładem są nasi politycy. Czy wobec tego walka i poświęcenie naszych przodków nie miało żadnego wpływu na naszą świadomość? Było zatem niepotrzebne??
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.